pin_nar
pin_nar (üye)
İstanbul / Amatör

"k100dsuper" İzlenim Ve Paylaşımları

Arkadaşlar pentax K100D'nin geliştirilmiş versiyonu olan K100D SUPER için tüm paylaşım ve izlenimlerinizi bu topic altında toplayalım.

Makinaya sahip arkadaslar mümkün mertebe fotograflarını bizlerle paylaşırsa çok yararlı olacaktır.

#stahl' tarafından 01.11.2007 13:10:14 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Kasım 2007, 11:07 - İp: 85.***.**3.31
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

Stahl bu topik çok ağır ilerliyor.Fotolar bekliyoruz senden .Ama en fazla bir filte takılı olsun makinede.

Tarih: 5 Kasım 2007, 23:40 - İp: 88.***.**4.86
sdtyrdkn
sdtyrdkn (üye)
Bursa / Meraklı

o bile çok kad-ir

ulyses, abi ne yaptın sen ya ??

Tarih: 5 Kasım 2007, 23:46 - İp: 85.***.**8.77
ulyses
ulyses (üye)
İçel / Amatör

Sedat,ya kırk yılda bir güzel lensimiz oldu, biraz sükse yapayım dedim. 18-55'i kullandım çok uzun zaman. Güzel lens aslında ama filtre konusunda arkadaşlara katılıyorum stahl.

Tarih: 6 Kasım 2007, 00:02 - İp: 88.***.**0.33
sdtyrdkn
sdtyrdkn (üye)
Bursa / Meraklı

hayrını gör abi iyi yaptın walla.. süper bi lens. 14mm çok iyi! hem 2.8 olması büyük avantaj..

ama 2.8de AF sapıtıyormuş, kullanamıyorsun malesef..

ee ne anladık biz bu işten

Tarih: 6 Kasım 2007, 00:04 - İp: 85.***.**8.77
ulyses
ulyses (üye)
İçel / Amatör

Evet 2.8 de af ye güvenilmiyor. Hatta 3.5'a kadar bu böyle. Sanırım af noktasının hassasiyeti iyice daralan alan derinliğine yatmiyor. Şu af hassasiyetini arttırmanın bir yolu olsa firmware le felan oynayarak. Bu değerlerde manuel çekiyorum mecburen, o da pek kolay değil, baya deneyim istiyor. Gülün dikeni işte.

#ulyses' tarafından 06.11.2007 00:10:13 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Kasım 2007, 00:09 - İp: 88.***.**0.33
sdtyrdkn
sdtyrdkn (üye)
Bursa / Meraklı

bence bunun çaresi olmalı abi.. bir yerde sorun var, bu sorun çözülmeli bi şekilde..

elitel fotoğrafçılık'tan nazmi bey'i arayın. çok bilgili deneyimli biri. elinden geldiğince ilgilenmeye çalışacağına eminim. gerekise pentax merkezle bağlantıya geçer..

sonuçta DA 14mm 2.8 pentax dslr için üretildi, k10 çıkıtığında bu lens de vardı. o zaman yeterince uyumlu çalışması gerekmez mi ?

Tarih: 6 Kasım 2007, 00:18 - İp: 85.***.**8.77
ulyses
ulyses (üye)
İçel / Amatör

Valla Sedat bir ararım yada mail atarım olmazsa ama bu sorun Pentax'a özgü bir durum da değilmiş zaten. İnternette araştırmıştım lensi ilk aldığımda. Bütün markalarda, süper geniş açı lenslerde düşük f değerlerinde olabiliyormuş. Backfocus olarak adlandıranlarda var ama bu kadar yaygın olması beni arıza ihtimallerinden uzaklaştırdı. Hatta Canon'un son makinesi 40d de sırf bu olay için bir optimizasyon yapması ve reklamlarında yer vermesi noktayı koydu. Sigma 10*20 gibi lenslerde olmaması tahminim yüksek f değerleri yüzünden, çünkü o değerlerde 14mm de yapmıyor bunu. Birde iyi ışıklı, kontrastlı nesnelerde af çalışıyor. Asıl sorun 2.8 in lazım olacağı düşük ışık koşullarında. Odaklıyor, ama yanlış yere odaklıyor.

Tarih: 6 Kasım 2007, 00:31 - İp: 88.***.**0.33
sdtyrdkn
sdtyrdkn (üye)
Bursa / Meraklı

anlıyorum..

belki bizim makinada da böyle bir çözüme gidebilir. sen yine bir ara abi, mail ile ulaşman zor olabilir..

bu arada ben netleme ile ilgili nazmi beyin yanına gittiğimde 5D + 1.2 50mm L objektifli bir abimiz geldi, onun da netleme problemi varmış..

DSLR'larda böyle şeyler oluyormuş bazen..

Tarih: 6 Kasım 2007, 00:40 - İp: 85.***.**8.77
ulyses
ulyses (üye)
İçel / Amatör

Ya k100d super başlığını dağıtmak istemiyorum ama genel bilgiler bunlar, herkese lazım sonuçta;

Birde bu af sensörünü temizlesem, yada temizletsem mi diyorum. Sanki diğer lenslerimle de eskisi kadar hızlı netleyemiyor makine. Bu sensöre nerededir, nasıl temizlenir bilgin varmı Sedat? Hani problem yüzünden servise gittin geldin, belki bilgin olmuştur.

Tarih: 6 Kasım 2007, 00:46 - İp: 88.***.**0.33
sdtyrdkn
sdtyrdkn (üye)
Bursa / Meraklı

ya ben de zamanla lensin ya da motorun sesinin değiştiğini düşünüyorum aslında.. belki de dediğin gibi tozdandır..

benim makina sonsuza netleme yapmıyordu, çok uzun zaman böyle kullandım bilmeden. oysa ki motordan ses çok yüksek geliyordu..

temizliği bakımı yapıldı elitel fotoğrafçılıkta, bence gönderebilirsin sen de.. 1 hafta sürmez gidip gelmesi emin ol. ellerine ulaştığı gün bile geri gönderebilirler. telefonla haberleşerek organize edebilirsin, çok tavsiye ederim. hem 14mm ile gönder belki özel bir ayar yapılabilir servis menüsünden. kişisel olarak yapmak istiyorsan hiç bir bilgim yok bu konuda..

Tarih: 6 Kasım 2007, 01:34 - İp: 85.***.**8.77