gonzo
gonzo (üye)
İstanbul / Amatör

A100,k100d

her iki makinayıda yurtdışından getirme imkanım var ama karar veremiyorum yardımcı olurmusunuz bütçe de giriş seviyesi zaten

Tarih: 11 Mart 2007, 18:35 - İp: 88.***.**9.102
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

Tarih: 14 Mart 2007, 21:21 - İp: 86.***.**0.120
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

ilkerin ayzdıklarından donra pentax10 ve alfa 100 almicam. Onların yerine tripot alıcam.

Tarih: 14 Mart 2007, 21:24 - İp: 85.***.**2.4
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

ben de senin yazdiklarindan sonra, parasoley alacagim huseyin..
(ama bir saniye bende var zaten.. peki benim fotograflar neden hala cincik gibi cikmiyorlar?.. kesin pazarbeyin sucu bu da.. )
...
peki huseyin nasil birsey alacagiz simdi sana?.. studyo ve disarida kullanmak icin mi alacaksin tripod'u? ama zaten senin vardir adam akilli bir tripod'un studyoda..

Tarih: 14 Mart 2007, 21:37 - İp: 86.***.**0.120
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

ben studyoda tripot kullanmıyorum ilker. COk zahmetli iş. 125 enstantene cozuyor işi. Çok acele olmayan işlerde kullanıyorum. Tirpotum var ama eski.

Ben r1 ile stand by konumuna gectim. Yeni makinalara sevdalıyım. D300 olabilir. Ama artık d90 filan almam. Orta sınıf bir dslr almayı dusunuyorum yazın.

Yine nikon olacak. Sen ne dersin bu işe_ ?

Tarih: 14 Mart 2007, 21:50 - İp: 85.***.**2.4
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

bir de ilke royle yazılar yazıyosunki insan insanın fotograf cekesi geliyr.

BEn senin tripotla ilgili goruslerine cok katılıyorum. Dslr alan kişi zaten aile fotografı cekmeycektir. Adam akıllı emek harcayarak cekimler yapacaktır. Şİmdi dslr sahibi olupta hala ailesinin fotograflarını cekmeye meraklı kişiler varsa onlar tripot almasa da olur.

MEsela gidip guzel bir şelael ve manzara fotografı.. BEnce fotografı cekmeden önce düşünmeli.

Tarih: 14 Mart 2007, 21:53 - İp: 85.***.**2.4
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

huseyin, valla seni giris seviyesi kameralar doyurmayacaklar.. herseyin senin elinde olmasi gerekiyor.. saturation yapmamali kamera kafasina gore..
...d300 cikarsa artik alirsin.. bir sene daha bekleyebilirsin..
...
tripod kullanmadigina inanamiyorum dogrusu huseyin.. burada her studyoda, kamerayi tripod'un uzerine koyarak calisiyorlar..
ama tabii kotu tripod'la kolay calisamazsin, sen de haklisin, zor gelir..

tripod konusunda ciddi misin yoksa? ciddiysen bulalim sana uygun olacak tripod'u..

Tarih: 14 Mart 2007, 21:59 - İp: 86.***.**0.120
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

ben hoby amaçlı cekimlerim icin tripot dusunenbilirim. GEcen gordum 30 ytl cok hoş

Sen şimdi ucarsın ilker. HEmen sitelerden link yapıstırır gece uykudan edersin beni.

Nikon vr lensleri konusnda ciddiyse. GErcekten fotograf icin ciddi anlamda bir ekipmana girişebilirim.

Şu andaki dslr piyasında bir makinaya sadık kalıp sahipnelmek cok guc. Bence cok onemli bsiy makinayı sevmek. AMa forumun bu sayfalarını takip edenler makinalarına nasıl sadık kalakcalar onu da bilemiyorum. Dur senin gibi yapayım [>:D

Tarih: 14 Mart 2007, 22:07 - İp: 85.***.**2.4
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

ilker bu arada stuyoda tripotla ayar yaparak samimi ifadeler almk cok guc. Cunku once modelleri ayarlıyorsun. Sonrada tirpotun karısına gecip asagı yukarı sag sol yapmaya baslıyorsun. MOdellerin ifadesi kayboluyor. Ama elde cekim yaparak extradan hoş ifadeler yakalamak mumkun.

