oyt
oyt (üye)
Yurtdışı / Amatör

3 Makina Arasinda Kaldim

Saygilar herkese, arastirmalarim sonucu 3 makina arasinda kaldim Fuji S 9500/Fuji S 5600/Canon S3 IS../ Kullanmak istedigim alanlar yerel haberler yerel gazete yurt disinda, Okul faaliyetleri fotograflama ve kendimce olusturmak istedigim fotograf albumu cevre, doga, kulturler, Turkiyeyi ve yasadigim yabanci ulkeyi acik ve net sekilde insanlara fotograf araciligi ile amatorce yansitma.Yardimci olabilecek herkese tesekkur ederim.

Tarih: 8 Aralık 2006, 02:08 - İp: 88.***.**7.145
a_hamit
a_hamit (üye)
İstanbul / Firma

osmanlı haklı bende fz30 var diye demiyorum ama keskinlikte fz30 daha başarılı fz50 de resimler suluboya çalışması gibi
sebebi aynı sensör olsa gerek

Tarih: 10 Aralık 2006, 12:44 - İp: 85.***.**2.253
mehmetklyr
mehmetklyr (üye)
İstanbul / Amatör

İnatla limon sıkmaya devam edicem... FZ30 veya FZ50 alma arkadaşım... S9500 al.. Osmanlı sen daha iyi bilirsin. S9500 vardı sende...

Tarih: 10 Aralık 2006, 15:43 - İp: 88.***.**4.227
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Aslında ben S9500'ü kullanmakta olduğum için önermeyeyim dedim.Yani taraf tutuyorum gibi algılanmaması için.Yoksa şu an için memnun sayılırım.Zaten bunun üstü ya R1 ya DSLR.

Ancak şunu anladım ki bu makina ile fotoğraf dünyasına adım atmam bana çok şey kazandırmış.Belki kendimi biraz daha sıkıp 350D+18-55mm alsaymışım,fotoğrafçılıktan belkide soğuyacaktım.
Neden mi?
İnsan bir dala ilgi duyduğunda hareketleri kısıtlanırsa,o vakit belki araya soğukluk girebiliyor.Yani DSLR'yi kit lens ile bile kullansam tabi ki 9500'ün üzerinde sonuçlar alma şansım olacaktı fakat 300mm kullanma gibi bir şansım olmayacaktı.

Şu an 28-300mm'yi layıkıyla kullanıyorum.Hatta dışarıda insan portreleri çekerken bana bazen 300mm'nin yetmediğini,keşke 400-500mm olsa dediğimi biliyorum.

Ancak yeri gelir keşke 15-20mm geniş açım olsa da diyebilirim.Bunu bilemeyiz.

Şimdi arkadaşın tele kullanımı fazla olacaksa,hem 432mm olması hemde Mega Oıs olması sebebiyle Fz30 alması daha mantıklı olacaktır.

ARKADAŞLAR;

Geçen akşam ünlü bir fotoğrafçının söyleşisi ve slayt gösterisi için bir sanat evine gittim.Salon karanlıktı ve slayt gösterisi ile fotoğrafçı Michael Kenne geçmişten günümüze olan seçme fotoğraflarını gösteriyordu ekranda.

Ben ilk başta iso 400'de ayarlı olarak 200-300mm'lerde çekim yapmaya çalıştım.Mauel modda en azından makine 1/10 saniye istiyordu.Düşünebiliyormusunuz,makinada IS bile olsa ancak kurtarır durumu.Hemen makinayı iso 800'e çıkardım.Bazı aydınlık fotoğraflarda çekim yaparken idare ettim iso 800'de.Fakat ne zaman loş-karanlık fotoğraflar karşıma çıktı,o vakit işin rengi değişti.İso 1600'de çekimler yaptım ve sonuçlar vasat düzeydeydi.Aydınlık alanlarda çok kirlenme olmasa da karanlık noktalarda noise kendini belli ediyordu.Fakat eğer o anda yanımda Fz30 olsaydı,iso 400'de sarsıntı önleyiciyi açarak durumu ancak kurtarırmışım.

Fakat yanımda FZ50 olsaymış ve ben iso'yu,makinanın izin verdiği ölçüde iso 1000'lere getirseymişim ne olurdu bilemiyorum.Allah yardımcımız olsun öyle bir anda.Fotoğrafın nerede başlayıp nerede bittiğini anlayamazdık herhalde.

Size söyleyeceğim şey,sadece listede yazan bilgilere bakarak makina sahibi olmamanız.Makina ile çekim yapma şansınız olmasa bile,internetten araştırdığınız model ile ilgili amatör(bilhassa amatör olsun) kişilerce çekilmiş fotoğraflara bakmanız.Hem gün ışığı altında hemde karanlıkta yüksek iso ile verdiği sonuçları gözlemeniz,sizin lehinize olacaktır.

350D noise az üretiyor fakat bu makinayı sevdiğim halde iso 800'de fakat bilhassa iso 1600'de noise reduction uyguladığını görüyorum makinanın fotoğraflara.

