rockhound
rockhound (üye)
İstanbul / Amatör

A200 ’den 500d/550d ’ye Geçiş

selam arkadaşlar. uzun bir süredir foruma katılamıyorum.

1.5yıldır sony a200 kullanıyorum
ilk dslr'ımdı, genellikle 18-70 kit lens ve son 2-3aydır da 75-300 tamron ile kullandım. 10-12bin kare fotoğraf çekmişimdir.

bu makinamı elden çıkarmaya karar verdim.
ilk düşündüğüm makina fiyat/performans olarak canon 500D idi. HD video kayıt ise çokça işime yarayacak bir özellik.
sonra ise canon 550D gözüme çarptı. daha fazla özellik ve 300tl'lik fiyat farkı.

şimdi sizlere sormak istediğim şu:
profesyonel değilim ama makinamı hergün yanımda taşırım, bol bol fotoğraf çekerim. manzara da çekerim, ay fotoğrafı da çekerim makro da çalışırım kendimce. yani elimden geldiği kadar herşeyi denemek isterim.
A200 satıp canon 500D mi 550D mi almalıyım.

bütçem ise 1300TL. bunun 1lira fazlasını veremem.

önerilerinizi değerli fikirlerinizi bekliyorum.

saygılar...

Tarih: 14 Ekim 2010, 09:42 - İp: 88.***.**8.118
aktasg
aktasg (üye)
İstanbul / Meraklı

Selam,

Video cekimi sizin icin onemliyse 550d daha dogru bir secim. Ama 1300TL 550d icin fazlasiyla iyimser bir rakam. Bildigim kadariyla spotta 1500TL civarinda satiliyor.

Saygilar

Tarih: 14 Ekim 2010, 10:32 - İp: 88.***.**3.16
rockhound
rockhound (üye)
İstanbul / Amatör

hayyam'da 1000-1050usd 550d, sahibinden.com'da ise japonyadan getirilen sıfır spot ürünler 1300-1400tl arası.

video çekimi şöyle önemli, öyle anlar oldu ki dslr'ımda keşke video moduna geçip çekebilseydim dedim.

benim esas merakım a200 satıp 500D/550D alıp almamak.
yada o ayarda başka bir alternatif makine almak.

Tarih: 14 Ekim 2010, 10:50 - İp: 88.***.**8.118
yozkan88
yozkan88 (üye)
İzmir / Meraklı

lensler elinizde kalsın, a560 ve a580 gelecek video çekimi yapan.

Tarih: 14 Ekim 2010, 11:13 - İp: 92.***.**9.73
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Canon 550d alırsanız biraz megapiksel az daha iyi iso başarımı ve video dışında şey beklemek fazla olur. Bu 3 kavram benim için başlı başına yeter derseniz alınız. Ancak Sony A55 gibi makineler çıkacaklar ve video özellikleri çok gelişmiş olacak AF sistemi şahane ve Alpha mount lenslerle bunu kullanacaksınız.

Şu an en iyi yol arkadaşınızın 550d ya da 500d sini bir kullanıp kendi izlenimlerinizi ve beklentilerinizi anlamak ve ona göre yeni makineyi almaya karar vermek ya da 1 ay sabretmek.

Tarih: 14 Ekim 2010, 11:14 - İp: 144.***.**8.197
yozkan88
yozkan88 (üye)
İzmir / Meraklı

Ancak Sony A55 gibi makineler çıkacaklar ve video özellikleri çok gelişmiş olacak AF sistemi şahane ve Alpha mount lenslerle bunu kullanacaksınız.

Doğru ama eksik. Sigma, uyumsuz olabileceğini kimi lenslerde bunun giderilemeyebileceğini belirtti. rockhound'da tamron varmış gerçi, o markada öyle birşey var mı araştırmak lazım.

edit: Araştırdım, sony zaten tamronun hisselerinin % 11'ine sahipmiş. Olmaz diyorlar forumlarda ama bilemiyorum tabi. Resmi ağızdan birşey göremedim.

#yozkan88' tarafından 14.10.2010 11:22:33 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Ekim 2010, 11:20 - İp: 92.***.**9.73
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

A230'un sıfır garantili faturalı taksitli fiyatı 1200 TL falan. Siz elinizdeki makinayı 1.5 yıldır vakumlayıp saklamış olsaydınız bile en iyimser tahminle 900 TL falan ederdi, çünkü aradan geçen bu sürede hem demode olmuş hem de garantisi bitmiş veya bitmek üzere. Bir de bunun üzerine makinanın bu zaman zarfında 15bin kare kadar kullanılıp, çantanızda bayağı bir kilometre yaptığı düşünülürse bence 700-750 TL süper bir satış olurdu, 600-650 TL'ye de hayır denmezdi.

Tabii bu makinanızın satarkenki fiyatı. Makinayı elde tutacak olursanız, size sağladığı fayda açısından değeri (video özelliğini bir kenara bırakırsak) Canon 550D'den asla aşağı olmayacaktır.

Benim tavsiyem makinanızı teklemeden çalıştığı sürece elde tutmanız, 1300 TL bütçenizi 2 senede yarı yarıya değer kaybeden hepsi biribirinin aynı gövde yerine, 10 sene sonra bile değerini koruyan, daima farkı farkedilen lense yatırmanızdır. Mesela Sony için üretilen Carl Zeiss veya Minolta G lenslere yatırın paranızı, artanıyla harici flaş ünitesi edinin, bütçenizi genişletmek için 18-70'i hemen, derhal elinizden çıkarın.

