akobaros
akobaros (üye)
İzmir / Amatör

A 100 Kullanıcılarına

1 yıllık bir A100 kullanıcısı olarak kafama takılan bazı soruları, daha tecrübeli arkadaşlara danışmak istedim. Bu başlığı açmamın sebebi bazı arkadaşların A100 lerini yavaş yavaş elden çıkarmaya başlamaları. Benim de kafamı kurcalayan acaba artık alacağım lensleri sony ye yatırsam mı yatırmasam mı diye düşünüyorum. Acaba sony den ben de vazgeçebilirmiyim diye aklıma takılıyor. Şu an tamron 17-50 hepsiburada nın satışına girmiş durumda ve ben bu ikilem içerisindeyim. Gerçekten sony ye yatırım yapmak akıllıca mı,nikon a geçmek daha mı mantıklı (amacım sony ciler nikon cular kıyaslaması yapmak değil )Daha tecrübeli arkadaşlar bu yüzden mi A100 lerini ellerinden çıkarıyorlar?
Teşekkürler.

Tarih: 11 Mart 2008, 22:07 - İp: 85.***.**6.244
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

ben a100 ü satıp 40d aldım.

orta sınıf bir dslr istiyordum çünkü. ama a700 hesaplarım tutmadı. türkiye piyasasına pahalı girdi ve spot piyasada a700 bulmak zordu.
o nedenle 40d aldım .

sony ye yatırım yapılmaz diye düşünmek yanlış olur aslında.
sony yıl sonuna doğru muhtemelen tüm zamanların en iyi DSLR lerinden birini (belki de birincisi) piyasaya sürecek.

sen eğer ki makinenden mennunsan objektife yatırım yap.

Tarih: 11 Mart 2008, 22:48 - İp: 88.***.**0.166
merhaz
merhaz (üye)
Şırnak / Amatör

bende sony a100 ilk kullanıcılarındandım..maklinamı sattım.çünkü bir üst sınıf olan a700 almak istiyorum
şuan alacağım a700 den belki daha uygun olan ikinci el bir canon 5d ve 24/105 lens olamsına ragmen halen a700 de ısrar ediyorum..benim birinci tercihim sony olacak çünkü sony almadığımda gözüm sony de kalacak..benim birinci tercihim sony olacak çünkü sony dslr sektöründe geleceğin markası olmaya aday..

benim size önerim eğer makinanızı seviyor ve memnunsanız değiştirmeyin ve devam edin..bu diğer marka kullanıcıları içinde geçerlidir..

#merhaz' tarafından 11.03.2008 23:31:48 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Mart 2008, 23:30 - İp: 81.***.**5.41
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Ben de A100'ümü satıyorum.

Ama neden??

Çünkü yine sony alacağım.

SONY A300..

Sony'nin bize verdiği kaliteyi bu kadar ucuza veren bir marka yok şu anda..

Gövde üzerindeki titreşim önleme ile hangi lensi takarsan tak, titreşim önlemen olacak..

Bence de vazgeçme!

Tarih: 12 Mart 2008, 00:40 - İp: 88.***.**3.35
pollyteks
pollyteks (Objektif)
Kahramanmaraş / Meraklı

Bende satıyorum a100 ü çünkü A700 alacağım..Bence İlk defa dslr alan insanlar genelde uygun fiyata giriş seviyesi ile başlıyorlar, fakat işin tadını alınca daha profesyonel makinalara ve iri bodylere yöneliyorlar...

Tarih: 12 Mart 2008, 01:07 - İp: 88.***.**5.5
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

Profesyonel değilseniz, bu işten para kazanmak söz konusu değilse 1 yıllık makinayı satmak şımarıklık olur. Amacına uygun objektif satın alarak yoluna rahatlıkla devam edebilirsin.
Mayısta benim A100 geleli 1 yıl olacak, satmaya niyetim yok, yaşını doldurmayan bir cihazımı satmak şımarıklık geliyor, haksızlık ediyormıuşum duygusu yaşatıyor. Maymun iştahlılık tatmine götürmez, masraf ettiğinizle kalırsınız.
Yaklaştığı söylenen ekonomik kriz varken br kez daha düşünmeli...

Tarih: 12 Mart 2008, 08:51 - İp: 88.***.**2.47
seaman
seaman (üye)
İstanbul / Amatör

A100 'ümü alalı tam bir sene oldu. Taksidi geçen ay bitti. Ben de makinemden memnunum. Hatta geçen hafta Sigma 105mm makro lens aldım. Makinemi değiştirirsem ileride gene Sony alacağım. Ancak bir yıllık makineyi değiştirmek bana göre de israf olur.

