redfive
redfive (üye)
İstanbul / Amatör

A 350; Objektifleri Ve Slr-like

Uzun bir aradan sonra herkese tekrar merhaba.Geçen yıl askerdeydim ve oradan da fırsat buldukça forumumuza katılıyordum döndükten sonra hayata atıldık ve her tür hobime zaman ayırmak çok daha zor hale geldi. Ama artık yeni bir makina alma zamanının geldiğini düşünerek yeniden araştırmalarıma ve forumumuza geri döndüm. Yazıları okurken Fuji forumundaki bir yazıya yorumlarımı yazmıştım.O yazıyı genişleterek sizlerle fikir ve halimi paylaşmak istedim.

1,5 yıldan fazla bir zamandır makina alacağım diye kıvranan, ama ne alacağına bir türlü karar veremediği için hala kompak makina ile idare etmek zorunda kalan zavallı bir arkadaşınız olarak ben de bişeyler söylemek istiyorum.
Makina almaya ilk karar verdiğimde Fujifilm S9500 ve Samsung pro815 arasında kararsız kalıyordum; düşünün artık olayın vahametini

Daha sonraları Alfa 100 ve Pentax K10D arasında kalmıştım.

Bir ara da Nikon D80 D200 ve Pentax K10D arasında bazen maddi sebeplerden bazen de kararsızlıktan kıvrandım.

Şimdi ise sırada SONY Alfa 350 ve Fujifilm S100fs var...

Bu noktada beni çıkmaza düşüren 2 şey var. Fujifilm S100fs aldığımız zaman, teorik olarak herhangi bir SLR makina ile yapabileceğimiz tüm ayar imkanlarına sahibiz.Hatta 28-400mm aralığındaki objektifini de düşündüğümüzde (halka takarak daha da geniş açı yapılabilir) objektif değiştirme daha doğrusu objektif taşıma zahmetinden kurtulmuş oluyoruz.(Bence objektif değiştirmek olayın en şık ve fotoğrafçılığın en havalı durumlarından biri) Ancak amatör kullanıcılar için en doğru objektifin en doğru durumda kullanılmasına karar verebilmek zor olacaktır. Objektiflere verilecek paralar da cabası. Daha da iyi hale getirildiği söylenen ISO performansı da S100fs için artı.
Diyeceksiniz ki o zaman ne duruyorsun gidip bir S100fs alsana.

Bu noktada beni delirten şey ise S9600 ve S100fs 'in fiyatları.

900-950 YTL'ye CANON 400D; yaklaşık 1700YTL'ye hem de çift lens kitiyle SONY Alfa 350 varken aynı paraları verip SLR-Like bir makina (yani kompak makina) almayı hazmedemiyorum.

Fotoğraf çekmeyi çok seven biri olarak her fotoğrafçının hayali olan SLR makinaya sahip olma imkinaı varken aynı paraya gidip (özelliklerini çok beğendiğim) bir SLR-Like makina almak mantıklı gelmiyor bana.

O zaman git Alfa 350 al
28-400mm gibi bir aralığı (S100fs'in sağladığı kadar kaliteli bile olsa yeter) bana sağlayacak objektif kitine yaklaşık 1200YTL 'ye sahip olabiliyorum. (Sıgma 17-70 ve Sigma 70-300'ü baz alıyorum) Burada da sıkıştığım nokta bu oluyor işte.

Bu noktada size sormak istediğim bir şey var.Tamronun 18-250mm(950YTL) ; Sigma'nın 28-300mm(620YTL) ve Sony'nin 18-250mm (SAL18250) objektifi var. Sony 18-250mm piyasada mevcut mu ve fiyatı nedir bilmiyorum. Fokal çarpanı devreye soktuğumuzda 27-375mm oluyor. Çok profesyonel işler yapmayacaksanız teorik olarak benim gibi bir amatör için yeterli aralığı sağlıyor. Eğer fiyatı da uygunsa maddi olarak daha uygun bir zamanda (o sürede nelere ihtiyacım olduğunu da daha iyi belirlemiş olurum) daha özel objektifler(örneğin Sigma 17-70 macro; Tamron 11-18mm) alana kadar beni idare edermiş gibi geliyor. Sizler ne dersiniz?

