muratcicek
muratcicek (üye)
Yurtdışı / Meraklı

A100 Mu D70s Mi?

BEN İLK DSLR MAKİNEMİ ALACAGIM İÇİN KARAR VEREMİYORUM A100 MU OLSUN D70S Mİ. HANGİSİNİ KULLANMAM RAHAT OLUR VE DAHA KOLAY? D70S ALIRSAM 18-70 MM DX LENS İLE BİRLİKTE ALACAGIM. YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.

#muratcicek' tarafından 04.03.2009 10:25:09 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Ağustos 2006, 00:10 - İp: 81.***.**8.120
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

6.0 mp aslında tatminkar gibi gozuksede bazı durumlarda sizi bilmeem ama benim icin yeterli değil. Fotograflaru uzzerinde digital mudahelelerde bulunuyoruz meslegimiz gereği. en basitinden sunu soyeleyebilirim.

saç kesim programlarında 6.0 mp lik bir fotografla ugrasırken muhakkak saçmalıklar oluyor..

oysaki yusek mp degerindeki bri fotografı işlemek daha kolay saç tellerini ayrıntılarına kadar montaj edip basşka bir fotoya montaj edebilrisiniz..

bu sadece saç kesimi icin verdigim bir örnek buna benzer bircok durumda kısıtlı çalışamalar olur..

diğer en önemli etken ise baskı boyutudur. daha buyuk boylarda baskı alamak icin yuksk mp önem kazanır.

anti görüş olarak yuksek mp nin küçük sesnsorlere dahil edilmesinin gürültü yaratacagıdr. gürültü oalrak da noiseyi kastediyorum. ama zaten mp yuksek olacagından gurultuler zaten gozukmeyecektir.

önemli olan sizin nerde kullanacagınızdır. dslr yabancısı oldugunuz icin aldıgını zilk makinada pişmanlıklar yaşayacagınızı sanmam..

ama daha once bri dslr alışkanlıgınız olsaydı pişmanlıklar yaşamanız olası olurdu. bu durumda içinzi rahat olsun . ve ne tur cekimler yapacaksınız?

Tarih: 19 Ağustos 2006, 10:54 - İp: 88.***.**2.157
muratcicek
muratcicek (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Kontrast ben aslında manzara resımlerı ve anlık resımler cekmek ıstıyorum hayvan , bocek , çiçek filan pek ilgimi çekmiyor açıkcası.

Tarih: 19 Ağustos 2006, 11:08 - İp: 85.***.**7.205
muratcicek
muratcicek (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Kontrast herhalde makineye tam olarak hakim olabilmem bir senemi alır öyle düşünüyorum profesyonel çekim yapabilmek için baya bir uğraşmak lazım. Bizim buralarda çok güzel manzaralar var ve hava durumu heran değişebildiği için çok değişik resimler yakalanabiliyor.

Tarih: 19 Ağustos 2006, 11:11 - İp: 85.***.**7.205
merhaz
merhaz (üye)
Şırnak / Amatör

hüseyin kardeş...
mp konusunda kesinlikle size katılıyorum.resimle oynadığınızda mp farkı ortaya çıkıyor..nikon d70s ye gelince sizin gibi tüm ustaların tartışmasız tek markası nikon.bunada katılıyorum ama benim gönlümde sürekli d200 ayrı bir yer tutmuştur.o makinayı kesin alacam ama fiyatların düşmasini bekliyorum.sony i tercih etmeye gelince fiyatına göre çok iyi makina umarım en kısa zamanda elinize geçer ve bu konuda sizinde yorumlarınızı alırız..

