cipcivil
cipcivil (üye)
İstanbul / Amatör

40d’mi 550d’mi??? İşte Yanıt

CANON EOS 550D nin 40D den ne farkı var.

kim kimden üstün.
inceleyin kararınızı verin

LİNKİ TIKLADIĞINIZDA GÖRÜLEN LİSTEDE
ÜSTÜN ÖZELLİKLERİ KIRMIZI İLE YAZDIM

TIKLAYIN

okuyamayanlar için özet geçeyim

40D nin ÜSTÜN olduğu özellikler
shutter hızı (1/4000degil 1/8000),
pil ömrü (500 çekim değil 750 çekim)

550d nin ÜSTÜN olduğu özellikler
Megapiksel (10 değil 18)
sensör boyutu (328,56 cm2 değil 332,27 cm2)
işlemci (digic 3 değil, digic 4)
max iso (1600 değil 6400) ,
poz ölçümü (35 bölge değil 63 bölge)
EV kademesi (2 değil 5)
Full HD video (1920x1080 30kare sesli video)
HDMI çıkış, stereo mikrofon girişi,
türkçe dil desteği,
ağırlık (740gr değil 530gr) ,
hacim (1,15 desimetreküp değil; 0,77 desimetreküp)
sensör temizleme var
yurtdışı fiyatı (2000 TL değil 1250 TL)

TEORİK OLARAK FARKLAR BUNLARDIR.

PRATİK OLARAK NE FARK VAR bilmiyorum.
TR'de faturalı satın alınabildiği zaman alıp göreceğim.
biriki hafta var zannediyorum.

#cipcivil' tarafından 02.04.2010 18:46:18 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Nisan 2010, 17:37 - İp: 88.***.**1.2
cipcivil
cipcivil (üye)
İstanbul / Amatör

40D daha iyi makinadır diyenlerden
neden böyle düşündüklerini öğrenmek istiyorum.

bir çok kişi sorulunca 40d diyor,ama neden deyince nesnel bir yanıt alamıyorum.

40D daha iyidir diyenlerden BİLİMSEL BİR AÇIKLAMA istiyorum.

ŞU CEVAPLAR KENDİ ADIMA GEÇERSİZDİR
40D 3 hane 550D 4 hane,
biri orta biri orta üst seviye,
pazar payı olduğu için zırt bırt model çıkarmak,
MP yüksek tutup göz boyamak,
(550D için) okadar pikseli oraya sığdırmak iyi değil
(7D deki piksel yoğunluğu 550d ile aynı buyüzden yavrusu denmekte)

yanıtlarınızı merakla bekliyorum.
ışığınız bol olsun.

Tarih: 2 Nisan 2010, 17:51 - İp: 88.***.**1.2
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

konu güzel ama sanırım yanlış yere açmışsın kardeşim
forumun bu kısmında genellikle geyik, makara tukara tarzı konular döner.
arada 1-2 siyaset sallanır, sonra o da geçer.

Tarih: 2 Nisan 2010, 23:24 - İp: 88.***.**5.125
morcadi
morcadi (üye)
İstanbul / Amatör

Pişşt cıpcıvıl

Sen 550d yi bana ver alınca 2 gün TEST EDEYİM karar veririm
40D VE 50D PİYAYASI HALA OLAN VE ÇOK TUTULAN ALETLER...
DERGİ VE GAZETE FOTOĞRAFÇILARI DA HALA SERİOLARAK KULLANIR...
DAHASI BU ALANDA TANIDIĞIM İNSANLAR VAR

EHEHEHE BEN KARAR VERİNCE AÇIKLARIM: ŞU MAKİNA DİYE

Tarih: 4 Nisan 2010, 00:03 - İp: 188.***.**9.81
cipcivil
cipcivil (üye)
İstanbul / Amatör

BU söylediğiniz şeyler kendi adıma geçersizdir ama

çünkü belirttim biriki mesaj üstte.
farkındayım söylediklerinizin ve bunun sebeplerini öğrenmek istiyorum (bulunabilirse)

ilk mesajda yazdığım bütün özellikler 40D de düşük iken
40D nasıl daha iyi bir makine olabiliyor, birisi bunu bana açıklasın fenalık geçiricem yoksa

şu fotoğrafı da koyayım da işiniz biraz daha zorlaşsın sayın morcadı

#cipcivil' tarafından 04.04.2010 12:37:16 tarihinde düzenlendi.

