mbsahan
mbsahan (üye)
Gaziantep / Amatör

350d + 17-85 Mm Lenste Karar Anı

Selamlar arkadaşlar...
Karar anı artık DSLR araştırma incelemem sonucunda aşagıdakilerden birine kara vermek üzereyim. Ama siparişi vermeden yine sizlere sormak istedim. Fiyat ve seçim konusunda hata yapmak istemiyorum...
Alternatiflerim şunlar olacak
1.350D veya 30D+kitlens
2.350D veya 30D+17-85 mm lens
3.Sadece 350D veya 30D body sonra alıp yanına sigma veya tampron lens beğeneceğim....

İşte fiyatlar sizce nasıl bir seçim avantajlı olur...

1.350D Body 800 Euro

2.350D+18-55 mm kit 900 Euro

3.30D body 1400 Euro

4.17-85 mm lens 800 Euro

Evet arkadaşlar siz olsanız nasıl alırdınız...

30D+17-85 mm lens en şık olanı fakat çok zorlanmakta istemiyorum.Ama Fiyas avantajlı gibi geldi bana değerlendirmem gerektiğinide düşünüyorum

Birde 17-85 mm lensn fiyatı nasıl sizce?

Şimdiden teşekkürler...

#mbsahan' tarafından 07.08.2006 16:59:04 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Ağustos 2006, 16:44 - İp: 62.***.**4.146
mbsahan
mbsahan (üye)
Gaziantep / Amatör

Selamlar İbrahim F degeri ile ilgili http://www.videograph.com.tr/web/detay.asp?id=490 adresindeki bulduğum bilgiyi senin için olduğu gibi aktarıyorum...Bu arada Tamron 70-300 ile ilgili fiyat mükemmel duruyor, fakat kullanıcıların fikrini öğrenmeden ve bu lensle çekilmiş fotografları görüp beğenmeden karar verme derim

Bu yazımızda lenslerden bahsedeceğiz ve lenslere iki tür yaklaşımımız olacak. Birincisi pratik amaçlı bir yaklaşım ve yayıncılık dünyasında kullanılan lenslerle ilgili, lens seçimi konusunda size bir fikir verecek, bir istikamet belirtecek temel bilgilerden oluşuyor. İkinci yaklaşım ise lenslerin temel yapısı ve bir lensin temel özellikleri ile ilgili teorik bilgileri içeriyor.

Bu yazıyı okumayı bitirdiğinizde, “Bir lens satın alırken hangi parametreleri göz önünde bulundurmalıyım?” sorusunun cevabı yanında, bir lensin temel özellikleri ve bunun çekime etkisi konularında en temel bilgilere ulaşmış olacaksınız.

Bir lensin temel özellikleri
Bir lens satın alırken dikkat etmeniz gereken çok sayıda konu başlığı vardır. Şimdi burada en önemlilerini maddeler halinde sıralayıp sonra her bir maddeyi kısaca açıklayalım.

• CCD büyüklüklerine göre Lensler
• Profesyonel Lens, Broadcast Lens
• HD Lens, Standart Lens
• Geniş Açı, Tele, Normal Lens (Wide Angle, Tele, Normal)
• Katlamalı ve Katlamasız (With Extender& Without Extender)

Bu maddeleri incelerken bir yandan da Fujinon lens model isimlerindeki harfleri gözden geçirerek konuyu pekiştirelim.

Resimde Fujinon’un bir model ismindeki harflerin ve rakamların anlamlarının genel bir gösterimini görüyoruz.

CCD büyüklüğüne göre lensler
Buna göre 1/2, 2/3 ve 1/3 inç lensler mevcuttur. Kullandığınız kameranın CCD bloğunun büyüklüğüne göre bunlardan birini seçmeniz gerekir. Fujinon’da S 1/2, A 2/3, T ise 1/3 inç lensleri gösterir. Buna göre A13x... şeklinde bir model ismi bu lensin 2/3 inç lens olduğunu bize söyler.

