mbsahan
mbsahan (üye)
Gaziantep / Amatör

350d + 17-85 Mm Lenste Karar Anı

Selamlar arkadaşlar...
Karar anı artık DSLR araştırma incelemem sonucunda aşagıdakilerden birine kara vermek üzereyim. Ama siparişi vermeden yine sizlere sormak istedim. Fiyat ve seçim konusunda hata yapmak istemiyorum...
Alternatiflerim şunlar olacak
1.350D veya 30D+kitlens
2.350D veya 30D+17-85 mm lens
3.Sadece 350D veya 30D body sonra alıp yanına sigma veya tampron lens beğeneceğim....

İşte fiyatlar sizce nasıl bir seçim avantajlı olur...

1.350D Body 800 Euro

2.350D+18-55 mm kit 900 Euro

3.30D body 1400 Euro

4.17-85 mm lens 800 Euro

Evet arkadaşlar siz olsanız nasıl alırdınız...

30D+17-85 mm lens en şık olanı fakat çok zorlanmakta istemiyorum.Ama Fiyas avantajlı gibi geldi bana değerlendirmem gerektiğinide düşünüyorum

Birde 17-85 mm lensn fiyatı nasıl sizce?

Şimdiden teşekkürler...

#mbsahan' tarafından 07.08.2006 16:59:04 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Ağustos 2006, 16:44 - İp: 62.***.**4.146
mbsahan
mbsahan (üye)
Gaziantep / Amatör

Merhaba Adnan Abi...
Sayfa 275 e bakmaya gittim, öyle kaptırmışım ki sayfa 295 i okuyor buldum kendimi
R1 i hakikatende çoşmuş gördüm o fotograflarda çok iyi iş çıkarmış R1 mi alsam diyede aklımdan geçirmiyor değilim.Şu tele işini çok para bayılmadan converterle halledeceği mi bilsem durmam alırım
30D için aldığım fiyat garantili fiyatıdır abi...Nedersin iyi degil mi?

Ama bir taraftanda arada 1200 YTL fark zorlayacak beni

...................

Merhaba Can Mahmut,

Abi ben bu nicki kullanmyayım dedim şahan yerine saban derler dedim bak başıma geldi valla

Evet haklısın para kolay kazanılmıyor ve bunu bilerek harcamak lazım çok haklısın.
Özellikle alış verişte bir noktada dur diye bilmek özellikle DSLR konusunda ayarını yakalamak çok önemli. Yoksa 400 ytl lik alış verişe cıkarsın bakmışsın ki 1000 lerce EURO harçıyorsun Yani ben...

#mbsahan' tarafyndan 08.08.2006 03:01:29 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Ağustos 2006, 01:52 - İp: 85.***.**3.193
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

mbsahan selam.Evet bende R1 test 1.bölümler topiğinin 275.sayfa ve sonrasını tekrar okudum işin ucu 5D ye kadar gitmiş.
30D yi alırsan 17-85 veya 17-40 veya 24-105 gibi de bir lens almalısın yoksa kit lens ile çekeceğin fotoğraflar A100 ün 18-70 kit lens ile çekilmişlerden pek farklı olmaz haberin olsun.

Tarih: 8 Ağustos 2006, 13:46 - İp: 85.***.**9.232
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Canon 17-85 is lens için fiyat performans oranı çok kötü dendiğini birkaç yerde okumuştum. Genel olarak vasat bir lens olarak değerlendiriliyor.

Tarih: 8 Ağustos 2006, 13:58 - İp: 85.***.**1.228
mbsahan
mbsahan (üye)
Gaziantep / Amatör

Adnan Abi selamlar...

R1 incelemesini o kadar güzel yapmışsınız ki ellerinize sağlık, Dpreview falan boş makina en zorlu testi sizin sayenizde vermiş

Açıkcası bütce meselesine gelince konu bir önceki mesajımdada Can Mahmut a hitaben verdigim cevabıda dikkate alırsanız R1 almak geliyor içimden, A100 konusunda forumdaki arkadaşların hala ümitli olmasıda beni düşündürüyor. Sonuçta haklı çıkma ihtimalleri var...