#cipcivil' tarafından 04.04.2010 12:43:36 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Nisan 2010, 12:27 - İp: 88.***.**1.2
akkaymaz
akkaymaz (üye)
İstanbul / Amatör

Efendim !
EOS 40D nin sensoru 10Mp lik belki dünyanın en iyi ve az grenli amatör seviye ( APSC ) sensoru .
EOS 550D nin sensoru ise bol grenli 18Mp ,gövdesi ise bir teknoloji canavarı .
550D fotoğrafı işleyip makyajlayıp muhteşem gösteriyor . bu bir amatör için veya fotoğrafı seyreden ev ahalisi için çok güzel olabilir .
550D sahibi mutlulukla ve güle güle kullansın .
ancak 550D nin fotoğrafa yaptığı teknolojik müdahaleler sanatsal değerler açısından sadece kayıp oluşturuyor .

kaliteli ve sanatsal fotoğraf çekmek isteyen tabiki 40D yi tercih edecektir. onun tercihinede saygı duyulsun .

Tarih: 4 Nisan 2010, 15:11 - İp: 85.***.**7.200
muratreis
muratreis (Objektif)
İstanbul / Meraklı

İnsan her zaman hep iyisini, yeni özellikli olanı istiyor. Birkaç makine kullanıncada yavaş yavaş tercihleri ortaya çıkıyor. Ben olaya Fotoğraf olarak bakıyorum yani beni en azından şimdilik Video ilgilendirmiyor...

Bu yönden baktığım zaman 40D nin body si içi ve dışı çok iyi...

AF hızı (ki bu iyi lenslerde ciddi ortaya çıkıyor)

Çekim hızı 6,5 gibi çok güzel...

Temiz 1600 ISO çok ciddi bir üst aralık...

Daha büyük vizör

1/8000 enstantene

Bu arada 40D de sensör temizleme var diye biliyorum ben... Yanlışmı biliyorum

ki 40D 2007 de çıkmış bir makine tabiki yeni gelen makineler çok daha yeni teknolojik özelliklere sahip olacak..

Ama iyi veya kötü daha doğrusu yeterli olup olmadığını kullanıcı ihtiyaçlarına göre belirleyecek. Bazen bir özellik diğerlerinin hepsinden bile önemli olabiliyor.

Ben a300 kullanıyordum.. Fotoğraf çekmek yönünden bir sıkıntı yoktu ki çok çok iyi bir liveview i var...

Zaman içinde AF hızı, çekimlerimin çoğunun RAW olması, CMOS sensör isteğim, daha büyük vizör ve body nin benim için daha öncelikli olduğuna karar verdim ve daha önce çıkmasına karşılık A700 aldım...

Belki yeni a550 de alabilirdim belki isoda çok daha başarılı, Liveview müthiş, Vizörde 5 Liveview de 7 kare çekim hızı var... Ama bunlar benim beklentim değil....

O yüzden iki makineyi değerlendirirken sadece teknik belli özelliklere bakmamak lazım. Bir üst segment makinelerde o kullanıcıların farklı ihtiyaçlarını karşılayacak belki ilk anda yazılmayan çok ama çok önemli özellikler olabilir.

O ondan daha mı iyi demek yerine öncelikli ihtiyaçlara göre makine seçilmeli, kullanılmayacak özelliklere fazla para verilmemeli diye düşünüyorum.

Doğrudur yanlıştır bilemem benim kriterlerim bu...

Tarih: 7 Nisan 2010, 16:26 - İp: 81.***.**9.145
burakk
burakk (üye)
Batman / Meraklı

ben 40d kullanıyordum, bir kere xxxd serisinden ilk farkı daha iyi wb ve özellikle kırmızı tonu çok daha güzel vermesiydi.öğrenci butçesi ile 5 yılda biriktirip aldığım makinam ve lenslerim çalındığı için yeni makina arıyorum. Tamam 40 d çekinca verdiği haz gerçekten farklı ağırlığı olsun, hızı olsun çok iyi idi ama hiç bir kere 6,3 kare hız işime yaramadı çift tekerlek buyuk kolaylık , rahatlık hatta makinayı alma sesbebimdi ama onsuzda yaşayabiliyor insan. şimdi 550d alıyorum yanınada 50mm aldım mı değme keyfime :D

