zikrullah
zikrullah (üye)
Kırıkkale / Meraklı

A200 A300 A350 400d 450d

Bir DSLR almak üzere araştırma içerisindeyim. Sony A200 hoşuma gitmişti, sonra A300 ve A350'yi gördüm. A350 nasıl olur ki acaba derken Canon 400D ve 450D gördüm..

İşin aslı şaştım kaltım. Siz ne dersiniz bu konuda?

Tarih: 6 Eylül 2008, 16:04 - İp: 88.***.**7.147
ahmedo
ahmedo (üye)
Hatay / Amatör

problemde burada zaten. arada çok bi fark bulamadığım için kararsızım. aslında sony a300 ü düşünmemin tek nedeni hareketli lcd ekranı. 450d de böyle birşey olsaydı 1 sn bile düşünmezdim. çünkü hareketli lcd gerçekten üyük kolaylık.

Tarih: 14 Eylül 2008, 21:54 - İp: 78.***.**2.152
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

hareketli lcd büyük kolaylık demek sürekli diz altında çekim yapacağın anlamını taşıyor...

benden sana tavsiye al pentax k200d keyfine bak

bunlar göz boyama pazarlama tekniği 15 yıllık reklamcıyım...

Tarih: 14 Eylül 2008, 23:16 - İp: 78.***.**1.237
transistor
transistor (üye)
Denizli / Amatör

tam da düşünüodum şimdi puskas çıkar k200d tavsiye etmiştir diye. bence a300 al diorum hala daha ucuz çünkü

Tarih: 15 Eylül 2008, 16:29 - İp: 81.***.**4.169
sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

Kadir Bey fotoları yayınlayalım demişsiniz ancak artık yeni makinaların hepsi hemen hemen aynı fotğraflar veriyor.. %100de bile.. kaldı ki buraya koyacağımız fotolar küçük olduğu için hiçbir fikir vermez.

Arkadaşlar benim artık vardığım nokta şudur:

Markalar giriş modellerinde dahi olsa hiçbir zaman görüntü kalitesinden taviz vermiyorlar.. Verilen yüzlerce taviz hep başka noktalarda.. İşlemciler sensörler ve dahili yazılımlar hep aynı veya benzer; standartlaşmış teknoloji zaten..

Eğer ki amatörseniz, bu işten para kazanmayıp zevk için foto çekiyorsanız giriş seviyesi bir makina alın bitsin şu iş.. Çünkü bir amatör uğraşı getirisi yoksa bu kadar pahalı olmamalı , slr-like de iyi değil çünkü derinlik yok alan derinliği çok çok fazla.

Birçok kişi gibi "ben lens almam kit lens kullanırım" derseniz k100d, k200d, nikon d40 ,d60 alın geçin çünkü kitle tatmin edici.. (d40ın düşük çözünürlüğü yüzünden kit sensörü karşılayabiliyor)

Yoksa 400d veya 450d , 350d olabilir kalite aynı ama lcd küçük,vs fiyatları yakın zaten o yüzden yerine 400d alınır. Lens olarak da 1 milyarlık lensler.. ki bakın bu da amatör uğraşı için çok pahalı.. Ucuzlayınca 40d alınabilir belki ama o zaman da 500d ve 550d ler ondan daha iyi olur!!

Hem ufak makina her yere gider "ve ağır makinaları sadece özel durumlarda taşıyacağınız için minik makinayla o ağır makinalarla çekemeyeceğiniz fotolar çekersiniz" hem aman bozulmasın bişey olmasın diye dert etmezsiniz.

Sanki herkes onlarca lens alacakmış gibi aman d40ta motor yok deniyor. Geçmişte kaç kişi 50mmlerle idare etti.. Üstelik o kadar da değil yine de baya çeşit var. Tabi k100dyi de önerdim.

Bunu çok bilen bizlere de yazıcam çünkü artık bazı dersler aldım ben de..

Size tavsiyem her öneriye kanmayın aman o öyle bu öyle diye ince ayrıntıları büyütmeyin

Örneğin;
Çok mu önemli 400d de 2 tuşa basmak??" Aman poz telafisi için basıver 2 tuşa.. Veya iso ayarı için menüye giriver ille ayrı tuş bu kadar da şart mı?

