sourire
sourire (üye)
İstanbul / Amatör

350d mi Yoksa Sony R1 Mi?acilll

Merhabalar,
Herkese kolay gelsin.. canon 350d ve sony r1 arasında kaldım.. sony'den daha canlı sonuçlar alındığını, canonun da daha profesyonel ve kaliteli olduğu izlenimine kapıldım forumdaki bütün ilgili konuları okuyunca. Aklım karıştı.
2.si... Hiç bir manuel ayara dokunmadan otomatik kullanabiliyor muyuz makinayı?
teşekkür ediyorum!

Tarih: 26 Temmuz 2006, 17:58 - İp: 88.***.**6.3
kamuran76
kamuran76 (üye)
Kocaeli / Amatör

http://forum.netfotograf.com/dslr_slrlike_reviews.asp?msg_id=11371

belki burayı okuyarak cevap bulabılırsın....

Tarih: 26 Temmuz 2006, 18:06 - İp: 85.***.**7.150
e0s
e0s (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Merhaba..
bugün bir bayan müşterim vardı,Sarışın bir bayan,Aynısını sormuştu sorduğunuzun.
"Hiç bir manuel ayara dokunmadan otomatik kullanabiliyor muyuz makinayı?"
İlginçtir oda R1 i sormuştu.
Tabi başka bir bakış açısıyla yaklaşmam gerekirse Sadece otomatik çekecekseniz Ne R1 nede 350D,gerek yok bence.Otomatik çekim modları gelişmiş,Video kalitesi iyi,Tek bir objektif üzerinde geniş açı,tele ve macro özellikleri olan bir SLR-like bile işinizi karşılar kansındayım.
Ama Param var bir kere almak istiyorum ve kaliteli olsun diyorsanız SLR alıp ilerde objektif değişiklikleri konusunda geniş bir yelpazeye sahip olabilirsiniz.
Ama Profosyonelleşmiyeceğim,diyorsanız R1 ede bence gerek yok.
Bu sitede daha önceki yazılarımda da söylemiştim.R1 e o parayı verdikten sonra SLR bir makina alırım demiştim ve o fikride savunuyorum.SLR-like kategorisinde S3 IS de olabilir belki.
Ama Şahsi tavsiyem Bütçeniz müsait ise bir kere alın Eos 350D alın.
EF 50mm F/1,8 optik ile çektiğiniz bir portredeki derinliği,R1 de alamazsınız.
Söylediğim Objektif çok ucuzdur.
Hoşçkalın.

Tarih: 26 Temmuz 2006, 20:14 - İp: 85.***.**3.100
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Eos selamlar.

EF 50mm F/1,8 lensden bahsetmişsin.Fiyatı ne kadar?

Ben prime lensin çok kaliteli ve bir okadar da sıkıntılı olduğunu sanıyorum.Lensi hiç hareket ettirmeden çekim yapmak çok zor.Fakat bir konuda haklılar prime lensi önerenler.İnsanı doğru kadraj yapmaya zorluyor.Kaliteyi ortaya çıkarma konusunda ve fotoğrafçıyı eğitme konusunda faydalı.

Canon 350D ile photoshop bilmek gerekiyor diye biliyorum.Bu makinayı kullananlar hep çekim yaptıktan sonra Canona özgü olan cansız renklerin bilgisayarda müdahaleye uğradıktan sonra harika olduğuna şahit oldum.Canon'un bu uygulaması bilerek yapılmakta.Eos ya sen yada başka bir arkadaş açıklamıştı bu konuyu bana.

Sormak istediğim 350D'nin ayarlarını yani keskinlik,renkler gibi arttırma yoluna gidilirse,photoshop'a gerek kalırmı?

Birçok kişi R1'i tercih ederken makina çekimi kendi içerisinde işliyor,bana emek ve vakit açısından zaman kazandırıyor gibi bir düşüncede.350'yi beğendiğim halde photoshop bilmediğim için bende bazen DSLR modellerde çekincede kalabiliyorum avantajlarını bilmeme rağmen.

Zaten photoshop bilsem bile çok uğraşmak beni sıkar.Düşünsene insan yeri geliyor 200 tane fotoğraf çekiyor.Bunun 50 tanesini işlemeye kalksan kim bilir ne kadar zaman alır.

350D'de 1.6x fokal çarpan var.Sanırım 20mm prime lens ile 32mm gayet kullanışlı bir açı sergiliyor.
Fiyat olarak 20mm prime'ın ve EF 50mm f/1.8'in Erkayalar satış fiyatını yazabilirmisin?

Tarih: 26 Temmuz 2006, 22:44 - İp: 85.***.**1.77
e0s
e0s (üye)

Merhaba Kıvanç
50mm f/1,8 = 120€+KDV
20mm F/2,8 USM = 540€+KDV
Yaklaşık fiyatları bu die hatırlıyorum.

Eos 350 yi kullanmaya gelince,Parametreler den keskinlik,kontrast,doygunluk ve renk tonlaması yapabiliyorsun.-2..0..+2 şeklinde.