Bir ay sonra eşimle birlikte tatile çıkacağız ve hevesle Ege'nin maviliklerini ve kumsallarını çekmeyi bekliyorum ama galiba yine yeni bir makina alamayacağım ve benim kompakta talim edeceğim offff

Tarih: 5 Mayıs 2008, 22:11 - İp: 81.***.**1.206
kuklaci
kuklaci (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba,
Yaşadığınız kararsızlığı anlayabiliyorum hemen hemen D-SLR ye adım atacak herkes az ya da çok bu kararsızlığı yaşıyor.

Bende Sony A300 ile Canon 40 D arasında kararımı vereceğim.Ama bazen de düşünüp bu kadar harcama yapmaya değecek mi?diye soruyorum sonuçta çok kaliteli lens alamayacağım fotoğrafçılığı amatör anlamda yürüteceğim.

Size tavsiyem öncelikle bu hobi için ayıracağınız limitleri belirleyin.Sonrasında da Spot mu?Garantili mi? alacaksınız buna karar verin...

Tarih: 5 Mayıs 2008, 22:38 - İp: 88.***.**0.228
reventon
reventon (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba,

Bence siz arada kalmamışsınız.Sadece birilerinin şunu almanı tavsiye ederim demesini bekliyorsunuz.Yazınızda lenslere ayırdığınız paragrafta, konuya ne kadar ayrıntılı ve ihtiyaçlarınızı açığa çıkartır şekilde yaklaşmışsınız.Birilerinin fazladan Sony demesine pek gerek yok gibi.

Ancak burada ve diğer ortamlarda takip ettiğim kadarıyla A300ü daha çok öneriyorlar ISO başarısından ötürü.Bilginiz dahilinde bulunsun.Kendileri güzide firmamız Yalçınlar'da 1800 YTL'ye peşin satılıyor.Ancak bugün dikkatimi çekti.Amazon'da A300X 200 dolar iskontoyla 700 dolara satılıyor.Nasıl oldu demeyin ben de bilmiyorum.

Yakın gelecekte bir düşüş olacağını sanmıyorum ama?.. gerisini birileri açıklasın.

Tarih: 6 Mayıs 2008, 00:47 - İp: 195.***.**0.1
fipar
fipar (üye)
Afyonkarahisar / Meraklı

tamron 18-250 ile sony sal18-250 birbirinin aynısı olan leslredri ve üretimini tamron yapmaktadır. Bu aralık için oldukça kaliteli ve başarılı olduğu söyleniyor.
DSLR alığınızda en önemli artınız büyük ebatlı bir sensöre sahip olmaktır.
Bu sayede yüksek iso da daha başarılı fotoğrafar ve olağanüstü alan derinliği imkanı da satın alıyorsunuz.
Unutmayın ki çarpan faktörü DSLR-Like makinelerde de var ve aslında 28-400 olarak belirtilen lensin gerçek değerleri bu değildir. Zaten 28-400 ün yanında (35 mm equiv) ibaresi bulunuyor.Lensin gerçek değeri 7.1-101,5 mm
Yani diyaframı ne kadar açarsanız açın, bir DSLR de olduğu gibi arka planı yok edemez, alan derinliği ile oynayamazsınız.
Bence sırf gövde olarak A-350 alın (Sahibinden.com da 1000YTL)
Üzerine şimdilik bir sigma 17/70 alın (veya size ikinci el başka lensler bulalım)
İleride iyi bir tele de alırsınız.
Ve bir daha da kompakt veya DSLR-Like görmek bile istemezsiniz.

Tarih: 6 Mayıs 2008, 12:49 - İp: 88.***.**9.226
zadeh
zadeh (üye)
İzmir / Amatör

28-400 mm aldatmacadan başka bir şey değil, kaldıki x ile gösterilen çarpan büyüdükçe kalite düşer. Başlangıç için sony Canon fark etmez 17-50 tamron ile bir makine alın (Nikon D40,d40x ve d60 dışında). Hatta sony, pentaks ve Olympus titreşim önleme olduğu için diğer giriş seviyelerinden bir adım öne çıkarlar. Bu her derdinizi çözer.

Not: Bende ilk makinemi alacakken en çok önem verdiğim bu zoom olayıyıdı hatta a100 ve 18-70, 75-300 kitini almamdaki önemli etmanlerden biri 300 mm objektifti. Ama çektikçe fark ettim ki asıl güzel fotoğraflar geniş açılarla çekiliyor. Bir dönem neredeyse 75-300 ü sadece portre ve 100 mm civarı çekim ihtiyacım oldukça kullanmaya başlamışımbir de kuş çekersem.