Tekrar edeyim markalar "GÖRÜNTÜ KALİTESİNDEN PEK TAVİZ
VERMİYOR".

Fark varsa o da apsc ile ff arasındadır ve miniktir yine. Modern apscler hep aynı..

Bu ukalalık olmasın yazım meraklı amatörler ve SIRF FORUMLARIN EZİCİ TAVRINDAN ETKİLENİP EZİLMEMEK İÇİN "ZORLA" PARA DENKEŞTİRİP 40D VEYA D300 GİBİ MAKİNALARI ALMAYA ÇALIŞANLAR" içindir ve buna kanan onca insan var ki.. Buna ben de dahildim ve pazarlama o kadar başarılı ki gereksiz her ayrıntı en önemli mesele haline getiriliyor oysa o şaşalı özelliklerin getirisi herkese değil..

Bir de başlangıç için de değil daha gelişince de giriş seviyesi makinalar kullanılabilinir.
Mesela giriş seviyesi makina en fazla bir yıla ille değiştirilecek havası var; saçma!!

O makinalara gerçekten ihtiyaç duyanlara ve parası bol olanlara değil yoksa; onlar zaten bilip de alır.
Kısacası bu kadar değerli aletleri almak için "kasmaya" hiç gerek yok.
Bu akıma ben de kapıldım malesef ama fotoğraf makinesi almak amaç oldu denebilir.
Hoşuma giden de mesela pentax forumundaki gibi fotoğraflar üzerinbe tartışmak (ordaki fotolar başka makinelerle de çekilir gerçi) ne güzel..

40d alacak kişi kompakt makinenin otosuyla gayet güzel çekilecek fotoları çeken biri olmamalı onun bir özelliği olmalı , sonra 2 tuşa basma zorunluluğunu önemseyen bir kişi enfes aksiyon fotoları çeken biri olmalı (ya da en iyisi bende olsun diyen rahatlıkla alabilecek kişi.)

Temel olarak
-Raw çeksin
-P A S M olsun
meraklı amatör için yeter ve çekecek adam bu ikisiyle harikalar yaratabilir , kit lensle bile..

#sercan85' tarafından 15.09.2008 19:34:44 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Eylül 2008, 18:57 - İp: 78.***.**9.53
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

@sercan95 kısmen doğru şeyleri söylemişsin ama katılmadığım noktalarda var.. Görüntü kalitesinden pek taviz vermiyorlar demişsin.. ben katılmıyorum dediğine bi d40'la k200dnin resimlerini yan yana koyalım bariz farklar olduğunu göreceksin..Pentax'ın doğallığını daha elegeçirebilmiş bir makine yok nerdeyse..

@transistor herkes birşeye tutkundur k200d den başka makine yokmu tabiki var ama şahsen 40 yıllık objektifleri bile hala kullanan bir bayoneti olan makineden bahsediyoruz. J9ları bile takıp şakır şakır çekebiliyorsun..

Canonda ve Nikonda bunun mümkün olmadığını herkes billiyor..

Tarih: 15 Eylül 2008, 22:09 - İp: 78.***.**1.29
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

artık belgelerle konuşcam

450d ve k200d yan yana canon'un renkleri buz gibi pentax cap canlı izleyin siz karar verin...

450d

K200d

Tarih: 20 Eylül 2008, 16:04 - İp: 78.***.**6.161
sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

+1 ya da 2 saturation'luk iş

Tarih: 20 Eylül 2008, 16:36 - İp: 85.***.**5.204
fipar
fipar (üye)
Afyonkarahisar / Meraklı

Hareketli LCD ekarın fikrine ben de dudak büküyordum,
Olsa olsa macro çekimlerde işe yarar diyordum,
Ama, başta macro çekimleri olmak üzere, tripod ile yapılan çekimler, kapalı mekanlarda yapılan çekimler, bir parmaklık vs gerisinde içeri doğru uzattığınız makine ile yapacağınız çekimler gibi çok yerde liveview ve hareketli ekranın ne kadar kullanışlı olduğunu gördüm.
A-700 ün yanına ikinci gövde olarak aldığım a-300 şimdi favori makinem.
Bence kullanmadan liveview veya hareketli LCD hakkında yorum yapmayın, kullanırsanız sizde pratik faydasını göreceksiniz,

Tarih: 20 Eylül 2008, 16:57 - İp: 78.***.**8.85