Tarih: 8 Ağustos 2006, 13:59 - İp: 85.***.**3.163
mbsahan
mbsahan (üye)
Gaziantep / Amatör

Okyanus selamlar...
İlk defa 17-85 hakkında bir yorum alabildim sayende Çok tesekkür ederim. Fiyat gercektende uçuk bir rakam

18-55 e 100 Euro gibi bir fark verene kadar böyle birsey yapayım dedim ama benzer zoom aralığındaki tamron ve sigmalarla çok bariz bir farkınıda göremedim açıkcası, fark yok demiyorum yanlış anlasılmasın. Yukardaki seceneklerin alternatifi nedir sizce...

Tarih: 8 Ağustos 2006, 14:03 - İp: 85.***.**3.163
as
as (Üye)

okyanus
Yukarıda anlatmaya çalıştığım şey fiyat performans oranlamasından ziyede 18-55 lik kit lens ile makina 30D de olsa yaşanacak hayal kırıklığını anlatmaktı.
17-85 lik lens çok iyi olmasa da ortalamanın üzerinde kalite sunan bir lens.O kadar para bir lens için ayrıldıktan sonra bir sürü seçenek çıkar o ayrı bir konu.

Tarih: 8 Ağustos 2006, 14:15 - İp: 85.***.**9.232
as
as (Üye)

mbsahan R1 testi bayağı oldu.Dün akşam 295. sayfaya kadar okuduğunu söylemiştin.Sana tavsiyem 300. sayfa ve devamında ki test fotoğraflarınıda görmen.

Tarih: 8 Ağustos 2006, 14:27 - İp: 85.***.**9.232
mbsahan
mbsahan (üye)
Gaziantep / Amatör

Adnan Abi kelebek makrolarına baktım renkler ve fotograf kalitesi çok etkileyici fakat nedense 308 inci sayfadan sonrasını bir türlü açamadım. Zaten daha önce ilk sayfaları deteylı bir şekilde okumuştum... Bu işin sonunda R1 cide olmak var. Benim merakım raynox un R1 için tele converteri mevcutmu? Web sayfasında göremedim. Gerçi bu gidişle tele olayındanda vaz geçebilirim.

#mbsahan' tarafyndan 08.08.2006 14:58:03 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Ağustos 2006, 14:55 - İp: 85.***.**3.163
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

17-85 ile ilgili yorumları fotoğraf sitelerinde görebilirsiniz. Ben 17-85 ile ilgili çeşitli fotoğraf sitelerinden aldığım birkaç yorumu buraya aktarıyorum şimdilik.

"17-85 IS kompakt yapısı ve titreşim önleyicisi ile cazip olabilecek ancak fiyatına göe optik kalitesi ciddi sorgulanabilecek bir objektif. 300-350$’a satılsa amatörler için çok iyi bir seçenek olurdu. Ancak özellikle ülkemizde istenen fiyatlarla hiç heyecan uyandırmıyor. Buradan alacaksanız ben Sigma 17-70 önerebilirim. Yurt dışından alacaksanız seçenkeler artıyor, arkadaşların yazdığı gibi Tamron da keskin bir 17-50 üretmiş. Ancak üst odak değeri kısa, diğer bazılarının alt odak değeri yetersiz vb. uzayıp gidiyor. Tek objektfi olarak kullanılmak üzere 17-70 Sigma makro özelliği ile gerçekten cazip. "

"Bu sitede öğrendik ki Canon 17-85 fiyat/performans açısından kötü bir lens. Bende bu lens var, yani almıştım zamanında artık yapacak birşey yok. Şimdi konu şu; elimdeki 17-85 i satıp gerekirse zarar edip 17-70 sigma 2.8 veya sigma 24-70 almak mantıklımıdır. Ama para problemim yok diyelim. Ne dersiniz. Yani parayı bir kenara bırakırsak 17-85 ile 17-70 veya 24-70 arasında dağlar kadar fark var çok acemi birinin bile fark edebileceği farklar, görüntü kalitesi, keskinlik farkları var diyebilirmisiniz."