Benim tavsiyemde A200 +17-50 tamron olur hem oldukça ucuza mal olour hem de çok kaliteli fotoğraflar elde edersiniz. Maden Dsrl alacak bütçeniz var Like lardan köşe bucak kaçın.

Tarih: 6 Mayıs 2008, 13:41 - İp: 78.***.**9.104
redfive
redfive (üye)
İstanbul / Amatör

Öncelikle tüm arkadaşların tavsiye ve görüşleri için çok teşekkür ederim. Konuyu irdelemeye devam edelim.

Yanlış biliyorsam beni düzeltin lütfen. Bildiğim kadarıyla SLR-like makinaların objektif değerleri verilirken efektif olarak kullandığımız değerler(makinaların faktörleri ile çarpılmış olarak) veriliyor.Oysa normalde tek başına satılan objektifler kendi değerleri ile sunuluyor.

Örneğin fipar'ın dediği gibi gerçek değeri 7,1-101,5 mm olan s100fs'e entegre edilmiş lens efektif olarak 28-400 mm 'de kullanılıyor. (Demek ki s100fs 'in çarpan faktörü 28/7,1=400/101,5=3,94)

Tamron'un 18-250mm olan objektifi de Sony alfa 350 ile kullanılırsa efektif olarak (alfanın faktörü 1,5 ile çarpılırsa, 18x1,5 =27 ve 250x1,5=375) 27-375mm kullanılıyor.

Demek ki Tamron 18-250'yi alfa serisinde kullandığımızda ve objektifimizi en geniş açıya ayarladığımızdaki değer ile s100fs'in objektifini en geniş açıya ayarladığımızdaki değer eşit oluyor. Demek ki iki makina ile de (bu objektfiler ile) çekebileceğimiz en geniş açı eşit oluyor.

Makina tercihi konusuna gelirsek. Gönlüm elbette DSLR bir makinaya sahip olmak. Aynı boyutta sensörde daha düşük çözünürlüğün daha fazla kalite yaratacağı da düşünülürse A 300 A 350'den daha akılcı bir çözüm olacak sanırım. Fiyatı da cabası. Ancak taksitli olarak almaya mecburum bu yüzden fiparın dediği gibi 1000YTL'ye bulmak biraz zor olacak sanırım.

Objektif konusuna gelirsek manuel fokus ayarı objektifin ucunu kendi ekseni etrafında döndürerek yapılan objektifleri kullanışsız ve estetikten uzak buluyorum. (Sony sal 1870 gibi)
Buna uygun olacak şekilde temiz bir ikinci el objektif bulabilirsem çok iyi olur tabii. Ama bunları hep nakit para ile almak zorunda kalırım. 1ay içinde evlenecek olan arkadaşınız için uygun bir durum değil bu

Taksitle alabileceğim bir dükkandan A300 yada A350 gövde kesin.
Objektif olarak
Sigma 28-300 F/3.5-6.3 DG MACRO
Sigma 18-50 F/3.5-5.6 DC
Sigma 70-300 F/4-5.6 APO DG MACRO
zadeh'in bahsettiği TAMRON SP AF 17-50 F/2.8 XR Di II LD ASPHERICAL [IF] (gerçi bu biraz pahalı Hepsiburada'da 880YTL)
Sigma 17-70 F/2.8-4.5 DC MACRO (bu da pahalı 768 YTL)
SONY SAL 18-250'den
öğrenme aşamasında problem çıkartmayacak ve uygun fiyatlı bir kombinasyon nasıl yapılır? Pahalı olanları ancak tek başına alabilirim. Maddi olarak ikinci bir objektif alamam.

Aslında fikrim SONY 18-250 yada Sigma 28-300 (hepsiburada'da 616YTL) gibi bir objektif alıp makinayı ve hangi mm değerlerinde neler çekilir öğrenmek. Ama bu tip makinalar hakkında yapılan soru işaretli yorumlar beni ürkütüyor. Çünkü hepiniz biliyorsunuz ki çok heves edip bişeylere başladığınızda kötü yada yanlış malzeme yüzünden hayalkırıklığına uğrayıp ben buna mı bu kadar heves etmişim diyerek hem paranız hem hevesinizi sokağa atmış olursunuz.

Çok uzun bir yazı oldu ama sadeec belirli bir bölüma ait bile olsa görüşlerinizi bekliyorum.