Tarih: 12 Mart 2008, 10:06 - İp: 81.***.**0.33
zadeh
zadeh (üye)
İzmir / Amatör

Aynı fikirdeyim A700 almak için bile A100 ü satmam aradaki farka gider lens alırım. Ha ilerde Sigma 10-20, Sony 50 1.4,24-70 2.8CZ, 85 CZ, 100 mm Macro, 70-300G ve birde Sigma 170-500 yaparım ondan sonra (ve bunları alıncaya kadar makine dağılmadıysa) A700 -800 bir şeyler düşünürüm. Ama elimde lens yokken kalkıp başka makineyi almam.

Tarih: 12 Mart 2008, 12:07 - İp: 85.***.**2.99
fipar
fipar (üye)
Afyonkarahisar / Meraklı

a-100 ü satıp a-700 aldım.
yani yine sony'e devam...
ama fotoğrafçılığım sınıf atladı mı?
hayır
şimdiye kadar çtiğim fotoğraflar için söylüyorum: arada devrim sayılabilecek bir fark var mı?
HAYIR
Sadece ve sadece a-700 satın alma duygum tatmin olou.
Fakat bu satın alma duygusunun tatmini bir anlık birşey. Kısaca mutluluğu uzun sürmüyor.
yeni makinemden memnunyum dersem, elbette memnunum, daha iyi ele oturuyor, yüksek isoda daha başarılı (ama ne yazık ki bu tür fotoğraflar çektiklerimin %5 i bile değil )
kısacası garantisinin bitmesine daha bir yıldan çok olan a-100 ile yoluma devam etseydim pek bir şey kaybetmeyecektim.
ama lenlsler öyle değil.
onlar kalıcı.
a-700 fotoğraf galerisine eklediğim fotoğrafları görebilirsiniz,
mesela ben tamron 200-400 almıştım zamanında. bu objektifle çektiğim futbo maçı fotoğraflarını ekledim.
Şİmdi bu lens her zaman lazım ve verdiğin para hiçbirzaman boşa gitmiş olmuyor.
Kısacası a-100 ünü satan hiç kimse makinesinden memnun olmadığı için filan değil, bastıramadığı satın alma duygusu nedeniyle veya tüketim çılgınlığına kapılması sebebiyle yeni makine alıyor.
Benim kanaatim budur.
Mesut ağabey,(merson) doğrusunu söylemiş, bir tür şımarıklık işte bu.
Oh be itiraf ettim iyi oldu

Tarih: 12 Mart 2008, 12:58 - İp: 88.***.**1.38
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Turgay o kadar da değil

A700 ileri amatörler için piyasaya sunulan orta sınıf bir DSLR .

A100 e göre üstünlüklerini yazayım
-çok daha büyük vizör
-çok daha iyi iso başarımı
-çok çok daha hızlı AF
-daha iyi resim kalitesi
-daha iyi metering
-iso 200de özellikle , mükemmel DR aralığı.

A100 iyi makine evet, çok iyi bir giriş düzeyi makine. Ama a700 daha iyi

Bütçeyi sıkıntıya sokacaksa gereği yok evet , ama bütçe elveriyorsa terfi etmeye de sakınca yok bence.

a700,d300,40d ... iso 100 ve 400 değerleri arasında pek az fark vardır bu makinelerde .
ve iso 800 de tertemiz fotoğraf verirler.
a700 de SSS var.

bu iso başarımı ve SSS. açıkçası bir fotoğraf meraklısı için bulunmaz bir nimettir.
üstüne yetmezmiş gibi çok hızlı bir AF mekanizması .
yetmezmiş gibi mükemmel RAW kalitesi.

ha ama şu konuda haklısın a100 ün bile hakkını verip vermediğimiz tartışılırken üst sınıf makine almak doğru değil belki ben öyleyim mesela , a100 bile fazla esasen bana

Tarih: 12 Mart 2008, 15:54 - İp: 81.***.**7.49
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

çok güzel harika bir topik.. açanıda itiraf edenleride tek tek kutluyorum.
ve adeta koltuklarım kabardı.. kendimi sevdim bir an.. o bastırılamaz satın alma güdüsü yok demekki bende..

bu arada iyi bir a100 müşterisiyim..
dikkatinizi çekeremi "iyi bir" eklemesi yaptım..
yani satın alma güdüsünü bastıramayanlar için ve kendim için..
a100'ünü bin ytl civara satanlarla aramda limoni bir hava var.. zira a200k şu an spot piyasada ve 1.080 ytl fiyattan satılıyor..
şöyle izah edeyim.. elinde a100 varken satmayı düşündüğü fiyata bir başkasında satılık bulursa almayı düşünen birinin satılık a100'ünü almaya adayım..
karışık oldu dimi.. yani siz olsanız sattığınız fiyata a100'ü alıyorsanız bende alırım.. paket yapın haber verin.. ankara dışında iseniz ankarada tanıdığınız güvendiğiniz birine gönderin ben ondan alayım..
bu teklifim a350 spot ve stoklara girene kadar geçerlidir.

Tarih: 12 Mart 2008, 17:34 - İp: 85.***.**3.143