Profesyonel lens, Broadcast lens
Bu iki grup arasındaki fark kalite ve ekstra özelliklerden kaynaklanır. Broadcast lensler çok daha kaliteli camlardan yapılır ve profesyonel lenslerde opsiyonel olarak sunulan bazı özellikler broadcast lenslerde standarttır. Tabi fiyatları da oldukça yüksektir. Fujinon bir lensin model ismine bakarak, o lensin profesyonel yada broadcast olup olmadığını anlayamazsınız. Örneğin A18x8.6 broadcast bir lens iken, A20x8.6 profesyonel bir lensdir.

HD lens, Standart lens
Artık video dünyasında her ürünün bir HD’si olduğuna göre lensinde bir HD’si olması doğal. HD lensi SD kameraya da takabilirsiniz. Performansta biraz artış olur. HD kameraya SD lens te takabilirsiniz. Kamerayı kapasitesinin altında kullanmış olursunuz. Ama bir HD kameraya HD lens taktığınızda bir süper ikili ve dolayısı ile mükemmel bir görüntü elde edersiniz. HD çekimin hakkını vermek istiyorsanız bir HD lens kullanmanız şarttır. Fujinon’da HD lens isimleri H ile başlar. HA13x... gibi. Bu, bu lensin HD 2/3 inç lens olduğunu gösterir. Geniş Açı, Tele, Normal Lens (Wide Angle, Tele, Normal) Bu lens seçiminde en önemli konulardan biridir.

Katlamalı ve Katlamasız
Katlama özelliği anlaması basit fonksiyonalitesi yüksek bir özelliktir. Katlamalı bir lenste, tek bir hareketle görüntüyü iki kat yaklaştırma özelliği vardır. Yani lens 10 kat büyütme konumundaysa, bir anda 20 kat büyütme konumuna gelir. Tabi bu özellik fiyatı da ortalama ikiye katlar.

Bir Lenste aperture (diyafram açıklığı ) ve F değeri nedir?
Bir lensin teknik özelliklerine baktığınızda en başta yer alan özelliklerden birinin “maximum aperture” veya “aperture range” (diyaframın açılabileceği maksimum ve minimum çaplar) denilen bir özellik olduğunu görürsünüz. Peki “aperture” nedir ve etkileri nelerdir?
Lensin temel fonksiyonu ışığı toplamaktır. Lensin “aperture” dediğimiz özelliği lensin ışık giren ve genelde iris tarafından kontrol edilen kısmının çapıdır. Bu çap ne kadar fazla olursa lensin arkasında

Tarih: 15 Ağustos 2006, 04:17 - İp: 85.***.**8.251
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

beyhan tesekkurler, cok iyi bir yazi..

...

ibrahim, eger ki http://www.tamron.com/lenses/prod/70300_di_a017.asp adresindeki yeni lensse ben olsam alirdim; ama eski modelinden bahsediyorsan alma bence..
bildigim kadariyla eski modelinde 1:2 macro yoktu mesela..

Tarih: 15 Ağustos 2006, 09:03 - İp: 62.***.**2.10
iborotti
iborotti (üye)
Yurtdışı / Amatör

hemşo ne oldu geldimi aletin ben muradıma erdim sen heralde bu aralar gene nöbettesin

bugün denedim ilker 70/300 1/2 macrosu var fiyatıda daha ucuzladı 155 euro ama cok yavas focusluyo
birazda karanlık cekti sanki diyorum 28/200 sigma alsam daha mı iyi olur f3,5 430 euro

Tarih: 18 Ağustos 2006, 03:36 - İp: 81.***.**2.206
mbsahan
mbsahan (üye)
Gaziantep / Amatör

İbrahim merhabalar....