Tarih: 6 Mayıs 2008, 14:51 - İp: 88.***.**3.117
fipar
fipar (üye)
Afyonkarahisar / Meraklı

18-250 sony'nin oldukça iyi bir objektif olduğu biliniyor.Ancak Zadeh'in de dediği gibi 17-50 tamron veya benim belirttiğim 17-70 sigma kesinlikle daha iyi netice verecektir.
İlla tele istiyorsan ikinci el bir 75-300 sony veya minolta alır işini görürsün. Bu objektifler (75-300) Sirkeci Hayyam Pasajı'nda 200-300 YTL gibi satılıyor.
a-300 , aynı büyüklükteki sensöre daha az megapiksel koyduğu için teorik olarak a-350 den daha iyi olması gerekiyor. Ama Sony a-100,a-200 ve a-300 de aynı sensörü kullandığı ve a-350 deki sensör daha yeni bir teknoloji ürünü olduğu için görüntü kalitesinin öncekilere nazaran daha iyi olduğu söyleniyor.
Ben şahsen a-100 kullanmış birisi olarak 10 MP sony sensörlerin çok çok iyi fotoğraf ürettiğini biiyorum. a-100 deki yüksek iso/noise problemi a-200 de yazılım ile büyük ölçüde giderilmişti. (ama a-100 yüksek noise karşılığında çok iyi detay veriyordu)
bir ara sahibinden.com 'da elektrostar isimli bir satıcı getirtiyordu ama şu an ilanlarını kaldırmış, demek ki yurt dışından mal akışı kesilmiş.
a-350 nin LCD ekranı hareketli.
Bana göre live-view özellğine anlamını kazandıran da hareketli LCD.
Ancak imaj kalitesini iyi bir araştırmak da gerekir.

Lenslere devam edecek olursak,
Ben daha geçenlerde Konica-Minolta 28-75 F:2.8 lensi 500 küsüra aldım. Yine Tamron 90 mm macroyu aynı paraya aldım. Minolta 50 mm F:1,4 ü 250 YTL ye, Minolta 28 mm F:2.8 i 200 YTL ye aldım.
Daha geçenlerde Fotokritik.com 'un alınık-satılık başlıklı forumunda 200-250 YTL ye 70-210 Mnolta lens vardı ki bu lens minoltanın çok begeniline bir lensidir.
Kısaca araştırırsan ucuza bir iki objektif alman kolay.

Tarih: 6 Mayıs 2008, 16:08 - İp: 88.***.**9.226
redfive
redfive (üye)
İstanbul / Amatör

tavsiyeler için teşekkürler fipar.

Konuyu toparlıyorum. Gövdeyi Alfa 350 ile kesinleştiriyorum.

Tele için tavsiyen üzerine ikinci el bir SONY 75-300 yada Sigma 70-300 APO düşünüyorum. Sigma 70-300 APO 'nun amatör macro ve portre fotoğraflar için de yeterli olduğu söylenir hep. Bu da önemli tabii.

Şimdi önemli konuya gelelim. Fotoğraf makinamı daha çok gündüz plaj gibi alanlarda deniz gökyüzü manzara ve genel insan görüntüleri ve akşam şehir ışığında caddeler ve insanları çekmek(emsal olması açısından meşhur Eminönü ve vapur fotoğraflarını örnek verebilirim) için kullanacağım. Renklerin doygunluğu meselesi makinanın ayarlarına iyi hakim olabilmekle ilgili olacak kuşkusuz. Ancak karanlık oratamlarda ışığa olan ihtiyaç ve doayısıyla daha düşük diyafram değerleri ihtiyaçları düşünüldüğünde net olarak ne tavsiye edersiniz?

Şuan için sadece makro için ve sadece geniş açı için (10-20mm gibi özel objektifler) satın almam mümkün değil.

O yüzden özel kullanıma hizmet eden objektifleri bir kenara koyarak, Alfa 350 'yi tanıma ve ısınma döneminde beni makinamdan ve fotoğrafçılıktan soğutmayacak 2 adet objektif alacağım. Bunlardan biri fipar ve zadeh'in dediği gibi 17-70 sigma yada 17-50 tamron olacak. Diğeri de bir tele olacak.

