evrimyigit
evrimyigit (üye)
İstanbul / Amatör

1500 Lira Civari Fotograf Makinesi Oneri

Merhaba arkadaslar.
amator olarak cekim yapmak icin bir makina almak istiyorum. butce onemlidir. maximum 2000 lira verebilirim fakat bu butceyi mumku oldugu kadar asagida tutmak onemlidir. bu yuzdena 1000-2000 arasi ikinci el bir oneride olabilir.

elimde 3 adet 8gb sd cart var. uyumlu bir makina olmasi faydali olacaktr.
fotograf makinasi 1 yillik bir bisiklet turunda kullanilacaktir. ozellikle nem ve sarsıntıya dayanikli bir urun olmasi onemlidir. kesinlikle düşürülecegini dusunmek gerek. su alti cekim yapmasi cok fazla fiyat arttirmayacaksa dusunulebilir.
ayrica bircok ulkede kolay servis imkani bulmak, kolay tamir edebilmek omenlidir. daha once buna benzer turlar yapan 2 kiside makinalarini bozmustu.
alinacak olan makinanin kisa bir surede bozlulacagi, calinabilecegi goz onunde bulundurulmali, birdefa daha bulunamayacagim degisik cografyalarda fotograf cekme sansini en iyi degerlendirecek bir fotograf makinasi dusunulmeli.

onerileriniz icin tesekkurler.

iyi forumlar.
evrimyigit

Tarih: 12 Ekim 2009, 00:26 - İp: 85.***.**6.33
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

makine düşerse bozulabilir, işterse tastan olsun.
oyuzden sunu al dussede dayanır demez hiçkimse,diyemez..
misal govdesi titanyum bile olsa, lcd ustune duserse sansı yok. burada dikkatli olması gereken sizsiniz.
askısını boynunuzdan cıkarmayıp hatta bileklikle kullanırsanız guvenceye almıs olursunuz bir yere kadar.
govde kılıfları vs ilede olabildigince korursunuz makineyi.
calınabilecek makine sanırım olabildigince ucuz tutulmalı..benim anladıgım bu?

ben bu iş için acıkcası pentaxın su gecirmez govdelerini oneririm,yagmurda camurda digerlerine nazaran bir artısı olur enazından.
k10d daha ucuza-k20d bu fiyatlara bulunabilir..yanınada bir tele lens alın ucuzundan..

sualtı cekim için sualtı housing aparatları gerekli,ki ucuz aparatlar degil..
bunada uygun bir cozum sualtında 1-2 metreye kadar cekim yapabilen ucuz kompakt makinelerden almanız.

Tarih: 12 Ekim 2009, 00:55 - İp: 78.***.**4.34
lokus
lokus (üye)
İstanbul / Amatör

canon erkayalar garantili makinemi 1150 tlye verebilirim tum kutu içerigi ile birlikte. eger sizin için de uygunsa. istanbuldayım.

Tarih: 12 Ekim 2009, 03:03 - İp: 88.***.**9.239
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

Pentax'ın gövdesi, suya toza dayanıklı ama aynı şey lens için geçerli değil.. Bu yüzden suya maruz kalmış bir lens tamamiyle makineyi bozabilir..

Bisiklet turu dediğinize göre hafif bir makine tercih etmeniz gerekir. Pentax'ın orta sınıf gövdeleri oldukça hacimlidir..

Bu kadar çok özelliği barındıran bir cihaz tavsiye etmek oldukça zor bir durum.. Yani nerdeyse herşey olsun demişsiniz.. Önem arzedenleri vurgulamak cihaz seçiminizi kolaylaştıracaktır..

Hafif gövde, iyi image kalitesi: Canon 450d 524 gr. 129 x 98 x 62 mm
Sağlamlık, : Nikon d90 703 gr. 132 x 103 x 77 mm
Hem hafif hem sağlam, a300

Tarih: 12 Ekim 2009, 10:32 - İp: 78.***.**4.169
selimonay
selimonay (üye)
İstanbul / Amatör

sayın evrimyigit;
sizinde bileceğiniz gibi sonuçda bu cihazlar elektronik sağları solları belli olmaz. ancak tabiki sağlamlık ve dayanıklılığı diğerlerine nazaran üstün olan cihazlar mevcut. mesela sony'ler bence bu konuda bir adım önde.elinize aldığınızda zaten ne demek istediğimi anlıyacaksınızdır.bence sizin karar vermeniz gerekn önemli husus cihazın garantilimi yoksa garanti kapsamı dışındamı olması.. önünüzde iki seçeneğiniz var; ya garantili orta segment bir cihaz alacaksınız yada ikinci el ancak daha iyi bir cihaz.. önce buna karar vermelisiniz..