Stuydoda tripot icin profesyonel modeller olması gerekir.

Tarih: 14 Mart 2007, 22:09 - İp: 85.***.**2.4
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

huseyin 30ytl'ye tripod alacaksan, hic alma bosver.. 30 ytl'lik tripod ancak 30ytl'lik destek olur kamerana..
valla sana hemen onlarca link verebilirim ama bir anda girmeyeyim dur hemen..
acaba hangi linki koysam su anda..

sen simdi nikon'cusun..
thom hogan'i bilirsin..

http://www.bythom.com/support.htm

bak neler demis tripod'lar hakkindaki yazisinda..

Thom's Maxim #1: You're wasting money on expensive AF-S and other Nikkor optics if you fail to give your camera and lens a stable platform.

paranizi bosuna harciyorsunuz af-s lensleri ve digerleri icin eger ki kameraniza ve lensinize stabil bir platform saglamazsaniz.. (bu da turkce meali idi.. )

dikkatini cekerim, bu adam, ken rockwell gibi nikon kameralar hakkinda konusan biri olmasinin yaninda, ayni zamanda butun nikon dslr'larin kullanma ile ilgili kitaplar yazan bir insan.. (ama ken rockwell de cok bilgili diye taninir, yanlis anlasilmasin.. )

http://www.luminous-landscape.com/essays/tripods_&_heads.shtml

michael reichmann.. yillarin fotografcisi, ogretmeni ayrica..
bak ne demis?

Here ? in order of priority ? is the equipment needed for the sharpest, high-resolution photographs possible.

A tripod and head combination best suited for your type of shooting
High quality lenses
A camera with mirror lock-up and a cable release
Slow, high-resolution film

hangi ekipmana ihtiyaciniz olur en keskin, en yuksek cozunurluge sahip fotograflar icin deyip bir liste vermis..
ilk sirada tripod ve head geliyor.. ikinci sirada da kaliteli bir lens..
sonra da sasirdiniz mi diye devam etmis..

http://www.pbase.com/nrothschild/image/69964792

yukaridaki adresde biri iki tripod arasindaki farkliliklari gostermeye calismis.. iki her iki tripod da cok yuksek kaliteli tripod'lar huseyin..

huseyin nasil diyeyim sana.. tripod'un cok onemli, kullandigin head cok onemli, lense takacagin collar onemli, kullandigin teknik onemli, quick release platform cok onemli.....

herseyden once sunun adini koymak gerekiyor..
bir tripod alirken; hafif olmasini istersin, cok saglam olmasini istersin ve pahali olmamasini istersin..
ama ioste murphy'nin kuralina gore, bu uc maddeden ikisini alabilirsin sadece..
eger ki alacagin tripod hem hafif hem de saglam olursa, ne yazik ki ucuz olmaz..
hem saglam hem de ucuz olursa, malesef ayni zamanda da agir olur..
hem ucuz hem de hafif olursa, malesef saglam olmaz.. (saglam olmayan tripod'a da tripod dememek lazim bir yerde.. )

huseyin ne verirsen onu alirsin tripod'da.. eger ki kullanimi da kolay olsun istersen, yine pahali olur.. ama kullanimi kolay olan tripod'u da kullanirsin iste.. evde birakmazsin..
veya hem saglam hem de hafif olursa, nereye olursa olsun tasirsin yaninda..

eger ki adam akilli bir tripod ve head istiyorsan, butceni soyle, secelim hemen.. ama biraz comert ol tripod konusunda.. cunku iyi bir tripod'u omur boyu kullanirsin..

Tarih: 14 Mart 2007, 22:32 - İp: 86.***.**0.120
makulmurat
makulmurat (üye)
İstanbul / Amatör

ılker selam

200YTL lık bır tripod ıcın ne onerebılırsın....

Tarih: 14 Mart 2007, 22:41 - İp: 85.***.**8.239