asafkuzey
asafkuzey (üye)
İstanbul / Meraklı

550d Video Çekmek Sensörü Öldürür Mü?

Merhabalar,

Tam 500D alıyordum ki 550D lansmanı yapıldı Canon tarafından. Ve alamadım, bu benim fotografçılık ile ilgili özetim, gelelim asıl konuya;

Bu işlerle uğraşan bir arkadaşıma "Canon 550D alacağım, 30fps full hd video çekiyormuş" dedim. O ise bana "fotograf makinesi ile video çekme sensörü öldürürsün" dedi. Acaba bu sizce ne kadar doğru, gerçekten de video çekmek sensörü öldürür mü?

Bilgisini ortaya koyup yardımcı olan tüm arkadaşlara şimdiden çok teşekkürler (Gerçi bunu yazdığım en sonu konuya hala cevap yazan bir babiğit çıkmadı ama olsun )

edit: başlık

#asafkuzey' tarafından 26.02.2010 17:00:31 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Şubat 2010, 16:42 - İp: 79.***.**5.227
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Çok uzun süre video çekiminin sensörleri yaktığını söylerler eskiden beri.

Tarih: 25 Şubat 2010, 17:03 - İp: 88.***.**9.187
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

Çok uzun süreli video çekmek sensörü yakarmı bilmem ama Pazarbey hiçbirşeyi yakamaz ona kanaat getirdim.
Şöyle bir makina yakmadıki bir araya gelelim.

Tarih: 25 Şubat 2010, 17:12 - İp: 88.***.**4.155
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Tarih: 25 Şubat 2010, 17:33 - İp: 88.***.**9.187
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

Yahu 500D çıktı bir sükse yaptı. Aaa video çekiyor bilmem ne ardından bir 550D aaa bu daha iyi video çekiyor falan. 450D si olanlar işin keyfinde. Video diye bir dertleri yok. Makinelerinin video ve MP dışında 500D den ve 550D den farkları yok. 1000tl ceplerinde. Onunlada en kral lensi alırlar fotoğrafın keyfine varırlar.

Tarih: 25 Şubat 2010, 18:22 - İp: 88.***.**4.101
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

ustacım adamlarda durumun farkında.. fotoğraf ile biryere kadar..
yeni şeyler çıkartmak lazım diye düşünüorlar.. ama işte sadece fotoğraf olursa pek fazla yenilik-icat çıkmıyor. çünkü alan sınırlı, olayımız belli.
ama işin içine videoyu kattılarki hem yeni yeni şeyler üretip duralım hemde piyasayı canlı tutalım..
hemde peynir ekmek gibi makina satalım derdindeler..(üreticiler)

fotoğraf ile muhabbet biryere kadar gidincede pazarbey emmi ve bu arkadaş gibilerde videonun dedine düşerler. buralar ve pazar hep canlı kalır..

tıpkı üreticilerin istedikleri gibi..

not: pazarbey üretici firmaların adamı olabilir..

Tarih: 25 Şubat 2010, 18:57 - İp: 88.***.**0.45
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

HD Video çeken DSLR'lerin geçmişi 1.5 yıl ( Nikon D90 - Ağustos 2008 ) ; bu da sorduğunuz konuda istatistiki değer yaratacak veri toplanması için yeterli bir süre değil .

Sonuçta kimse bilmiyor video çekiminin sensör üzerindeki etkisini . Ortada bu sebeple sapır sapır dökülen D90'lar , 500D'ler görmeden de yazılıp söylenenler tahminden ileri gitmez

Ama ben Nikon veya Canon'un , D90 / D500'e video özelliği koyarken binlerce saat çekim testleri yaptığından , sensörleri zorladığından eminim - bariz bir yan etki görseler vazgeçerler , marka prestijlerini riske atmazlardı .

Tarih: 25 Şubat 2010, 19:38 - İp: 95.***.**9.49
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Video kameralarda da sensör yok mu?

Tarih: 25 Şubat 2010, 19:58 - İp: 95.***.**7.172
esu37
esu37 (üye)
İstanbul / Meraklı

Fotoğraf video bence çok ayrı.
450D alıp sıkıntı çekmemesi en güzeli.
Zaten standart biri neyin videosunu çekip sonradan izleyebilir ki_?
Çekecekseniz aile, torun, dede vs. alırsınız bir video kamera çekersiniz fiyat farkı kadarınca . . .
Ama dersniz ben yüksek kalite çekim yapmayı düşünüyorum o zaman fotoğraf makinesi ile ne işiniz var_?
Neyi istediğini bilen kişilerin bu farklılıkta doğru karar verebileceklerini düşünüyorum.

Selamlar . . .

Tarih: 25 Şubat 2010, 20:54 - İp: 78.***.**4.182
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

BAzı makinalar sensör koruması için 5 dk gibi video uzunluklarını zorunlu hale getirmiştir . Ol sebepten kesinlikle zarar görmesi ihtimal dahilindedir.
Burkayın bu hususta yazdığı yazılar vardı. Pekçok makinada olmuş bu sensör yanması.
Tabi teknoloji gelişti.

REmi Allah canını almasın emi.

Tarih: 25 Şubat 2010, 22:07 - İp: 88.***.**9.187
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

Velhasıl zannetmem cayır cayır yaksın sensörü ama ömrüne muhakkak etkisi oluyordur. İşte pazarbey emmi dedi. Bu dslr larda video olayı daha gelişme aşamasında tam olgunluğuna varmadı. İlklerinde diaframa müdahale edemiyordun, stero girişi yoktu, zoom yapamıyordun vs. vs. Bunları hallettiler (aslında çoktan halletmişlerdi de bir anda niye piyasaya sürsünler parça parça sürmek varken) şimdi sıra sensör dayanıklılığını arttırıp video süresini uzatmakta. Perde ömrü kadar uzatsalar sensör dayanımını yetecek adamlara. Sony mesela henüz hiçbir dslr ına video koymadı. Sanırım koymayacakta. Gerçi Bunun takdir edilecek yanı yok.

Tarih: 25 Şubat 2010, 22:41 - İp: 88.***.**4.101