Tarih: 12 Ekim 2009, 10:56 - İp: 78.***.**1.20
morpurple
morpurple (üye)
Ankara / Amatör

elimde garantili 18-70 ve 55-200 lensli sony a300 war 1200 liraya düşnürseniz..

Tarih: 12 Ekim 2009, 17:23 - İp: 78.***.**7.231
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

k20d 715 gram 141.5(G) x 101(Y) x 70(D)mm
k200d 630 gram 133.5(G) x 95(Y) x 74(D)mm

ikiside toz ve su geçirmez gövde

ozellikle k200d sınıfındaki diger makinelere gore oldukca avantajlı,

govdede titreşim onleme (her tur lensi titreşim onlemeli gibi kullanabilme sansı)
toz ve su gecirmeyen govde (diger makinelerin govdeside lenside su geciriyor)
makine ustunde lcd ekran
nispeten düşük fiyat.
herhangibir m42 lensi, adaptorle,af uyarı ısıgı yardımıyla kullanabilme..
kompakt saglam govde..

#gaijin' tarafından 12.10.2009 19:38:16 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Ekim 2009, 19:33 - İp: 78.***.**2.29
evrimyigit
evrimyigit (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba arkadaslar.
Fotograf makinasi için nikon yada canon konusunda israrci olacak gibiyim. 1-2 haftaya kadar net kararimi verecegim. Pentax ile ilgili saglamligi yuzunden sıcak bakiyorum. fakat sony yada diger markalari dusunmek istemiyorum.

Atladigim bir konu var. video cekimi galiba bu konuda nikon canonun bir adim onunde. pentax ile ilgili bilgim yok.

ikinci el makineye alternatif olarak onumuzdeki ay dubai ye gitme ihtimalim var. oradan alinacak urunler garanti kapsaminda olmuyormus. ayrica urunler hakkında sikayetci olanlarda var. pek sıcak bakmasamda eger ben kendim dubaiye gidersem makinelere bakmak istiyorum.

ikinci el makine ile ilgili oneri yapan arkadaslara tesekkur ederim. simdi izmirdeyim. 3 hafta sonra tekrar istanbulda olacagim . o zaman goruse sansimizda olur.

galiba bana en sıcak gelen marka nikon oldu. fiyat olarak daha pahali fakat kesinlikle saglam ve kaliteli goruntu.

bu fiyat araligindaki makinalarin goruntu kalitesinde ne kadar fark olacaktir bilemiyorum. mesela pentax-nikon karsilastirilinca goruntu kalitesi hangisinde daha olacaktir.

cevaplariniz ve onerileriniz icin tesekkurler.
evrim.

Tarih: 13 Ekim 2009, 16:47 - İp: 88.***.**8.140
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

nikon canon marka sempatizanı olmak ve secimi onlardan yana yapmak normal tabiki ancak bu tercihin nedeninin pentaxın saglam olmadıgı dusuncenize dayanması gercekten enteresan.
tam tersine, ozellikle canon govdelere nazaran cok daha saglam bir govde ve toz ve su gecirmezlik cabası,
bu ozellik ne nikonda ne canonda var.
govdede titreşim onlemenin faydalarından bahsetmeye luzum bile yok.
buda canonda yada nikonda olmayan bir ozellik.

hiçbir markanın goruntu kaliteleri arasında buyuk,farkedebileceginiz farklar yok, zaten bu yuzden, daha az paraya daha cok sey sunan makineyı almak herzaman en mantıklısı.

dubaideki fiyatlar konusunda cok bilgili degilim ancak, soyle bir durum varki,
amerikadan bir urun alırsanız,bozuldugunda amerikaya gonderir, tamir ettirip geri alırsınız.
dubaiden aldıgınız mal bozulunca dubaiye gonderecekmisiniz? gondersenizde guvenecekmisiniz?
turkiyeden spot dukkan garantili mal almak bu durumda en mantıklısı bana gore.
dubaiye nazaran cok yuksek fiyat farkları yok diye biliyorum.

Tarih: 13 Ekim 2009, 16:55 - İp: 78.***.**0.18
bolubeyi
bolubeyi (üye)
Ankara / Amatör

SLR makine olması şart mıdır?

şöyle bir makine tam size göre bence TIKLAYIN

Tarih: 13 Ekim 2009, 17:51 - İp: 193.***.**8.52
evrimyigit
evrimyigit (üye)
İstanbul / Amatör

ozurdilrim devrik cumle kullanmısım. pentax i ozellikle saglam oldugu için duşundugumu belirtmek istemiştim. Yanı 3 marka arasında kaldım.
canon, nikon ve pentax.

Tarih: 13 Ekim 2009, 17:52 - İp: 88.***.**8.140