mbsahan
mbsahan (üye)
Gaziantep / Amatör

350d + 17-85 Mm Lenste Karar Anı

Selamlar arkadaşlar...
Karar anı artık DSLR araştırma incelemem sonucunda aşagıdakilerden birine kara vermek üzereyim. Ama siparişi vermeden yine sizlere sormak istedim. Fiyat ve seçim konusunda hata yapmak istemiyorum...
Alternatiflerim şunlar olacak
1.350D veya 30D+kitlens
2.350D veya 30D+17-85 mm lens
3.Sadece 350D veya 30D body sonra alıp yanına sigma veya tampron lens beğeneceğim....

İşte fiyatlar sizce nasıl bir seçim avantajlı olur...

1.350D Body 800 Euro

2.350D+18-55 mm kit 900 Euro

3.30D body 1400 Euro

4.17-85 mm lens 800 Euro

Evet arkadaşlar siz olsanız nasıl alırdınız...

30D+17-85 mm lens en şık olanı fakat çok zorlanmakta istemiyorum.Ama Fiyas avantajlı gibi geldi bana değerlendirmem gerektiğinide düşünüyorum

Birde 17-85 mm lensn fiyatı nasıl sizce?

Şimdiden teşekkürler...

#mbsahan' tarafından 07.08.2006 16:59:04 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Ağustos 2006, 16:44 - İp: 62.***.**4.146
mbsahan
mbsahan (üye)
Gaziantep / Amatör

Selamlar arkadaşlar...
350D almayı ekonomik sebeblerden dolayı çok istiyorum. Fakat "Spot Metering" konusuna takıldım. Sırf bu sebeble 30D ye yönlenir oldum. Evet 30D ye 600 Euro daha fazla vereceğim ve degeceginden eminim.350d ile 30d gercektende kıyaslananmaz makinalar zaten amacımda bunları yarıştırmak degil bana uygun olanını seçmek...Ve 350D alıpta spot metering yok diye satmak istemiyorum
Ama 30D nin 350D den daha fazla sundugu birçok şeye benim ihtiyacım yok ve sırf Spot metering de olsun diye 600 Euro fazla verecegim
Bu bağlamda Size sormak istediklerim
*350D de spot meterin eksikliğini nerelerde hissedirim?
*Partial metering kullanarak+pozlama telafisini aktifleştirerek bu eksiği aşabilmem mümkünmü?
*Spot Metering eksikliği sebebiyle düzgün pozlayamayacağım kompozisyon nedir?

Bu arada D80 veya 370D i bekle diyenleri duyar gb oluyorum fakat beklemeyeceğim
Cevaplarınız için teşekkür ederim...

Tarih: 11 Ağustos 2006, 14:18 - İp: 88.***.**8.86
nightmare!
nightmare! (üye)
Ankara / Amatör

Ben spot metering olmaması yüzünden 350D'ye fazlasıyla haksızlık yapıldığını düşünüyorum. Yanlış anlamayın bunu sizin söyledikleriniz yüzünden değil 350D'ye karşı böyle genel bir kanı olduğu için düşünüyorum. Size şunu söylemek isterim ben şu ana kadar 350D alıpta spot metering olmadığı için pişman olan veya satan birini duymadım. Sizinde memnun kalmayıp pişman olacağını düşünmüyorum.

"*350D de spot meterin eksikliğini nerelerde hissedirim?"

Spot metering makro, portre, ay çekimleri gibi vizörde küçük bir alan kaplayan yerlerden ölçüm almak istediğinizde gerekli olur.

"*Partial metering kullanarak+pozlama telafisini aktifleştirerek bu eksiği aşabilmem mümkünmü?"

Tabi mümkün. Hele ileride makineye alıştıktan sonra spot metering'i arayacağınızı hiç sanmıyorum. Diyelim ilk zamanlar vizörde az alan kaplayan yerlerin doğru pozlanmasını istediğinizde partial metering kullandınız ve bu noktaların az veya çok pozlandığını gördünüz. İkinci çekimde + veya - pozlama telafisi kullanarak bunu aşacaksınız. Daha ilerleyen zamanlarda ilk çekimde doğru pozlamayı yakalamaya başlarsınız. (Şimdi lütfen ikinci bir şansımız olmayabilir veya spot metering olmayan makinemi olur mecralarına taşımayalım olayı (isterseniz taşıyalım ))

*Spot Metering eksikliği sebebiyle düzgün pozlayamayacağım kompozisyon nedir?

Yukarıda yazdıklarımdan anlaşıldığı üzere bence yok.

