mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

350d Ve Kalitesizlik İşte Canon

arkadaşlar yaklaşık 5 gün önce bir 350d aldım alllahım bu kadarmı dandik resim ler çıkar ortaya anlayamadım herhalde sony r1 e yakındır dıye dusundum.

nerdee tam bir rezalet maddi durumu uygun olmayan adamlar kacsın bu makineden kesınlıkle tam bir para tuzağı...

yıkıldım valla...

Tarih: 16 Aralık 2006, 10:12 - İp: 85.***.**7.42
murat71
murat71 (üye)
İstanbul / Amatör

sayın mimarca 350d yi hernekadar kücük boyutlu bir dslr bulsamda teknik özellikleri bakımından boyutundan büyük işler yapıp canonun dillere destan makinası haline gelmiştir fiyat/performans acısından sanıyırın ilk d-slr makinanız hayırlı olsun makinaya biraz alışıp birde kaliteli lens aldınızmı bu söylediklerinize kanımca pişman olucaksınız gibi 350d kullanan arkadaşların çektikleri ve yükledikleri fotoğrafları gördükce takdir etmek elde degil sonucta nede olsa o bir D-SLR ve sensör olarakta başarılı
ben size tekrar hayırlı olsun diyor ve biraz sabırlı davranıp erken pişman olmayın diyorum saygılarımla

Tarih: 16 Aralık 2006, 20:48 - İp: 88.***.**7.220
bisquit
bisquit (üye)
Antalya / Meraklı

o zaman forum baslıgını yavas yavas değiştirmelisin..

Tarih: 16 Aralık 2006, 21:19 - İp: 88.***.**0.113
mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

murat71 sanırım haklısınız biraz fazla yuklenıyorum makneye...

Tarih: 16 Aralık 2006, 21:37 - İp: 81.***.**0.46
ocant35
ocant35 (üye)
İzmir / Amatör

Merhaba arkadaşlar,
Bayram öncesi bir makine ve canon 580EX flaşı ikinci el istanbuldan bir arkadaşımızdan aldım.
Hiç ayar yapmadan birkaç kare çektim, biraz bazıları karanlık çıktı, kullanma klavuzu yoktu, olunca okur daha iyi yaparım.Nasılsa çakıyor ya, dedim.
Manueli ingilizce pdf bulup indirdim. Anlayabildiğim kadarıyla ayarlayıp denedim ki korkunç.
30D boyuna diyaframı kapatmaya, enstantaneyi arttırmaya çalışıyor, iso yükselterek biraz çekebildim, TTL yazısının başında E çıkmıyor, pilot ışığın hiç yeşil yandığını görmedim.Hep kırmızı yanıyor, vs.Bu arada ben bu aşamaya gelene kadar 1 aydan fazla geçmiş.
Arkadaşı arayıp karşılaştığım problemleri anlattım.Cevaben flaşın hiç probleminin olmadığını, buna rağmen gönderirsem bir servise gösterebileceğini söyledi.
İngilizcesi iyi olan bir arkadaşla "custom function settings" tablosunu tekrar gözden geçirdik.
c.fn.03 flash metering mode 1 ; TTL autoflash modunda hatalı bırakmışım. Sonra da hatayı flash'a yükleyivermekle kolayı seçivermişim.
Ayarı düzeltince her şey su gibi akmaya başladı.
Arkadaşımdan utandım. Hatanın benim bilgi noksanlığımda olduğunu ve kendisini gereksiz meşgul ettiğimi söyleyip gönül almaya çalışsam da yeterlimidir bilmiyorum.

Teknoloji çok ilerledi. Ama biz acaba yetişebiliyormuyuz.
Genelde en iyi bildiğimizi zannettiğimiz konularda bile bir üçüncü gözden önce yaptığımız hatayı kendimiz göremeyebiliriz.

Çare nedir?
Bilene danışmak. Forumda sadece fikir alışverişi olsa da karşılıklı görüşüp alacağımız destek ve yardım daha önemlidir. Diğeri doktorun telefonun diğer ucundan " öksür bakayım" demesine benzer.

Hata yapmış olma ihtimalini kabul edebildiğimiz an konunun yarısı zaten çözülmüştür. Geri kalanı da bilen arkadaşlarımızın görüşerek göstereceği yoldan çözülecektir.