Tarih: 15 Temmuz 2010, 01:23 - İp: 78.***.**2.190
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Kendin pisir kendin ye tarzinda bir konu acmissin yani.Kendini bilen insan zaten su makina sundan ustundur diye kesin birsey soylemez.Her makinanin kendine has bir resim kalitesi ve performansi vardir.Ben derim mesela 300 gramdan fazlasi hamalliktir,senin 550D olur bana kaka.Seni 550D tatmin edebilir,benide 40D o yuzden fazla tartisilacak bir sorun goremiyorum ben acikcasi.

Tarih: 19 Temmuz 2010, 13:13 - İp: 221.***.**6.23
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

kagıt uzerindeki ozelliklerle bir makinenin digerine gore ustunlugu belirlenemiyor malesef.
her kullanıcının kendine ozgu kıstasları vardır.

KULLANMAYACAGINIZ HİÇBİR OZELLİGİ, İKİ MAKİNE SECERKEN ARTI OLARAK ELE ALMAK MANTIKLI DEGİL BANA GORE...

işinizi goren makine en iyi makinedir.

mesela video cekmiyorsanız isterse 4000*3000 cozunurlukte video ceksin fark etmez. bu bir artı degildir.
buyuk baskı almıyorsanız 2 metre boyunda falan 18 mp olması sadece fotografın harddiskte fazladan yer kaplaması demektir,ayrıca aynı ebatlı sensorde daha fazla megapiksel teknik olarak bir artı degildir.
elleri buyuk biri için 550d nin kagıt uzeri teknik artıları 5 sayfada olsa 40d daha iyi bir makinedir,cunku ergonomi onemli bir kıstastır.
agırlıkta kişiden kişiye degişen bir kıstas bazıları 550d altına hem ergonomi hem agırlık için battery grip takıyor unutmayın.

ust seviye modellerin focus hızları ve tutarlılıkları, beyaz dengesi ayarları, flaş senkron hızları vs gibi kagıt uzerinde cok onemsenmeyen ama cok daha onemli ozellik farkları vardır.

bugunun en basit dslr si bile 10 yıl oncenin en iyi makinesinden daha ielri teknolojiye sahıp.
hal boyleyken o makinelerle cekilenlerden daha iyi fotograflar cekemiyorsanız, makineniz isterse altın kaplama olsunamacınıza hizmet etmiyor demektir.
amaca hizmet etmiyorsa yapılan sadece teknoloji yarıstırmaktır fotografcılık degil

Tarih: 19 Temmuz 2010, 18:20 - İp: 94.***.**9.78
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

gajin güzel yazmış... slr benzeri kompakt makinemden gerçek bir dslr ye geçerken ben de iki makine arasında kaldım... 550d yi tercih ettim... video her zaman hayalimdi, fena halde sinama hastasıyımdır ondan... onun dışında bence 40d alsam şuan yine havalarda uçuyor olurdum... canonun yaptığı en iyi makine bence 40d ... ben her iki makineyide kullanmış olan mustafa abiye sordum (mgirgin) 550d nin imaj kalitesinin iso kalitesinin 40d den bir farkı olmadığını söyledi... gönül rahatlığıyla tercih edebilirsin, artı sen video da istiyorsun dedi...

bence dslr de en güzel mantık, ucuz gövde , pahalı lens... ben kısmet olursa 3-4 sene gövde değiştirmeyip lens biriktirmek istiyorum... 70-300 is , tokina 11-16 , 85mm 1.8 gibi lensler mesala listemde... yavaş yavaş param oldukça alırım... ha sonra FF sensöre geçerim... olay biter... 5 sene sonra ne olacağı belli olmaz ama param olursa hedefim bu...

lafın kısası, plan yaparak makine almak gerekiyor, yoksa gajin in dediği gibi sırf video çekiyor diye gidip dünyanın parasını vermek de anlamsız, iki gün sonra hevesiniz geçerse ne olacak eğer eski model bir gövdeniz varsa, gövde değiştirmektense süper bir lens almak her zaman daha mantıklı bence...

Tarih: 19 Temmuz 2010, 22:59 - İp: 188.***.**8.242
  • 1