Tarih: 11 Ağustos 2006, 14:34 - İp: 193.***.**9.122
mbsahan
mbsahan (üye)
Gaziantep / Amatör

Selamlar Nightmare cevap için teşekkür ederim.Bende sizin söylediğiniz gibi tahmin ediyorum. Ayrıca 30d ve 350d nin çektiği fotograflar tutku haline geldi bende. 350d alırsam kit lens yerine okyanus arkadaşımızın tavsiyesi üzerine 17-70 sigma lensle almayı düşünüyorum. İlk fırsattada 90 mm tamron makro lensle devam edecegim.Bu lensle cekilmiş galeride tamron nikli arkadaşımızın makroları gerçekten etkileyici...
Galerideki Tamron 90 mm fotograları Burada...

#mbsahan' tarafyndan 11.08.2006 19:36:53 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Ağustos 2006, 14:51 - İp: 88.***.**8.86
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

selamlar..

tatilim gercekten iyi gecti, sagol mbsahan.. (ismini unuttum bu arada.. umarim alinmazsin..)
...
mbsahan, bence ne 350d'yi ne de 30d'yi al.. 350d cok guzel bir makine evet, ama artik eskidi.. yeni modeli tam cikacakken, 350d almak bence hic de mantikli degil.. yeni cikacak modelin fiyati farkli olmayacaktir..
ama yok, ben ya 350d ya da 30d alacagim dersen; aralarindaki farka tabii ki deger kanimca.. ama bunda sadece spot metering'i dusunme.. birsuru farklar var aralarinda..
ama sen ayrica ekonomik olmasini istiyorsun, ki yapabilecegin bir baska sey de; 30d icin o kadar parayi harcamaktansa aralarindaki farkla daha iyi lensler alman olur..
makineler o kadar hizli yenileniyorlar ki, 1 sene gecmeden artik yenilemek istiyoruz aldigimiz kamerayi.. senin acindan (benim acimdan da oyle..) 30d'ye ne kadar ihtiyacin olacagi tartisilir.. eger ki makineni, gunboyu kullanacaksan, ne bileyim, bir shutter omrunden dolayi bile 30d'yi secebilirsin.. veya body saglamligi cok onemli olabilir senin icin..
ama degilse, 30d'yi almana cok da gerek yok.. cunku cok pahali bir makine..
neyse.. spot metering olayina donersek, hic de o kadar ihtiyacin yok.. soyleyenler, neden soylediklerini aciklarlarsa ben de ogrenirim dogrusu.. sonucta partial metering de gayet yeterli.. eger ki bir noktadan olcum alman gerekiyorsa; o noktaya biraz zoom yaparsin ve kesin olcumu almis olursun.. be oyle yapiyorum ve simdiye kadar; "uff, bu partial metering de ne kadar yetersiz" demedim.. ha ama olsaydi, daha iyi; ama hic de olmazsa olmaz degil.. en azindan benim icin.. amatorler icin..
.........
sana tavsiyem; 17-85 ve 17-70'in yanisira bir de tamron 17-50'ye bakman.. ben bu lensi daha yeni aldim ve kalitesi kesinlikle diger iki lensden ote.. canon 17-55 f/2.8 kadar keskin degil ama cok yakin.. canon 17-40 kadar iyi ve fiyati cok daha az.. ustelik f/2.8 olmasi cok isine yariyor.. kesinlikle tavsiye ederim..

bir tane de 30d ile 350d arasindaki farka; telezoom alirsin.. birkac sene sonra da 350d yetmemeye baslayinca, 30d degil, 40d'ye falan yukseltirsin makineni.. ve simdiden alacagin lensleri de kullanirsin o makinenle..

ama yine soyluyorum, bence, 350d'nin yeni modelini mutlaka bekle.. sunun surasinda hicbirsey kalmadi..

Tarih: 11 Ağustos 2006, 15:04 - İp: 62.***.**2.10
uturuclu
uturuclu (üye)
Kahramanmaraş / Amatör

Selam arkadaşım bende 1yılı geçen bir süredir 350d kullanıyorum ve en az 2 yıl daha(belki daha fazla)kullanacağımdan eminim.Gerçektende fiyatına göre çok daha iyi görüntü sunan bir model.Zaten hala en populer kamera olma özelliğini taşımasıda bu başarıyı kanıtlar nitelikte.Bu gün 350d miyadını doldurdu diyen bir çok arkadaş var benim tavsiyem kamera modelini takip etmekten çok kendine obj.almaya gayret göster.Yeni çıkan bir makinenin önümüzdeki yıl sonu yeni bir modelinin çıkacak olması bilinen bir gerçektir.O zamanda yeni bir makine mi alacaksın?
Ergonomi senin için çok önemli değilse sana tavsiyem 30d yerine 350d alman ve 30d fiyat farkına da iyi bir obj.almandır.Ki eminim 350d+30d fiyat farkına alacağın lensle 30d'den daha iyi foto.lar çekeceksin....

