mbsahan
mbsahan (üye)
Gaziantep / Amatör

350d + 17-85 Mm Lenste Karar Anı

Selamlar arkadaşlar...
Karar anı artık DSLR araştırma incelemem sonucunda aşagıdakilerden birine kara vermek üzereyim. Ama siparişi vermeden yine sizlere sormak istedim. Fiyat ve seçim konusunda hata yapmak istemiyorum...
Alternatiflerim şunlar olacak
1.350D veya 30D+kitlens
2.350D veya 30D+17-85 mm lens
3.Sadece 350D veya 30D body sonra alıp yanına sigma veya tampron lens beğeneceğim....

İşte fiyatlar sizce nasıl bir seçim avantajlı olur...

1.350D Body 800 Euro

2.350D+18-55 mm kit 900 Euro

3.30D body 1400 Euro

4.17-85 mm lens 800 Euro

Evet arkadaşlar siz olsanız nasıl alırdınız...

30D+17-85 mm lens en şık olanı fakat çok zorlanmakta istemiyorum.Ama Fiyas avantajlı gibi geldi bana değerlendirmem gerektiğinide düşünüyorum

Birde 17-85 mm lensn fiyatı nasıl sizce?

Şimdiden teşekkürler...

#mbsahan' tarafından 07.08.2006 16:59:04 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Ağustos 2006, 16:44 - İp: 62.***.**4.146
omergin
omergin (üye)
Kayseri / Meraklı

canmahmut arkadasım """o gördüğün fotograflar PRIME lens değil 50mm Macro f:2.8 lens ile çekilmiş fotolar""" demissin ama zoom yapmayan her lens prime lensdir..
ayrıca canonun 50mm leri cok kaliteli olmasına ragmen 100mm macro su ikisindende daha iyi sonuc veriyor..

Tarih: 7 Ağustos 2006, 22:37 - İp: 88.***.**8.212
canmahmut
canmahmut (üye)
Ankara / Amatör

Sevgili msaban, ben prime lens konusundaki yanlış anlamayı önlemek için yazmıştım o yazıyı, seçimine karırmak gibi bir niyetim olmaz. Hangisi içine sindiyse onu alman daha dogru.

Bende de A100 daha ağır basıyor. 30D de olabilir ama pahalı, 350D yi hiç düşünmem, çıkalı neredeyse 2 sene olmuş, piyasadan kalkacak bir model, daha da önemlisi spotmetresi yok.Ben çekimlerimin belki %90'nında spotölçüm kullanıyorum.

Bu arada 1.fotograf gerçekten cok iyi ama 2. ve 3. bana sıradan geldi,

Tarih: 7 Ağustos 2006, 22:42 - İp: 88.***.**9.121
canmahmut
canmahmut (üye)
Ankara / Amatör

Sevgili omergin, macro lensler genellikle ayrı bir kategoride değerlendirildiği için öyle söyledim. Ama öbür türlü değerlendirenler de cok

Kalite konusuna gelince benim yazdığıma bakarsan genel amaçlı çekimlerde bir normal lensin aynı mm'lik macro lense göre daha kaliteli olduğunu söyledim (50mm ile 50mm macro gibi) farklı odak uzaklıklı lensleri kıyaslamadım.

#canmahmut' tarafyndan 07.08.2006 23:13:17 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Ağustos 2006, 23:08 - İp: 88.***.**9.121
mbsahan
mbsahan (üye)
Gaziantep / Amatör

350D de tam karşılığı olmasada Spot metering yerine partial metering kullanıyor o/o 9 luk bir alanı içeriyor bu ölçümün beni sıkıntıya sokacağını düşünmüyorum...Olsa dahada düzel olurdu...
30D biraz pahalı gb ama çok ciddi avantajlarıda var...
A100 konusunda gerçekçi olmak lazım fotograf kalitesi kötü, yanlızca lensle iş bitse neyse sonuçta kalitesiz lensle bile biraz kendini göstermeliydi...A100 alana kada R1 alırım paşalar gibi kullanırım ne eksiği var, üstelik lenside çok kalite ve fotograflarınıda çok begendim...Üstelik fiyatıda 1600 ytl, varmı bu fiyata bu kalite. Bence tele ihtiyaçı olamayan herkes R1 almalı...

#mbsahan' tarafyndan 07.08.2006 23:24:05 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Ağustos 2006, 23:17 - İp: 85.***.**2.179
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

mbsahan merhaba.
Spot meter ve Partial Meter in ölçüm alanlarının anlatıldığı ve gösterildiği bu linki incelemende fayda var.
Çünkü ikisi aynı işlevi görmüyor.
LİNK BURADA

Tarih: 7 Ağustos 2006, 23:42 - İp: 85.***.**9.232
canmahmut
canmahmut (üye)
Ankara / Amatör

A100'e kötü demek çok acımasız olur. 350D ile ilgili okadar kötü fotograflar bulabilirimki, makinayı eline almazsın. ama bunlar ölçü değil.

350D neredeyse 2 senedir ortalıkta, onbinlerce örnekten iyi fotoğraf bulmak kolay, ama A100 yeni çıktı ve ortada hepi topu henüz 200-300 fotograf var. Test fotograflarında A100 daha üstün ama henüz gerçek fotograflar yok, çünkü çok erken.

Daha A100 ile ilgili yeni yeni iyi fotolar görünmeye başladı.