Tarih: 19 Ağustos 2006, 11:16 - İp: 85.***.**5.88
merhaz
merhaz (üye)
Şırnak / Amatör

#merhaz' tarafyndan 19.08.2006 11:18:01 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Ağustos 2006, 11:16 - İp: 85.***.**5.88
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

fotograf cekmeyei öğrenmeyi zamanla eş tutmak yanlıştır. Fotograf makinasını öğrenmek yeni alınan bri cep telefonunu keşfetmeyede benzeteilebilir. yani menu özellikleri ve fonksiyonlar kolayca ogrenilebilir.

ne kadar surede fotograf cekmek öğrenilri sorusuna cevap ise sanırım hicbirzaman olacaktır. Öğrendim demek buyuk bir iddia olur bu sanat icin.

manzara fotografları icin objektif secimleri önemli. bu yuzden geniş açılı bri lense sahip olmanız şiddetle tavsiye edilir.

sony nin şu adnaki objektifleri hakkında bir bilgim yok ama carl zeiss objektifleriyle harika işler yapıcagı aşikar.
Şu anki haliyle cekim kalitesi olarak fark yaratıcı bir karesine şahit olmadım a-100 ün.

ben sonynin bundan sonraki uretecegi makinanın cok iyi olacagını iddia edenlerdenim.

ben manzara cekimlerimi d70 ile yaptım portfolyamdan bakabilrisniz. tabi benim çalışmalarımda photohsop mudahahleleri vardır ama en azından fikir verebilir size.

aslında cok detay var işin icinde. ama bir yerden başlamılsınız işte.. objektifler önemli .. butceniz elverdiği ölçüde prime lensler edinin.

sizin kararsızlıgınız su an piyasada mevcut iki makinadan ibaret. o yuzden karar vermeniz daha sağlıklı olur. en azından çekilmiş fotograflarını karşılaştırırsınız.

bunu neden dedim. forumdaki bir cok arkadaş yeni cıkacak makianalara odaklandı. bunlardan biri de benim. d80 bekliyorum ben ..

Tarih: 19 Ağustos 2006, 11:24 - İp: 88.***.**2.157
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

merhaz mp konusundaki bu sıkıntıyı sanırım sende farkettin. gercekten bi kac uğraşla fotograf dağılıp gidiyor. Madem digital dunyadayız. o halde photohop işlemlerini kaldırabilecek bir mp degerinde olmalı.

merhaz aslında benimde gonlumde yatan d200. hatta forumda sanırım dun d200 fiyatı dusecekmi diye bir konu açmıştım.

izlenimlere gore d200 fiyatı hemen düşecek gibi değil.

ve neden d200 istedigimide aslında tam olarak bilmiyorum. cunku benim kullanım amaçları arasında d80 ile d200 arasında hicbir fark yokkken neden d200 istedigimin sebebi sanırım zihnimizde olusturdugu karizması ne dersin?

nihayetinde ben spot magazalrdan bir d200 fiyat arastırmasına girdim. 1800 dolara bodysini spot olarak almak mumkun. 2600 ytl civarında..

Tarih: 19 Ağustos 2006, 11:30 - İp: 88.***.**2.157
muratcicek
muratcicek (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Kontrast sanırım seninle aynı kaderi yasıyoruz bende D70s in büyüsüne kapıldım.

Bana D70s de tavsiye edeceğin lens varmı acaba. Sony alırsam 18-70 + 70- 300 kiti alacagım Nikon alırsam 18-70 mm dx lensi alacagım . Sanırım D80 15 eylülden önce piyasaya çıkamayacak bu yüzden tercihimi bu iki makineden yana kullanmak zorunda kalacagım . İnşallah D80 bu ay sonunda veya eylülün ilk haftası piyasaya çıkar

Tarih: 19 Ağustos 2006, 11:40 - İp: 85.***.**7.205
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

18-70 benimde kullandıgım performansı fiyatına gore oldukca iyi bri objektfidir. tavsiyem bu yonde olur.

Tarih: 19 Ağustos 2006, 11:43 - İp: 88.***.**2.157
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

bu arada kafanı karıştırmak istemem ama seni anladıgım kadarıyla senin işi çözecek sistem..

nikon d50 ve 18-70

Tarih: 19 Ağustos 2006, 11:47 - İp: 88.***.**2.157