cetintas
cetintas (üye)
Bursa / Meraklı

350d+18-55 Mm Kit Hakkında...

Arkadaşlar merhaba,

Uzun süredir Canon Digital Rebel Xt yani 350d modeli ile ilgileniyorum ve makina hakkında internette bir çok araştırma yaptım. Makina hakkında yorumlar hep olumlu malum. Ancak beraberinde satılan kit ( 18-55 mm ) hakkında bazı yabancı sitelerde pek iy iyorumlar yapılmıyor. Özellikle dslr konusunda çok bilgim yok o yüzden bu lens hakkında yorumlarınızı bekliyorum.

Şimdiden Teşekkürler!

Tarih: 30 Temmuz 2005, 10:34 - İp: yok
gurcan
gurcan (üye)
İstanbul / Amatör

Of arkadaslar of. Bu 350D kit - Nikon D70 maçı bitmeyecek galiba.

Bir suredir arazi modundaydim gerci ama kararim 350D idi. Hala da oyle. D70s'i 1000 EUR altinda yakalayamıyorum cunku.

Ben Canon fani degilim ama makina-makina karsilastirildiginda 350D'nin ustun oldugunu savunan kaynaklara daha fazla rastladim. Tartisma makina+objektif olarak dusununce basliyor gibi.

350D'yi kismetse haftaya Paris'te avlayacagim ama kit mi, body+lens mi hala karar veremedim.

18/55 kalitesinden ote odak nedeniyle beni kesmeyecek. 18-200 veya 28-300'le calismak istiyorum.

Bu durumda SIGMA ve TAMRON tek adres cunku Canon lensler ucuyor. Ama bunlarin da 350D'de errror falan verdigini sizlerden duyuyorum.

Asagida tereddut etmeme sebep olan kombinasyonlar ve benim Paris'te satin alabilecegim fiyatlari sizlerle paylasiyorum. Yorumlariniz ve tecrubeleriniz bana yol gosterecek.

Kit 18/55 : 747 EUR
18/50 Canon lens ile: 1073 EUR
24/70 EX Canon lens ile: 1055 EUR
18/125 Sigma DC lens ile: 897 EUR !!!
18/200 Sigma DC lens ile: 966 EUR !!!

Ayni yerlerde Nikon D70s 18/70 kit 1100 EUR civarinda gezmekte. 1000'e bulursam alirim ama 70 x 1,5 = 105mm bana yetmez gibi geliyor. Cektigim resimlere tekrar baktigimda iç mekanlarda en genis acida, disarida ise tele calismis oldugumu gormekteyim.

Off Canon off, off Nikon off yani.

Tarih: 22 Eylül 2005, 12:01 - İp: yok
x_brknt
x_brknt (üye)
İzmir / Reklam Fotoğrafçısı

sizlere çok teşekür ederim okyanus benimde kafamı çok kurcalıyordu D 70 ile 350 D arasındaki farklar 350D banada daha avantajlı gibi görünüyordu ama birçok kişide D70 görüyordum ve bu millet ne böyle o paraya o makina alınırmı diyordum ama şimdi fikirlerim değişti sorun yaşamak istemiyorum açıkçası TEŞEKKÜRLER

Tarih: 22 Eylül 2005, 17:15 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