Birde burda şunu bilmek gerekir,Sony R1 in işlemcisi ile Canon eos 350D nin işlemci arasındaki fotograf anlayışı farkı.Sony fotograflara müdehale gereği olmaksızın canlı renkler veriyor demişsin.Öylede.Ancak Canon daha soft ve doğal görüntü verir.Şahsen ben çektiğim konunun fotografta olduğundan daha farklı canlı renklere sahip olmasını istemem.Neyse onu isterim.Bu benim isteğimidir.Ama canlı olsun istiyorsam Basarım doygunluk,kontrast istediğimi alırım fotograftan.Ayrıca Photoshop Cs2 de fotografın üzerinde yaptığın stabil ayarı kaydedip tek seferde tüm fotograflarına uygulama seçeneğin var.
Fark burdan kaynaklanıyor.Sen parametrelerini kullanmasını biliyorsan.Sorun yoktur.
Uygun pozlama derğerlerinde çok doğal harkulade fotograflar çekebilirsin 350D ile.350 üzeirnde gelen Lensi 18-55 lensi beğenmiyorlar,ama 100€ için çok uygun bir geniş açı lens.3

Hoşçakal.

Tarih: 27 Temmuz 2006, 14:28 - İp: 85.***.**3.100
sourire
sourire (üye)
İstanbul / Amatör

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Beklentilerimi daha iyi değerlendirebildiğim için herşey daha netleşti.saolun!

Tarih: 27 Temmuz 2006, 14:37 - İp: 88.***.**6.3
azya
azya (üye)
İstanbul / Meraklı

abııben bu r1 mı 350d mı muhabbetıne hıc gırmek ıstemıyorum
ama kendımıde tutamıyorum zaten gecen hafta gelen bır musterı 350d yerıne r1 aldı

hıc bısey anlamadım

Tarih: 27 Temmuz 2006, 16:22 - İp: 85.***.**5.221
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Eos 50mm f/1.8'in fiyatı uygun ama geniş açı daha kullanışlı.Fiyatı ise yüksek.Neredeyse 350D fiyatına
Bu prime lensler L serisi bir zoom objektif kaf-dar keskin ve kaliteli sonuçlar veriyor mu?

Abi bu 350D yenilenecek ya,ne zaman hakkında bilgi sahibi olacağız?
30D'nin 350D ile aynı tarihlerde yenilenmesi olası mı?

Tarih: 27 Temmuz 2006, 20:12 - İp: 85.***.**9.67
e0s
e0s (üye)

Primeler genelde sabit odaklı oldukları için çok keskin sonuç verirler.
24mm f/2,8 ve usm olduğu için pahalı.
UD lens elemanı barındırıyor.
Ama 24mm f/1,4 L USM kadar olamaz tabi.
o daha kaliteli bir lens.
30D ayrıca çok yeni niye yenilensin ki.
ama bilmiyorum artık gelsin yeni ürünler hep beraber konuşuruz.Ben teknik detayları aktarırım.

Tarih: 27 Temmuz 2006, 20:21 - İp: 85.***.**3.100
gorkemkgo
gorkemkgo (üye)
Bursa / Meraklı

Selam EOS,

Sana bir sorum olacak EF50mm f/1,8'i ABD'den 75$'a aldım ve açıkçası Türkiye satış fiyatının 120€+KDV olduğunu duymak beni çok üzüyor. Bu bariz fiyat farkının nedeni nedir? İki katından pahalıya geliyor. ABD dünyada en çok vergi alan ülkelerden biri benim bildiğim kadarıyla.

Bu arada EF50mmF/1,8 gerçekten çok keskin sonuçlar veriyor. Bu lensten aldığım detayın EF18-55mm ile mukayesesi bile olmaz. Sadece ışık biraz az olursa netlemede problem yaratabiliyor. Gövde kalitesi inanılmaz derecede kötü. 18-55mm'den bile kötü diyebilirim. 50mm 1,6crop faktör düşünüldüğünde çok cazip bir odak uzaklığı değil.
Ama netice itibariyle fiyat performans oranı çok iyi. 350D'yi yenilerken EF18-55mm'yi doğrudan değiştirmeyi düşünüyorum ama EF50mm F1,8 kalmalı

sourire selam,

350D'yi full manuel ayarlarla kullanmak zorunda değilsin. Makinede aperture priority ve shutter priority denilen süper iki çekim modu var. Öncelikle tek tuşa basarak menüden ISO'yu ayarlıyorsun daha sonra belirli bir alan derinliği istiyorsan Aperture priority modunda tekerleği döndürerek F değerini ayarlıyorsun perde hızını doğru pozlamaya göre makine kendisi ayarlıyor. İkinci olarak harekete vurgu yapmak istediğin durumlarda shutter priority moduna alıyorsun istediğin perdehızını tekerleği döndürerek belirliyorsun ve makine doğru pozlama için gerekli diyafram açıklığını otomatik olarak belirliyor. Pozlama konusunda problem yaşayacağını hiç zannetmiyorum. İşte bu kadar basit.

Pozlamayı istersen bir noktaya göre ya da alana göre yapabilirsin. Ayrıca fotoğrafını çekeceğin nesnenin hızına göre AF modunu seçebilirsin. Tüm bunlar menüden çok rahat yapılabiliyor ve kalan işi makine senin için otomatik olarak yapıyor. Tüm yapacağın deklanşöre yarım basıp istediğin netlemeyi sağladıktan sonra tam basmak. RAW formatında çekersen zaten WB konusunda sıkıntı yaşamazsın.

Daha pek çok öğrenilecek şey var ama korkmaman için bu kadarını yapmanın bile sana tatmin edici sonuçlar vereceğini bilmeni isterim. Zaman içinde full manuel moda da geçebilirsin.

Tarih: 30 Temmuz 2006, 07:11 - İp: 81.***.**9.253
  • 1