cagdasozcan
cagdasozcan (üye)
Ankara / Amatör

1000d’yi Dağcılıkta Kullanmak ?

Herkese merhaba, bu forumdaki ilk mesajım.

Yaklaşık bir hafta önce bir Canon EOS1000D satın aldım, buradaki ve bulabildiğim eğitim videolarındaki bilgilerle makinemi öğrenme aşamasındayım. Aynı zamanda okulumun dağcılık kulübüne üyeyim.

Benim öğrenmek istediğim şey, makinemi dağcılık faaliyetlerinde kullanabilir miyim ? Sırt çantamda su geçirmez bir şekilde muhafaza edebilirim, ancak çıkarıp kullandığımda bir risk var mıdır ? Varsa bu tehlikelere karşı nasıl bir önlem almalıyım ?

Herkese teşekkürler.

#cagdasozcan' tarafından 05.02.2011 13:41:30 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Şubat 2011, 13:40 - İp: 85.***.**4.2
cagdasozcan
cagdasozcan (üye)
Ankara / Amatör

Yok mu arkadaşlar bilgisi olan ?

Tarih: 6 Şubat 2011, 00:40 - İp: 85.***.**4.2
trenci
trenci (üye)
Uşak / Meraklı

tabiki kullanabilirsin dostum...

kayalara falan çarpmadığım sürece sorun olmaz. yağışlı hava olursa çekim yaparken koruman gerekebilir, bi migros poşeti falan alır, objektifin çıkacağı delik aç kullan.

yalnız şuna dikkat et, örneğin dağda, çok soğuk havada çekim yaptın, sonra çok sıcak kapalı bir mekana girdin... işte o sıcak yerde hemen açıp kullanman sorun yaratabilir. sadece fotoğraf makinesi için değil, genelde elektronik cihazlar için bunu tavsiye ediyorlar; cihaz çalışmadan ortamın sıcaklığında biraz beklesin diye...

Tarih: 6 Şubat 2011, 01:31 - İp: 46.***.**7.217
cagdasozcan
cagdasozcan (üye)
Ankara / Amatör

İki fotoğrafla anlatayım:

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

Böyle ortamlarda, poşete sarıp objektifi açık tutmak yeterlidir değil mi ?

#cagdasozcan' tarafından 06.02.2011 11:58:47 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Şubat 2011, 11:57 - İp: 85.***.**1.27
elcezeri
elcezeri (üye)
İstanbul / Amatör

-1000d, bu ortamlara uygun bir model değil...başka sorunlar da yaşatabilir*...ya başka bir makina, yada korumalı bir kılıf/çanta almalısınız...

-*muhtemel sorunlar: pil çabuk biter, pozometre hata yapabilir, içerde biriken nem elektronik sorunlara yol açabilir...analog 1000fn yapıyordu, dijitalde de fark olacağını sanmıyorum...

#elcezeri' tarafından 06.02.2011 20:24:38 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Şubat 2011, 14:10 - İp: 88.***.**3.178
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Makineyi kullanmakla ilgili her hangi bir sorun olmaz.
Bir iki konuya dikkat etmekte fayda var.
Yüksek irtifada renk ısısı yükselir ve fotograflarda maviye sapma olur, kelvin değerini yükseltin.

Karlı havalarda bir poz kadar fazla pozlayın.

Belirtildiği gibi sıcak soğuk ortam geçişlerinde makineyi hemen kullanmayın, kılıfı içinde ortam sıcaklığına gelmesini bekleyin.

Tarih: 6 Şubat 2011, 19:04 - İp: 85.***.**0.104
cagdasozcan
cagdasozcan (üye)
Ankara / Amatör

Değerli cevaplarınız için çok teşekkürler. Benim en çok korktuğum şey içerideki elektronik aksamın nemlenip bozulması. İlk faaliyette deneyip buradan tecrübelerimi paylaşacağım.

#cagdasozcan' tarafından 07.02.2011 00:22:17 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Şubat 2011, 00:18 - İp: 85.***.**1.27
  • 1