zikrullah
zikrullah (üye)
Kırıkkale / Meraklı

A200 A300 A350 400d 450d

Bir DSLR almak üzere araştırma içerisindeyim. Sony A200 hoşuma gitmişti, sonra A300 ve A350'yi gördüm. A350 nasıl olur ki acaba derken Canon 400D ve 450D gördüm..

İşin aslı şaştım kaltım. Siz ne dersiniz bu konuda?

Tarih: 6 Eylül 2008, 16:04 - İp: 88.***.**7.147
fipar
fipar (üye)
Afyonkarahisar / Meraklı

resim kaliteleri hepsinde çok iyidir.
Canon 400 ve 450 yüksek iso da daha iyidir.
Sony 300 ve 350 de ise live view, toz giderme ve titreşim engelleme vardır.Ayrıca bu modelerin LCD ekranları hareketli olduğu için liveview da daha verimli olurlar.
İlk kez DSLR alacaklar için titreşim engelleme özelliği ön plana alınmalı diye düşünüyorum.
Saydığınız makineler içinde ise tavsiye edebileceğim Sony A-300 (Zira pek çok kriteri göz önüne alarak ben de bu makineyi aldım)
Yine de hangisini alırsanız alın hayal kırıklığı yaşamayacağınızdan emin olun

Tarih: 6 Eylül 2008, 17:07 - İp: 78.***.**3.25
biocem
biocem (üye)
Zonguldak / Meraklı

Linke tıkla

#biocem' tarafından 07.09.2008 23:23:53 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Eylül 2008, 23:22 - İp: 85.***.**4.36
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Sadece 5 tanecik modelle mi kafanız karıştı? Cık cık cık. Daha listede K200D yok, efendime söyleyeyim Olympusları atlamışsınız, Nikon nerde sonra dimi ama ?

Şaka yapıyordum elbette. Gerçekten de artık makina seçmekte insan zorlanıyor haklısınız. Yazdıklarınızın hepsi de çok iyi zaten iyi eleme yapmışsınız. Arkadaşların önerilerine katılıyorum (linki de inceleyin).

Tarih: 7 Eylül 2008, 23:37 - İp: 85.***.**6.1
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

K200d gibi bir cihazı neden atlıyorsun anlamış değilim renk doygunluğu ve f/p ile saydıkların içersinde hiçbir cihaz yanına bile yaklaşamaz k200d'nin.. Dpreview'i incele adamlar raw çekimlerine hayran kalmışlar...

Marka olayını bir kenara bırakıp, alanında işini en iyi yapan cihazı almak gerekiyor...

Sony'nin gövdesine gereksiz kalınlık vermişler buda tutuş zorluğu yaratabilir..

Pentax sevmiyorsun bari 450d al derim..

Sony kullananlar kızacak ama FK'de cihazı yere vurup kıranlar bile var.. (a100ü)

Tarih: 8 Eylül 2008, 11:33 - İp: 78.***.**8.66
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

niye kırmıs(lar)?

#gaijin' tarafından 08.09.2008 12:47:02 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Eylül 2008, 12:46 - İp: 85.***.**3.117
fipar
fipar (üye)
Afyonkarahisar / Meraklı

FK e gitmeye gerek yok bu forumda, Pentax makinesini yakacak kadar kızan bir kullanıcı tanıyorum,
Bu pentaxı kötü yapar mı ?
Bene yapmaz, olsa olsa adamın makinesi kötü çıkmış veya kendince sebeplerle beklentisini karşılamamıştır.
Tam aksine bir dolu Pentax delisi de var Sony hastası da...
Ayrıca bir makinenin rawı iyi JPEG i kötü olması bir felakettir.
Neden derseniz kullanıcıların çoğu çoğunlukla JPEG çekerler.
Bu böyledir.

Tarih: 8 Eylül 2008, 13:29 - İp: 78.***.**5.190
sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

Puskas tamam k200d önemli bir seçenek ama adama niye kızıyosun herkes her markayı bilmek zorunda mı?
1.5 sene önce pentaxtan benim de haberi yoktu , nikon sony canondan başkasını bilmezdim slrde.

Tamam k200d nin en genel anlamda aşağı kalır yanı olmayabilir su geçirmezliği üst lcdsi filan gibi güzellikleri var ve iyi bir alternatif ;

ama RAWından büyülenen mest olan yok sadece jpegye göre çok iyi diyor. Mesela 450d nin raw'ı daha güzel veya aynı gibi değil mi?

http://www.dpreview.com/reviews/pentaxk200d/page25.asp

Jpeg kalitesi de önemli.. Yani baktığın zaman çözünürlük-gerçek keskinlik bir yana "dijital kalıntı"lar olmamalı..
Fotoğraf filmle çekilmiş gibi olmalı..

Tarih: 8 Eylül 2008, 14:34 - İp: 85.***.**2.154
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

@fipar öncelikle pentax için diil sony a100 için söyledim parantez içinde yazıyo

yazıyı kestirmeden okumuşsun ben orda Pentax'ı savunuyorum..

(a100ü kıran kişi fazla açıklama yapmamıştı) yoruma tekrar bakayım diye siteye baktım ama silmişler o yorumu..

Ayrıca Pentax'ın jpegleri kötü diil bütün makineler fabrika ayarlarıyla default gelir adamlar o ayarları niye koyuyor? ozaman herşey otomatik olurdu Sharpen +3 yapıldımı keskinlik olayı halloluyor. kullananlar söylüyor bunu..

edit: http://www.dpreview.com/gallery/pentaxk200d_samples/

özellikle jpg çekimlere bakınız kötü mü değilmi? bide dün ist. da yeni yapılan çekimler var isteyene mail atarım.. renk show resmen..

#puskas' tarafından 08.09.2008 15:46:10 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Eylül 2008, 15:25 - İp: 78.***.**8.66
fipar
fipar (üye)
Afyonkarahisar / Meraklı

puskas, ben ne dedim?
senin övüp durduğun aleti de yakacak kadar kızanlar var dedim.
biri a-100 e kızar kırar
başkası da pentax'a kızar yakar
ikisi da bizi bağlamaz,
neden?
çünkü "sui misal emsal olmaz" da ondan,
tamam?

Tarih: 8 Eylül 2008, 17:42 - İp: 78.***.**5.190
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Bu sitede yapmayın arkadaşlar !
Etik değil zaten 2-3 modelle kafası karışmış alıcılara bir de şunu ekle listeye demek.Allak bullak oluyor,sonra dükkana gittiğinde kim onu ikna ederse o makinayı alıyor(belki de kazıklanarak).

İlk başlarda ben de yapardım ama kendimi bu konuda düzelttim.

Biri A mı B mi diye sorarsa C var onu neden seçmiyorsunuz demeyin,ayıp oluyor.

C yi çok övmek istiyorsunuz o zaman FORUM un gereğini getirir C makinası izlenimlerim dersiniz örnek fotoğraflar dersiniz konu açarsınız.İşte o zaman insanlar gerçekten beğendiyse kendi listelerine eklerler C yi.

Bilmem anlatabiliyor muyum,antipati yaratmamak lazım.

Tarih: 8 Eylül 2008, 18:09 - İp: 88.***.**7.180