selam okyanus..
sana ben ingiltere fiyatlarini karsilastiraraktan ornek verecegim;
17-85 IS lensinin fiyati 400 pound civarinda, buna karsin nikon 18-70 270 pound.. yani aralarinda dunya bir farklilik yok..
ayrica 350D'nin body fiyati 510 pound iken D70s'in body fiyati da 540 pound..
ve.. D70s+18-70 fiyati 750 pound.. ayni sekilde 350D+17-85 910 pound..
..
simdi benim gordugum su;
nikon 18-70 icin aslinda 200 kusur pound ucret aliyor eger ki set seklinde alinirsa.. bu arada aslinda 350D ile 17-85'i set seklinde alirsan yine buyuk ihtimalle; 400 pound degil daha az odersin 17-85 icin..
..simdi sonuclar..
o bahsettigin kisiler kimler bilemiyorum.. 350D'nin sonuclarini o kadar begenmeyen varsa benim diyebilecegim makineyi kullanmayi bilmedikleri olur.. kac yerde rastladim ayrica -ki daha once burada da bir dergide cikan D70s ile 350D'nin karsilastirmalarini gostermistim- , soylenen su ki, 350D'nin fotograflari cok daha temiz ve 8 megapixel olmasi bir avantaj..(ama lutfen kimse inkar etmesin; ama aslinda cok kucuk bir fark diye falan.. 2 megapixel farklilik hic de az degildir aslinda..)
..
son olarak benim gordugum butun karsilastirmalarda nedense 350D+18-55 ile D70s+18-70'i aliyorlar rakip olarak.. ki ona ragmen goruntu kalitesinde 350D daha iyi secildi..
neyse.. 17-85 lensinin kalitesi zaten bir L sinifi kadar.. cunku yapisinda L sinifinda kullanilan elementler kullanilmis..
diger yandan D70s'i bir de 28-80 denilen lensi ile alin ve incelemeye tabii tutun.. tanidiklarimdan bazilari o hatayi yaptilar ve sonuclarindan acayip derecede tiksindiler..
..
.......
son bir soz olarak ben kimseye sunu alin veya bunu alin demiyorum, demek de istemiyorum artik.. bu konuda cok fazla konustum zaten..
her ikisi de harika makineler, kendilerini coktan ispatlamis olan kameralar.. fotografcilikta acemi olan birisine fazla fazla yeteceklerdir.. o yuzden kimse kalkip da acaba sunu alsam kotu mu eder miyim diye meraklanmasin.. cunku D70s veya 350D isteneni verebilecek kameralar..

Tarih: 22 Eylül 2005, 21:46 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

birsey daha ekleyeyim.. bir 17-85'de IS ozelligini kesinlikle yabana atmayin arkadaslar.. 17mm'de cekim yaparken size neredeyse 1/8 sn gibi elle cekim olanagi verir.. kaldi ki baska hangi kamera ureticisinin IS ozellikli ve bu aralikta olan lensi var merak ediyorum..
nikon yapiyor mu? veya sigma? tamron?
nikon kullanicilari hangi lensi kullanacaklar 17-85mm araliginda (veya benzeri) IS ozellikli?
yok yok..
...
bircok fotografcilarin sirf canon lensleri yuzunden marka degistirdiklerini hic mi okumadiniz bir yerde?..
birakin lutfen nikon'u.. D70 yaptilar simdi de D70s ile makyajli halini tanittilar.. halen daha insanlar nikon diyor..
..
bende canon 70-200 F/4 L lensi var.. nikon'da ise f/2.8 modelinden baskasi yok.. 2.8 modeli de 3 misli fiyatla satiliyor...
oysaki canon'da yine f/2.8 olan fakat IS'siz olan objektifi 700 pound'a alabiliyorsunuz... (f/4 L'in fiyati 500 pound..) yani neredeyse sigma 70-200 f/2.8 ile ayni fiyata...
nikon.. nikon..
bir tek 18-70 alirsiniz.. sonra ne alacaksiniz? 70-300 buyuk ihtimalle, cunku nikon'un diger lenslerinin yanindan gecmek bile imkansiz..
ama canon, bir f/4 modellerini de yapip (ayni optik teknolojisi kullanilarak) cok daha ucuza satiyor..
...
seneye de nikon D70ss'i yapar satarsa hic sasirmayin.. ama canon hali hazirda FF'e girdi bile..
..
son olarak bana ne canon iyiymis veya nikon iyiymis.. ben sonucta ettigim kara bakarim.. ve canon cok daha avantajli..
sizler de bir kere daha dusunun derim.

#dadanagast' tarafyndan 22.09.2005 21:59:11 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 22 Eylül 2005, 21:50 - İp: yok
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Dadanagast tamam ama Türkiyede canon söylediğin fiyatlarda değil lensleri. ben zaten önceden canon kullanıyordum öyle bir marka fanatikliğim yok. Belki ilerde yine canon kullanırım bilemem. Ama hali hazırdaki durum itibariyle ben d70 kit derim. Nikon objektifler konusunda söylediğin kadar kısıtlı değil, oldukça çeşitlilik mevcut.