Sony A100,daha fazla noise üretiyor.Ancak keskinliği harika.İstenirse kirlenme temzilenebilir ps'de sonradan.Fakat makinanın yaptığı temizlemenin geri dönüşü yoktur,keskinliği arttırmanız açısından

Tarih: 10 Aralık 2006, 18:11 - İp: 85.***.**5.160
ahmetdemir
ahmetdemir (üye)
Yozgat / Amatör

s6500fd kardeş.

Tarih: 10 Aralık 2006, 21:14 - İp: 88.***.**3.182
doncarleon
doncarleon (üye)
Kayseri / Meraklı

bende en az osmanlı kadar şikayetçiyim fujiden çünki benzer bir olayda çalıştığım derginin düzenlemiş olduğu ödül töreninde geldi başıma.
ben patronlarımı bir tüelü ikna edip bir dslr aldıramazken elime verdikleri s 5600 ile düzgün çekim yapmamı beklediler.
sonuç? sonuç tabiki çok kötüydü. mecbur kaldım iso yu 1600 e çıkardım bende tıpkı osmanlının yaptığı gibi. sonrada zaten patronlarla aram bozuldu başka yerden fotoğraf istediler.
yani tavsiyem fujiye bulaşma ya s3 al ya fz30 veya fz50 yada bütçen elveriyosa git r1 al paşa paşa kullan.
fuji gün ışığında iyi ama ışık azaldımı makine insanı çıldırtan çakimler yapıyo.

Tarih: 12 Aralık 2006, 09:36 - İp: 88.***.**1.55
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

doncarleon sanırım sen benim yazımı yanlış anlamışsın,yada ben net açıklayamamışım.S9500;
Sony R1'i saymazsak,sınıfının en iyi iso başarısını gösteren model.Demek istediğim şuydu.Benim fuji makinamı bile iso 1600'e ihtiyaç duyuyorsa ve bu iso'da yüksek fotoğraf kalitesi sunmuyorsa,panasonic FZ50 nasıl sunsun?
demek istemiştim.Yoksa makinamdan öyle aman aman bir şikayetim yok.Ve ben mükemmeli arayan bir insan olduğum için bana DSLR lazım diyorum.Ortalama bir kullanıcıya yeter özellikleri var makinanın.
Fz50'mi S9500'mü diye sorarsan ben kesinlikle 9500 derim.
Ancak çekimlerin çoğunlukla ışık alan saatlerde olacaksa ve yüksek yakınlaştırma kullanacaksan sana FZ30'u önerebilirim.Aksesuar bakımından kısıtlı bir marka diye duyumlarım oldu.Mesela yedek pilini almak isteyipde bulamayanlar yada fiyatı yüksek olduğu için vazgeçenler gibi...

Tarih: 12 Aralık 2006, 11:54 - İp: 85.***.**9.75
muratreis
muratreis (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Osmanlıya katılıyorum, özellikle manuel modda geçtiğinde ve elin alıştıysa iyi sonuçlar alabiliyorsun (R1 ve DSLR kıyas dışı) gerçekten 28-300 işe yarıyor ben birde bunlara Dcr 150 ve dcr 250 ekledim oldukça keyifli fotograflar çıkıyor. Geçen Darıca kuş cennetinde (ki ne yazıkki çoğu cam çok kirli ellerden) güzel fotograflar çıktı, birde 130 km de fotograf çekimi denedik (arabayı ben kullanmıyordum ) ilginç fotograflar çıktı. Makinenin isteklerine cevap vermesi ve onu iyi tanımak çok önemli. Pazarbeyin dediği gibi birde IS olsaydı fujide oh oh ne güzel olurdu. İki seçenek çok fayda sağlardı bizlere Seneye DSLR inşallah kısmetse.

Tarih: 12 Aralık 2006, 12:35 - İp: 81.***.**9.145
mehmetklyr
mehmetklyr (üye)
İstanbul / Amatör

Yakında S9500'ü çamura batıracaklar diyte korkuyorum.. Ya allah aşkına gösterin bana R1'den sonra başka bir makine... Bi Olympus C8080 vardı artık yok...

Tarih: 12 Aralık 2006, 14:50 - İp: 88.***.**7.125
a_hamit
a_hamit (üye)
İstanbul / Firma

Yakında S9500'ü çamura batıracaklar diyte korkuyorum..

öyle bir niyetimiz yok önemli olan doğru bildiğimizi yazmak zaafımızı değil.
ben fz30 kullanıyorum memnunmusun dersen hayır ama video kaydı ve 12 optik zom ve bir çok özellik başka makinada bunun kalitesinde foto çeken yok ben 2 ay önce heralde çektiğim fotoları koydum ve sordum bundan daha güzel foto çeken ve bu özelliklere sahip makina varmı diye kimseden cevap gelmedi yazanlarda kullandığın makine kendi sınıfının en iyisi dedi (osmanlı dahil) şimdi eğer dersenizki S9500 daha iyi foto çekiyor sırf video kaydı için r1 yada 400d den vazgeçerim onu alırım

Tarih: 12 Aralık 2006, 23:26 - İp: 85.***.**0.122
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

Olympus C8080 de iyi makineydi hakikate... hiç sahip olamadım. içimde ukte kalmıştır.

Tarih: 13 Aralık 2006, 01:10 - İp: 85.***.**9.199