Emektar bir resim öğrertmeni dostum, adaptör ile LEICA lensleri canon 350D de manuel olarak kullanıp harikalar yaratıyor.Fotoğrafları harika.
Benim 5D de inanın kendiliğinden hiç bir şey çekmiyor. Sırrı hocamla kuyaslıyabileceğim hiç bir fotoğrafım yok.

Emek veren hasılatı topluyor. Emek veren, başaran önümüzdeki yolu bizlere açan üstadlarımıza saygılarımla.

Tarih: 16 Aralık 2006, 22:38 - İp: 81.***.**5.229
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

ocant35 bende benzer şeyleri Sony Eurasıa A100 ü 4-5 günlüğüne test için vermeye kalktığında onlara söylemiştim.
Makinalar ve ekipmanları konusuna her ne kadar aşina olsak'da yeni bir ürünü tanıyıp ondan tam verim almak,hele o ürünü bilmeyen insanlara tanıtıp anlatmak 3-5 günde olacak şey değil.Ama maalesef Sony ,A100 ü şimdiye kadar test edilmesi için hiç bir yere (Türkiyede bu ürünü test eden basın yayın kuruluşlar ve siteler) 3-4 günden daha fazla inceleme fırsatı vermemiş.Hesapta bize bir haftalığına vereceklerdi bende onlara bu işi üç günde yapanlarla görüşün dedim.

Mimarca nın yaşadığı sıkıntı eminim bir süre sonra makinasını tanıdıkça ortadan kalkar.e0s ona gerekli yardımı yapar ve sorun çözülür.

Tarih: 16 Aralık 2006, 22:58 - İp: 85.***.**6.84
sell
sell (üye)
İzmir / Firma

bana 350 d ile cektigin fotografin bilgilerini yazarmisin fotografcilikta mekan cekimi farklidir.fotografta kesinlikle bir hata yok.flasin yukarda patlamasi gayet normal.flasin onune bir ayna koy ve arkada aynadan gelen isigi birisi sana beyaz bir fonla yansitsin.sabit kafa flasiyla mekan cekimi yapilmaz.yada sonuc ornekteki gibi olur.yada mekandaki butun isiklari yak ve -3 veya -5 gibi bir degerle ve dusuk iso ile tekrar dene.ve kesinlikle flassiz

Tarih: 16 Aralık 2006, 23:38 - İp: 172.***.**6.228
exif22
exif22 (üye)
İstanbul / Amatör

Nisan'dan bu yana 8 aydır 350D kullanıyorum, hiç sorun yaşamadığım gibi çok memnunum, kit lens yerine Sigma 17-70mm 2.8 Macro almıştım.
Makinanın flaşsız modunda, tripodsuz elle pozladığım Dolmabahçe Sarayı'nda çektiğim bir kareyi paylaşmak istedim.

#exif22' tarafından 17.12.2006 00:04:00 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Aralık 2006, 00:01 - İp: 85.***.**1.254
cazip
cazip (üye)
İstanbul / Amatör

önce aynı ışık koşullarında fotoğraf çek.
bide compact makinaların like olanları lensleri değişmediğinden kaliteli oluyor ama slr makinalarda kit lensleri hep kalitesiz oluyor.bunu bilmeniz gerekirdi.bide neden 400d değilde 350 aldınız

Tarih: 17 Aralık 2006, 00:20 - İp: 85.***.**3.26
mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

herkese iyi aksamlar oncelıkle

sayın ocant35 ın yakınması bence haklıdır.

sell arkadasım cektıgım fotoları sayfa ıkıde yayımladım.

Tarih: 17 Aralık 2006, 00:34 - İp: 85.***.**7.182
mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

birde abi lutfen 400d nıe almadın demeyın neden d200 almadın der gibi..kızmıyorum arkadasa bunu sordugu ıcın ama

konunun bunla ılgısıı yok dıye dusunuyorum.

exif22 foto cok ıyi gozukuyor.

bu makınelerde 2.8 d le yavas netleme yaptıgı soylenıyor...

Tarih: 17 Aralık 2006, 00:38 - İp: 85.***.**7.182