Tarih: 11 Ağustos 2006, 15:16 - İp: 81.***.**5.3
iborotti
iborotti (üye)
Yurtdışı / Amatör

hemşerim ciddi söylüyorum makinanın fiyatını attıracagına ona ayıracagın parayı aksesuarlara verdinmi daha kullanıslı ve daha kalıteli fotolar elde edersin diye dusunuyorum. tamronun fotolarına bir bak 350d ama objektifi süper ve cok iyi fotografları var.
bu iş neye benziyor biliryormusun ya basic bir golf un olacak hicbirşeysiz yada full bir polon yani klımalı celik jantlı sunruflu abs ars airbag gibi

Tarih: 11 Ağustos 2006, 15:26 - İp: 81.***.**5.66
mbsahan
mbsahan (üye)
Gaziantep / Amatör

Selamlar İlker, Nightmare!,Uturuclu ve Hemşo...İlginizden dolayı herbirinize ayrı ayrı teşekkür ederim...

Şu an itibari ile bir aksilik çıkmazsa bende DSLR de kararımı Canon EOS 350D yönünde kullandım. İnsallah Pazartesi günü elimde olacak.Oh be rahatladım valla...
..............
İlker adım "Sahanda yumurta" değil Beyhan
370D nin çıkmasını bekleyemeyeceğim.Artık inceleme araştırma ve beklemek yerine DSLR dünyasına adım atmak isterim. Yenisi çıksa bile bana kaliteli fotograf verdikten sonra çok değiştirmeyide düşünmem.
.............
Uturuclu...

Ergonomi sorun olursa zaten battery griple çözülebilir olması sebebiyle pek önemsemiyorum, bakalım ihtiyaç hissedersem battery grip alırım olur biter.

DSLR konusundaki 1,5 aylık ön hazırlık ve fizibilite çalışmam sonuçunda 350d ye karar vermiştim ki "spot metering" konusundaki eleştiriler kafa mı karıstırdı. Tabii eleştiren arkadaşlarında bu fikirlerini yardımcı olmak anlamında söylediklerini düşünürsek onlarada bir teşekkür borcluyum. Evet olsa daha iyi olurdu
Ama 350D kullanıcılarından aldığım tatminkar cevaplar sonucunda o harika CMOS sensörlü makinayı almaya karar verdim.
Karar vermemde en büyük etken bu makinanın uygun lenslerle çok kaliteli , çok az kirlenmiş, keskin ve dogal fotograflar vermesi oldu...Bu konuda sınıfında alternatifsiz oldugunu düşünüyorum...
Türkiye sartlarında 1600 YTL ye Body+512 CF kart+Tripod + garantili hiçte fena bir fiyat gelmedi bana...
...........
Hemserim Full polo daha iyi tabiki
Forum halkına hayırlı uğurlu olsun.

#mbsahan' tarafyndan 11.08.2006 19:38:07 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Ağustos 2006, 18:21 - İp: 88.***.**8.175
iborotti
iborotti (üye)
Yurtdışı / Amatör

cümlemize hayırlı olsun senide bu form köşelerinden ve kırmızı patlamış gözlerle bilgisayar karşısında makına arama sıkıntısından kurtardık
yalnız yanlış bilmiyorsam hafıza kartın ne kadar büyük olursa o kadar ard arda hızlı çekebiliyorsun raw düşünürsek 512 biraz küçük kalabilir diye düşünüyorum

Tarih: 11 Ağustos 2006, 18:33 - İp: 81.***.**5.66
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

dogru sahanda yumurta degil, beyhan.. gule gule kullan 350d'ni beyhan..

Tarih: 11 Ağustos 2006, 18:33 - İp: 62.***.**2.10
mbsahan
mbsahan (üye)
Gaziantep / Amatör

Tesekkürler İlker ve İbrahim

İbrahim body dışındakiler hediye oldugu için pek birşey diyemedim istesemde fiyat degismiyor.Ama bakalım ürün gelsin alış veriş yaptıgım yerde 1 ve 2 GB lık Extreme III ile fiyat farkı vererek değiştirebilirim."......... bu form köşelerinden ve kırmızı patlamış gözlerle bilgisayar karşısında makına arama sıkıntısından kurtardık....."
Kabus gibi bir sürecti hakikaten Bence rahatlamak açısından böyle bir kararı verebilmek en az 1000 euro degerinde bir kazanç

Tarih: 11 Ağustos 2006, 18:52 - İp: 88.***.**6.184