Bir soru daha. Makinamı aldım. Diyelim ki objektiflerim Sigma 17-70 ve Sigma 70-300 APO .indim plaja. Arkadaşlarımı ve deniz kenarındaki insanları çekeceğim. Makinamda hazır olarak takılı bulunması gereken objektif hangisi olur? Yani ne tür çekimlerde hangi objektifi ve hangi mm değerlerini kullanmam gerektiği konusunda da biraz yardımcı olur musunuz? (portre,katalog,manzara, vs.)
Hemen ekleyeyim Bokeh etkisi çok hoşuma giden ve fotorğraflarımda çoğu zaman görmek isteyeceğim bir özellik.

#redfive' tarafından 06.05.2008 16:59:06 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Mayıs 2008, 16:47 - İp: 88.***.**3.117
zadeh
zadeh (üye)
İzmir / Amatör

Şimdi akşam fotoğraf çekmek istiyorsan, en kısa sürede sabit odaklı düşük diyaframlı bir objektif alman lazım. Eğer 200 milyonun altına bulabiliyorsan minolta 50 mm 1,7 senin akşam karanlıkta fotoğraf çekmeni sağlar, kaldıki 2,8 objektiflerde iyi kötü fayda sağlarlar gece çekimlerinde(Sony de ki titreşim önlemede bir artı daha sağlar). Mesela ben gündüz 16-80 cz ya da 17-50 tamronu kullanıyorum (Özel bir şey çekmeyeceksem) ama ışığın az olduğu ortamlarada sony 50 mm 1,4'ü kullanıyorum(Bu biraz pahalı ama minolta 50 mm 1,7 nin bundan daha iyi olduğunu iddia edende çok insan var) .

Yalnız şöyle bir nokta var Sony'i seçtiysen eninde sonunda alman gereken lens 16-80 cz dir ki pahalı bir lens(1300-1400 civarında) Ne tamron 17-50 ne de sigma 17-70 bu lensin sınıfında değil (ki ben özellikle Tamron 17-50 ve cz16-80 arasında çok kalmıştım, bir sürü yazı vardı Tamronda en az cz16-80 kadar iyi diye falan filan, şansıma ikisini de uzun uzun kullandım kesinlikle farklı sınıfın lensleri. Sadece keskinlikte 17-50 16-80 e yaklaşabiliyor o kadar, birde 2,8 sabit diyafram olması) Bu noktada 18-70 civarı ucuz bir lens hatta Sony nin 18-70 kit lensi ile idare edebildiğin kadar et sonra (bir sene sonra ) cz 16-80 i düşün (hem makineye hakimiyetin artar hem iyi fotoğraf çekmek için nelerin gerekli olduğuna sen karar veirisin) kaldıki bu süre içerisinde ben zoom objektiflere yatırım yapmaktan vazgeçmeye ve sabit odaklı objektiflere yönelmeye karar verdim. Budan sonra da hedefim hep prime objektif almak.

Özetlemek gerekirse önce ucuz bir geniş açı da verebilecek bir lens al ve üzerinde çok çalış(ve sakın fotoğraflar çok kötü diye düşünme çünkü uzun süre çok kötü fotoğraflar çıkcak DSRL'nin yolu böyle) nelri çekmek ten hoşlandığını iyice belirle. 6 ay sonra bir sene sonra alacağın lensi böylece tespit et.

Aslında 18-250 de bu açıda çok faydalı olur ama o da aşağı yukarı bir milyar hatta daha pahalı ve ona para verebileceksen doğrudan 16-80 cz al.

Placda arkadaşlarını çekeceksen 17-70, 17-50, 18-70, 16-80 gibi objektiflerin hepsiolur. Ama insanları fark ettirmeden çekmekse amacın 150-300 mm civarı bir odak mesafesi gerekir sana. Ama bir önceki cevapta da dediğim gibi hevesim 75-300 dü ama kullanmaya başlayınca en az kullandığım lenslerden biri oldu.

Birde değerleri istemişsin böyle bir değer vermek zor ama scott kelby'nin dijital fotoğrafçoının el kitabı diye bir kitabı var bana çok faydası oldu bu değerler ve teknikler konusunda ona da bir bak.

Tarih: 7 Mayıs 2008, 10:35 - İp: 85.***.**5.214
redfive
redfive (üye)
İstanbul / Amatör

verdiğin bilgiler için çok teşekkürler Zadeh. tavsiyelerini dikkate alacağım. Hepsi çok yararlı oldu. sağol.

Tarih: 7 Mayıs 2008, 21:47 - İp: 88.***.**1.131
  • 1