İllaki video isterim diyorsanız bütçenizin yarısıyla bu iş için üretilmiş video kamera alabilirsiniz, geri kalanıyla daha iyi bir lens edinin. Aslını ararsanız 18-70 mekanizma olarak hızlı fakat optik olarak çok zayıf bir lenstir (uzun süre kullandım, biliyorum), bütçenizin yarısıyla ne alırsanız alın 18-70'ten daha iyi olacaktır. (Mesela Tamron 17-50) Hatta o kadar paraya bile kıyamıyorsanız Sony'nin yeni kit lensi 18-50 SAM edinin.

Tarih: 14 Ekim 2010, 11:29 - İp: 78.***.**8.242
rockhound
rockhound (üye)
İstanbul / Amatör

teşekkürler..

elimde tamron 75-300 var ama üst düzey bir lens değil, chromatic abberation vakasıyla sıksık karşılaşıyorum.
ay fotoğrafları için yetiyor ama.

minoltanın birçok lensini kullandım, çoğu da ucuzdu ve kaliteliydi, bu özellik sony sahipleri için güzel ama çıtayı yavaş yavaş yükseltmek istiyorum.

bahsettiğiniz çıkacak sony modellerinin fiyat aralıkları tahminen bütçeme uymayacaktır. spotların veya 2.ellerin yaygınlaşması da 6 ayı bulacaktır.

bu süre zarfında da a200'ümü elden çıkarmak zorlaşacaktır.(şuan bile sıkıntı çekiyorum)

şu aralar dolar'ın düşük olması ve yeni yıldan sonra doların fırlayacağını da hesaba katarsak 1ay içerisinde yeni bir makine almam gerekiyor.

Tarih: 14 Ekim 2010, 11:36 - İp: 88.***.**8.118
rockhound
rockhound (üye)
İstanbul / Amatör

antika,
zaten istediğim tutar da 700. 10-12bin kare. ve olabildiği kadar temiz.
a200'ü gittiği yere kadar kullanıp elden çıkarmak iyice zorlaşacaksa, çok ta zamanı geçmeden üzerine ufak ufak koyup model yenilemek, bu sürede de daha fazla makinada tecrübe kazanmak isterim.

şuan itibariyle kaliteli lenslere yatırım yapabilecek bir durumum yok. tamamen bütçe ile alakalı, dediğiniz mantıklı olabilir.

ben altyapısı daha iyi olan bir marka/model alıp, zamanla bunu geliştirdikten sonra lense yatırım yapmayı düşünüyorum.

açıkçası a200'e body parası kadar bir lens takmak pek istemiyorum.

lensin nekadar önemli olduğunu, çok eski makinalarda bile harika işler çıktığını da çok iyi biliyorum ama bu konuda amacım farklı.

ben a200'ün bende vaktini doldurduğunu düşünüyorum. yoksa üzerine takılacak kaliteli lenslerle harikalar yaratabilecek bir dslr.

ayrıca video kameram var ama dslr üzerinde hd video kaydetme imkanı çekici geliyor. aynı zamanda da kullanışlı.

Tarih: 14 Ekim 2010, 12:03 - İp: 88.***.**8.118
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

DSLRın sensörü video kameranınkinden misliyle büyüktür, dolayısıyla kullanılan lenslerin fokal uzunluğu da misliyle büyük olacaktır, bunun sonucu çekim anında fokusu tutturmak pek de pratik olmayacaktır, çünkü bir DSLRda birşey fokus dışındaysa gerçekten fokus dışındadır, gayet bulanık olur, video kameraya benzemez. Hani illa sinema kalitesinde video olsun diyorsan ben olsam paramı A55'e yatırırdım (bedel olarak optik vizör gidiyor).

A230 bayağıdır piyasada var, satılıyor ve hatta şimdiden üstüne yeni model çıktı, büyük ihtimalle şimdiki A230 fiyatına satılacak. Senin elindeki A200 değer kaybetmiş kaybedeceği kadar, bundan sonra ne yaparsan yap ciddi zarar edersin.

Açıkçası Canon'a geçmek için elle tutulur hiçbir neden yok. Canon'un super duper altyapısında Carl Zeiss yok, stabilizasyonlu 50mm yok, aynı kalite lensleri daha pahalı, 450D/500D/550D wireless flaş süremez vs.

Tarih: 14 Ekim 2010, 13:05 - İp: 78.***.**8.242
rockhound
rockhound (üye)
İstanbul / Amatör

sattığım cihazdan kar etmek değil amacım zaten. elbette aldığım fiyatın altı olacak, kullandığımın da karşılığı o.

a55'i inceledim, yurtdışında 750-850usd fiyatı, TR'de spotu 1000usd olur büyük ihtimalle. optik vizör yok ama diğer özellikler gayet güzel. boyutları küçük gibi dslr-like makina izlenimi veriyor.

550d yeni bir makine. muadili olarak d90 ile sık sık karşı karşıya geliyor. fiyat olarak aradaki farka bakarsanız f/p olarak d90'dan önde.

o yüzden böyle bir makinaya geçmek (çok ta fazla fiyat farkı vermeden) mantıklı geliyor.

yeni modellerin çıkmasıyla şuan mevcut makinaların fiyatları değişecek elbette ama bu nekadar sürede gerçekleşir o meçhul

Tarih: 14 Ekim 2010, 14:47 - İp: 88.***.**8.118