Ben kendi açımdan düşünürsem fotoğraf işinden para kazanmıyorum aksine para harcıyorum. Öyle binlerce dolarlar yatıramam fotoğraf ekipmanına. Benim tercihim makul fiyata kaliteyi almak yönünde.O yüzden d70 diyorum yoksa nikon amcamın oğlu olduğu için değil.

Tarih: 23 Eylül 2005, 15:51 - İp: yok
kevcimen
kevcimen (üye)
Kocaeli / Amatör

Dadanagast iyi bir yorumcu. sözünü dinle, kafana koydunsa 350d al derim. bir süre sonra bu lensin sana yetip yetmeyeceğine sen karar vereceksin. O zaman ihtiyacını belirler uygun lens alırsın. 350d makinemden oldukça memnunu, artık hangi lense ihtiyacım olduğunu da biliyorum.

Ama şu bir gerçek, seçimini baştan yapacaksın, Canon mu, Nikon mu? Sonra kulvar değiştirmek çok zor. Bunun ölçütünü bilmiyorum, D70'i tanımıyorum ama 350D iyi makine.

Tarih: 25 Eylül 2005, 01:19 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

kevcimen tesekkur ederim; dedigin gibi sonradan kulvar degistirmek cok masrafli olacaktir.. o yuzden zaten nikon'la baslayan nikon'la veya canon'la baslayan canon'la devam ediyor..
..
okyanus, turkiyedeki fiyatlari dikkate almadan goruslerimi bildirdim tabii.. ne kadar olduklarini soylersen ogrenirim..
yani 17-85 ile 350D ne kadar mesela? ve D70s ile 18-70?..
..nikon'un lens cesitliligi ne yazik ki cok da genis degil okyanus.. ya en alt kalite lensleri var ya da en ust sinif.. bi rorta sinif lensler mevcut degil..
mesela demistim, 70-200 f/4 L gibi bir lensleri mevcut mu? 17-40 f/4 L gibi? ..en ust sinif kalite ama bir stop eksik 2.8'den...
nikon butun iyi lenslerini cok asiri ucretlerle satiyor..
ha tabii ki iyi lensler uretiyor, ona bir sey demiyorum.. bir 12-24mm lensi dillere destan..
..ayni sekilde inan canon da benim amcamin oglu degil..
..
son olarak binlerce dolar para harcamayacak olan dslr alamaz hem de almasin zaten.. bir dslr'in fiyati zaten 1000 dolardan basliyor.. ustune iki tane lens cektin mi.. sonra canta, kart, filtre falan derken zaten 2000'e yaklasiyorsun.. yaniliyor muyum?
dslr alan biri zaten kalitesi icin aliyor okyanus.. eger kalite icin aliyorsan, lens icin de harcaman gerekiyor ki en iyisini bulabilesin..
tamam nikon'daki 18-70 lensi turkiyede cok daha ucuza geliyormus gibi olabilir; ama zannetme ki 18-70 en olumsuz lens o araliktaki.. bir 17-85'in kalitesi hayli hayli fazla.. ustelik lutfen IS olayini ihmal etme.. IS'li lensler kac paraya satiliyor dunyada?
..
madem ki dunya para harcanmasi gereksiz diye dusunuyorsun, iste canon sana o secenegi sunuyor.. 18-55 ile alirsin.. (18-55'in yapisi plastik oldugu icin sonuclarinin 18-70'den cok daha kotu oldugunu da dusunmeyin lutfen..).. zaten nikon da ayni oyunu oynuyor iste; yeni 18-55 ile 55-200'u cikartti.. D50 ile birlikte satiyor.. ustelik 200 pound'dan tanesini..

Tarih: 25 Eylül 2005, 20:02 - İp: yok
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

D70s+18-70mm :1445$ 1943 YTL
350D+17-85mm :1789€ 2910 YTL
(fiyatlrın alındığı sitenin ytl kuruyla hesaplanmıştır)

Tarih: 25 Eylül 2005, 23:20 - İp: yok