fotoguy
fotoguy (üye)
Ankara / Meraklı

30d Ve 17-40mm L İkilisi: Fıyasko!

Arkadaşlar
1 yıl boyunca okduğum ve katıldığım konular sonucunda EOS 30D ve 17-40mm L objektif almaya karar verdim. Sonunda aldım. 3 Gündür kullanıyorum ve 500e yakın fotoğraf çektim. Otomatik modlarda (basic zone) veya manuel.

Sonuç hiç de tatmin edici değil! Anlamıyorum, ben mi bir yerde yanlış yapıyorum. 2000 YTL lik bu objektif ile çektiğim fotoğrafları, 100$'lık objektif ile çektiklerimden ayırmak imkansız! Bu işte bir iş var.

Ne renkler güzel ve ne de keskinlik iyi. Hatta keskinlik diye bir şey yok! En harika objektif olarak bahsedilen bu objektfin hiç bir avantajını göremedim.

Size çektiğim fotoğrafları gönderebilirim. Gerçekten bilinçli bir gözle incelenmesi lazım.

Tarih: 20 Haziran 2007, 01:11 - İp: 85.***.**3.60
canguler
canguler (üye)
Ankara / Amatör

Az pozlanmış tamam, peki grenli mi sence? Normal CRT monitörde bakınca çok daha belli oluyor.

Tarih: 26 Haziran 2007, 22:18 - İp: 85.***.**6.34
legionella
legionella (üye)
Malatya / Amatör

Valla bana grenli gibi gelmedi, temiz gözüküyor.

Tarih: 26 Haziran 2007, 22:21 - İp: 85.***.**5.132
husmenaga
husmenaga (üye)
İstanbul / Meraklı

Ben 17-40L kullanmadım bilmiyorum, kullanan ustalardan gördüğüm neticeleri çok güzeldi, mesela FK'da Erdal Kınacı'nın çalışmalarında bol bol bu lensi kullandığını biliyorum, L serisi bir lenste bahsettiğiniz bir problemin olmaması beklenir diye düşünüyorum.

Ben 17-85 IS USM'yi sıklıkla ve bol bol kullandım, 18-55 ile kıyas kabul etmez bana sorarsanız ama, 18-55 ile de mükemmel ötesi çekimler gördüm yabancı sitelerde, ha bilemem ne kadar PS var ne kadar yok çalışmalarda,
sizin örneklerde ben sadece siteye yüklenmiş olsa pozlama fazla diye yorum yapardım herhalde,bir usta söylemişti, Türkiye ışık koşulları genel olarak -1 ya da -2 stop pozlamayı rahat kaldırır diye, ki ben sıklıkla - stop pozlama telafisi ile çekiyorum, hem 30D'den hem lensten çok memnunum.

Bir başka şey de 30D menüsünde picture style bölümünde standart başlığı içine girerek sürekli olarak daha keskin çekebilmesi için sharpness, contrast, saturation ve color tone seçenekleri ile oynayarak kendi gözünüze uygun çekim seçenekleri oluşturabilirsiniz.

Saygılarımla.

Tarih: 26 Haziran 2007, 22:58 - İp: 88.***.**5.67
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

ben yeni aldığım nikon D80 de de -0.5 adım eksik pozluyorum açıkcası

Tarih: 26 Haziran 2007, 23:27 - İp: 88.***.**7.251
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

17-40 kullanıyorum. Hem 20D de hem 5D de hemde 400D de kullandım.
20d sizin makinenin çok benzeri. Lensin neticelerinden memnun değilseniz belki bir sorunu vardır. Normal şartlar altında en zor beğenenleri bile memnun edecek kalitede renk ayırımı ve kontrastı var. 17mm civarında distorsiyon dışında ben o lenste pek kusur bulamıyorum.
17-40 ı olan birini bulursanız aynı şartlarda test edin. Sizeki kopyada sorun varsa kalibrasyon gerekebilir.

Tarih: 26 Haziran 2007, 23:30 - İp: 88.***.**8.93
mbsahan
mbsahan (üye)
Gaziantep / Amatör

Selamlar hocam... 17-40L hakkında bende çok iyi şeyler düsünmüyorum. 18-55 ile 1740L yi kıyaslamak için bir topik açmıştım. ama herkes 17-40l yi kotulememk için boyle birsey yaptıgımı düşündü sanırım. Göz atmak istersen karsılastırma linki bu 18-55 mi 17-40L mi?

Bana da sorun sende olabilir diyenler oldu :D:D:D Bence sorun sende degil "kral çıplak"

Tarih: 27 Haziran 2007, 20:26 - İp: 88.***.**0.66
ozanbalta
ozanbalta (üye)
İstanbul / Amatör

ya 30d gibi bir makinayla ve oyle bir objektifle nasil kotu fotograf cekiyosun anlayamadım, bence git bitane digital fotograf kullanım kitabi al ve isin inceliklerini iyice ogren. scott kelby nin digital fotografcının el kitabı diye bir kitap var her soruya cevap. Basarılar...

Tarih: 28 Haziran 2007, 16:26 - İp: 85.***.**1.244
mbsahan
mbsahan (üye)
Gaziantep / Amatör

ozanbalta bana 30D+17-40L ile cekilmiş hiç işlem yapılamamıs (makinadan çıktıgı gibi) bir fotograf yükleyebilirmisin. Mumkunse bir upload sitesine tam boyut zipleyerek yükle bizde fotograf çekmeyi ögrenelim... Lafla aş pişmiyor, icraat görelim...

Arkadasımız 17-40L konusunda haklı bence 650 dolar verilipte alınan sonuc karsısında sasırması cok dogal...

#mbsahan' tarafından 28.06.2007 22:40:53 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Haziran 2007, 22:37 - İp: 81.***.**9.12
oguziu
oguziu (üye)
İstanbul / Amatör

Arkadaşımda da aynı ikili vardı sende kesin hata var bir de böyle başlıklar açmayın.

Çektiği foto ları gördük crop manyağı bir şey o objektif

Tarih: 29 Haziran 2007, 21:12 - İp: 88.***.**7.150
piri reis
piri reis (üye)
Bursa / Meraklı

En güzel cevap.

http://www.fotokritik.com/687601

Doğru ışık, doğru pozlama ve doğru filtre... Türkiye'de malesef sera gazları yüzünden filtresiz gerçek renkleri yakalamak mümkün değil. Fotoğraf çekmekten soğudum bu yüzden...

Yukarıdaki linkten fotoyu incelersen ne kadar kaliteli bir body ve lens kullandığını daha iyi anlarsın...

Tarih: 15 Ağustos 2007, 10:15 - İp: 85.***.**7.141