Bunlar hiçte yabana atılacak fotolar değiller, üstelik bunlar cok pahalı lenslerle değil, 200-300 dolarlık sıradan lenslerle çekilmişler.

foto1

foto2

foto3

Beni yanlış anlama, seçimini eleştirmiyorum. seçimin senin önceliklerine göre gerçekçi bence , anladığım kadarıyla sen yüksek ISOda çekim yapmak istiyorsun, ozaman canon daha doğru bir secim olur . Bu durumda ben yine de ileride pisman olmaman için senin 30D almanı isterdim,

Tarih: 7 Ağustos 2006, 23:55 - İp: 88.***.**9.121
mbsahan
mbsahan (üye)
Gaziantep / Amatör

Selamlar Adnan abi...
Evet haklısınız spot metering daha küçük bir alandan ölçüm yapıyor ve tam karşılığı olmadığı konusunuda bu linki bu gün forumda gezerken farkedip incelemiştim Zaten 30D de spot metering olması yeteri kadar aynı olmadığını anlatıyor. Eğer 350D alırsam ne kadar eksikliğini hissederim şu anda kestiremiyorum Sizin fikriniz nedir bu konuda...

Bu sebeble ve + sayabilecegim bir çok sebeble 30D denince aklım gidiyor...Alamak için çok hevesleniyorum. Sizce verilen fiyat nasıl 1400 Euro. Yarın 1400 EURO denilen fiyata kit lens ve 512 CF pazarlğı yapmayıda düsünüyorum. Çünki kitlensle çekilmiş bir kaç fotograf gezdim acıkcası süper olasada idare eder geldi bana, en azından kalte lensler alana kadar nefis körlerim
..............

R1 incelem topiğinde okudum almayı düşündüklerinizi sıralamışsınız... Bildigim kadarıyla Tele ihtiyaçınız yok... Tele ihtiyacı olamayan bence alacagı tek makina R1 diye düşünüyorum yanılıyormuyum...Çünki fotograf olarak bir R1 i sevdim birde 350D ile 30D yi (maddi anlamda alabilme imkanım olan makinalar içinde)

Tarih: 8 Ağustos 2006, 00:01 - İp: 85.***.**3.193
mbsahan
mbsahan (üye)
Gaziantep / Amatör

CanMahmut Bey verdiğiniz link teki fotograflar eğer amacımız kalite ise degerlendirmek için yeterli büyüklükte degiller, e olsun yani 800 x 600 piksel boyutlarındada fotograf güzel dursun öncelikle bu konuda anlasalım.

Aslında bu konubireysel taleplerle ve begeniyle ilgili bir durum. Benim begendiğim fotografların hiçbirini beğenmeyecek arkadaslarımız çıkabilir. A100 fotografları size ve diğer arkadaşalarımıza göre çok güzeldir ve ben buna itiraz edemem ki benim dememle kötüde olamaz. Çünki konu zevk olunca kimi sarışın sever kisi kumral Fotografçılık tamamen görsel bir zevktir...

A100 konusunda ben sadece bir kişiyim. Fakat A100 benim nazarımda en zor sınavını bu sitede verdi ve vermeye devam edecek Belkide ben yanılırım ve öyle olmasınıda A100 almak isteyen arkadaşlarım adına çok isterim

Ben sadece bir kişi olarak fikrimi söyledim, ama begenen ve begenmeyen sayısını oranlarsak bu site ben benim diyen incelem sitelerinden daha sağlıklı sonuçu verecektir...Çünki burası çok kalite bir ortam kimse kimsenin zarar görmesini istemiyor ve fotograf makinası alırken hata yapmak üzere olan insanları herkes tanımasa bile ikaz ediyor...

Bence beğenen herkes A100 alabilir buna kesinlikle itirazım olamaz....
Belki ben bile alırım fiyatı çok iyi çünki

#mbsahan' tarafyndan 08.08.2006 00:21:45 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Ağustos 2006, 00:17 - İp: 85.***.**3.193
canmahmut
canmahmut (üye)
Ankara / Amatör

Sevgili msaban, cok iyi özetlemişsin. Hepimizin amacı alacağımız makinayla mutlu olmak, mümkün olduğunca uzun süre kullanıp değiştirme ihtiyacı duymamak.

Türkiyede para o kadar kolay kazanılmıyor, hepimizin birbirimizi artı ve eksilerde uyarmamız bir görev aslında. Sonuçta her yanlış secim yabancıları zengin eden,sokağa atılmış para demek.

umarım hepimiz seçimlerimizde aradığımızı buluruz. Ben de sizleri ve bu siteyi cok seviyorum. iyiki var, iyiki varız

Tarih: 8 Ağustos 2006, 00:37 - İp: 88.***.**9.121
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

mbsahan selam.
30d için söyliyeceğim bir şey olamaz.Ancak 350D nin üzerinde 70-200 L serisi yani R1 in fiyatından daha pahalı bir lensin çektiği fotoğraf ve R1 in fotoğrafını Sony R1 test 1. bölüm de sayfa 275 te görebilirsin.Bence o karşılaştırmaya bir bak ve tercihini 30D den yana kullan.
Ayrıca ben 30D alırsam garantisiz bir ürün almam.Bu konuda biraz titizim.
Spot metering in eksikliğini epey hissedersin.

Tarih: 8 Ağustos 2006, 00:43 - İp: 85.***.**9.232