" Sigma 17-70 i alalı sadece bir kaç gün oldu. İlk izlenimlerim olumlu. Purple fringe oldukça az, keskinlik iyi. Makrosu gerçekten etkileyici (yani beni etkiliyor ). Tek ? ise "sanki" focuslama hızı yavaş gibi. "

"O lensi (Canon 17-85 is den bahsediyor ) çok kısa bir süre için kullandım, bana ait değildi. Ele çok güzel geliyor. Çok sağlam bi kasası var işçiliği iyi IS ve USM gerçekten büyük rahatlık.
Ama optik kalitesi gerçekten tam bir felaket (o fiyata göre).
Hele geniş açıya yaklaşınca durum iyice berbat oluyor kit lens genişi açıda o lensten daha başarılı denebilir.
17-70 ( Sigma 17-70 ) gayet güzel değerlere sahip. ve o parayıo gerçekten hakediyor. Ve o sınıftaki
en keskin lenslerden birisi. Hatta keskinlik değerleri 17-40L’yi biraz geçiyor bile (24-40 aralığında).

Benim kesinlikle almaya karar verdiğim bir lens.
Şu linke bakarak lensleri karşılaştırabilirsiniz. Bütün lensler Eos 350D üzerinde test edilmiş..

http://www.photozone.de/8Reviews/index.html "

"Hem atası olan 28-135’i hem de 17-85’i kısa süreli de olsa kullandım. Aslında yapısal olarak sorunsuz, USM sessiz ve hızlı, aslında optil kalitesi ile de yaşayabilirdim. Ancaaaak, fiyatını resmen utanmazlık olarak değerlendiriyorum. Elimde değil.
E şimdi Sigma evet biraz daha yavaş ve gürültülü olabilir, ama hiç şaşmadı fokusta, bazen loş ortamlarda biraz tereddüt edebiliyor, ama çok nadir, IS’i yok ama düzgünce makrosu var, kesinlikle keskin ve renkleri düzgün, ben pek kırılma kusuru gözlemlemedim, ve neredeyse yarı fiyatına. Canon’da parasoleyini de ayrı para vererek almanız gerekiyor, şaka gibi!
Sigma ile ilgili kalite kontrol ve bazı gövdeler uyumsuzluk olduğuna dair yazılar oluyor. Bu nedenle oldukça düzgün fiyatla satan TR ithalatçısından almakta (deneme ve değiştirme imkanı için) yarar var."

"Ben Nikon kullanıyorum ama
24-70 Sigma 17-85 IS den bayağı ucuz.17-70 Sigmadan pahalı.
Yapım kalitesi vs her ikisindende iyi.
Ama illaki 17-70 Sigma ve Canon 17-85 IS arasında seçim yapacak isem 17-70 Sigmayı seçerdim"

"Sigma 17-70 i biraz inceleme şansım oldu, macrosu umduğumdan çok daha iyi. Bir Macro objektif kadar olmasa bile sürekli yanınızda taşıyacağınız bir objektifin iyi macro çekebilmesi önemli.

Optik kalitesi açısından Nikon 18-70 den daha iyi olduğu söyleniyor. İki objektiften birini tercih edicek olursam Sigmayı tercih ederim"

"İşte Canon sorunsalı....
Gövde şahane, objektif dedin mi kalakalıyorsun. 18-55 kit lens desem (ve herkes üstüme çullansa :-)!?
Canon’un iyi ve ucuz objektifi yok, olsa tükkan sizin...
Gene en iyi seçenek 17-40L. Ah tabii 24-85/3.5.-4.5 opsiyonu var, ama onunda geniş açısı kesme

Tarih: 8 Ağustos 2006, 15:01 - İp: 85.***.**1.228
mbsahan
mbsahan (üye)
Gaziantep / Amatör

17-70 mm sigma lens fotografları gercektende iyi düzeyde...Haklısınız 17-85 alternatif olabilir. Açıklamanız için teşekkür ederim... 18-200 mm sigma hakkında düşünceniz nedir? Bana pratikliği ve aralığı çok cazip geliyor. Ama optik kayıp ciddi boyutlarda olduğunu okuyorum...

Tarih: 8 Ağustos 2006, 15:31 - İp: 85.***.**3.163