Malesef makinayı getirmediler...İxus 700 elimde kaldı. Evet nöbetler çok yogun hemde bir sürü ektra iş çıktı bu günlerde O sebeble foruma pek takılamıyorum.
DSLR almak için İxus 700 ü satmam gerekiyor artık( ikinci elde baya bir zarar edecem )İyi bir müşteri bulmam gerekecek daha bir aylık bir makina...Ben ne kadar acele edersem edeyim bu konuda işim ters gitmek için herşeyi yapıyor... Anlayacan canım çok sıkkın...
Senin makina hayırlı olsun. Makina nasıl memnunmusun, ilk izlenimlerin nasıl, sevdinmi makinanını Senin yerinde olmak isterdim

Tarih: 18 Ağustos 2006, 13:16 - İp: 88.***.**4.119
omerfahri
omerfahri (üye)
İstanbul / Meraklı

350d iyi bir seçim, ben kullanıyorum çok memnunum..
20d veya 30d alırsan arada çok fark göremeyeceksin. kanımca. body yatırım yapmakdansa lense yatırım yapmanı tavsiye ederim. 350d ve 17-85 lens kullanıyordum, 17-85 lensimi memnun kalmadığım için sattım. 17-85 yerine şimdi 17-40 aldım ve şuan çok memnunum. tavsiyem 17-40 olacaktır. milimetre aralığı çok fazla değil ama 17-85 gibi aralığa çok fazla ihtiyacın olmayacak. sonuçda manzara çekeceksin. 17mm başlayarak çekeceksin. 50-85 mm arası portre çekmek için ideal olabilir. portre içinde 50mm f/1.8 al derim. hem ucuz hem performansı çok iyi. süper flu arka plan portreler çekebilirsin bununla.
350d sıkılınca satarsın belki fullframe geçersin. full frame geçersen 17-85 kullanılamaz. ama 17-40 canavar gibi çalışır fullframe de..

Tarih: 18 Ağustos 2006, 23:31 - İp: 88.***.**7.166
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

fokus hizini bilemiyorum ibrahim, eger yavassa birsey diyemem.. ama o fiyata cok iyi birsey de alamazsin dogrusu.. neden sigma 70-300 apo'yu dusunmuyorsun?
..28-200'u kafadan unut zaten..

Tarih: 20 Ağustos 2006, 15:00 - İp: 62.***.**2.10
iborotti
iborotti (üye)
Yurtdışı / Amatör

ilker kafaya canon 70/200 f4 dü taktım abi cok iyi cekiyor ama 700 euro benim alet kadar ama uzun ömürlü olacagını düşünerek biraz rahatlıyorum
bu arada sana mesaj atamıyorum neden öyle bir üye yok diye uyarı çıkıyor

Tarih: 21 Ağustos 2006, 14:31 - İp: 213.***.**5.112
iborotti
iborotti (üye)
Yurtdışı / Amatör

bu arada beyhan senin forma yazıyoruz hiç de selam vermiyoruz. af diliyorum senden. senin maile göndercem en kısa zamanda daha iyi bir şey cıkmadıgı için bekliyorum daha alışamadım alete

Tarih: 21 Ağustos 2006, 14:34 - İp: 213.***.**5.112
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

ibrahim, 70-200/4 bende de var biliyorsun.. mukemmel bir lens.. zaten L lensi..
ama sana tavsiyem, o kadar parayi vermeyi aklina koyduysan, once gidip bir tane canon 70-300 IS alman.. biraz daha ucuz fiyati, kalite olarak yakin ve IS ozelligi var.. alip dene lensi.. begenmezsen 70-200/4'u alip rahatlarsin..

ibrahim, fotografda lensin onemi cok fazla.. sen bir al 70-300 veya 70-200'u, ne demek istedigimi anlayacaksin.. o kadar para kesinlikle deger yani..

bu arada bana mesaj atamadiysan (buyuk ihtimalle dadanagast yazmamissindir.. ) email at.. [email protected].. gorusuruz.

Tarih: 21 Ağustos 2006, 21:41 - İp: 62.***.**2.10
mbsahan
mbsahan (üye)
Gaziantep / Amatör

Selamlar İbrahim...
Benim topik senin topiktir kardeş cekinmeden yazabilirsin...

Alışmak için bol bol deneme yapmalısın...Denklemi iyi kurmayı öğrenirsen olay tamamdır Her poz en az 6 bilinenli denklem gözüyle bakmak lazım...Yani bilinmeyen birşey yok fark edilemeyen var

#mbsahan' tarafyndan 22.08.2006 14:31:12 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 21 Ağustos 2006, 23:12 - İp: 88.***.**8.7