sercan-mtb
sercan-mtb (üye)
İstanbul / Meraklı

1. 000 Ytl’ye Eos 5d

Merhaba. Dün akşam tesadüf eseri bu ilanı gördüm ve hemen ilandaki numaraya mesaj attım, ancak cevap gelmedi. Bugün aradım ve görüştüm. Kimsenin günahını almak istemem, ama aklıma çalıntı olabileceği ihtimali geldi ve aradığımda satıcıya fotoğrafla ilgili teknik konularda sorular sormak aklıma geldi. Sordum ve tahmin ettiğim gibi, cevaplayamadı satıcı.

Üzerindeki objektifin ne olduğunu sordum, 18-200mm dedi, halbuki ilandaki fotoğrafta 17-40mm görünüyor ve ilanda 17-400mm yazıyor. İnsanlık hali, bir sıfır fazla koymuş olabilir, ama 5D kullanan bir fotoğrafçının (eğer 5D'yi çok parası olduğundan ve almışken en pahalısından olsun düşüncesiyle almadıysa tabi) bilmesi gereken diğer bir soruya cevap veremedi. Üzerindeki lensin diyafram açıklığı nedir dedim, ''ben anlamam abi, bana hediye geldi bu.'' dedi. Kaçamak cevaplar beni şüphelendirdi ve konuyu buraya taşımaya karar verdim. Olur ya, eğer çalıntıysa sahibi buralardadır, en azından durumdan haberdar olur belki, yazık günah, az para değil, üstelik battery grip'i de var.

Bir yandan da diyorum, çalıntıysa nasıl telefon numarasını verip ilan açabilir. İlanın yalnızca bir gün kalacağını söyledi bu arada satıcı. Kaldırılmadan bir bakın isterseniz.

http://sahibinden.com/canon_eos_5d_17-_400mm_lens_2_aylikWQQaXQQ7545197WQQpXQQdisplayitem?keyword=eos

İlanın silinmesi ihtimaline karşı, ekran görüntüsünü kaydettim.

Tarih: 8 Nisan 2008, 16:56 - İp: 85.***.**9.224
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

18-200olması mümkün değil, uyumlu değil 5d ile çünkü.
resimdeki objektif 17-40 L.

Tarih: 8 Nisan 2008, 17:11 - İp: 81.***.**7.49
sercan-mtb
sercan-mtb (üye)
İstanbul / Meraklı

Evet, zaten dediğiniz gibi bir durum söz konusu. 5D uzun zamandır hayalini kurduğum bir makina, özellikle fullframe olması beni cezbediyor. Bu ilanı görünce hemen heveslendim, ancak çalıntı olabilme ihtimali yüzünden soğudum. Çalıntı bir malsa, ne bana hayrı olur, ne de satana... İstanbul'da olsa, gidip görüşüp, makinayı inceleyip, adamla detaylıca konuşup alacaktım makinayı. Biraz konuşunca zaten çok rahat anlaşılır çalıntı olup olmadığı, gerçi ben telefonda 30 saniye konuşmama rağmen, hislerimde yanılmadıysam, işin içinde bir bit yeniği olduğunu anladım. Bu devirde kim kime 5D hediye eder.

Tarih: 8 Nisan 2008, 17:20 - İp: 85.***.**9.224
flassv
flassv (editör)
Afyonkarahisar / Haber Fotoğrafçısı

sevgili arkadaşlar geçmişte bennzerilanlar bende gördüm bunalar dolandırıcı (bu şahısa hakıkında bilgim yok ) arıyorsunuz. admal pazarlık ediyorsunuz. en masum dolandırcıkıl telefon operatörlerinin arnadıkça kazan kampanyalarından faydalanmak
2.side böyle bir mkine yok haveleyi yapıyorsun adma ceptelini atıyor çöpe sende uğral adma nerde. vs vs bir eşyanın ederi var. gittigidyor dışındaki stelerde en azından benim bildiğim güvenli ticaret mümkündeğil. dikkatli olmak lazım alırkende satarkende.

Tarih: 8 Nisan 2008, 17:25 - İp: 81.***.**8.191
gorbi67
gorbi67 (Objektif)
İstanbul / Amatör

Merhaba,az önce bende konuştum ve uçak biltini gidiş dönüş alayım makineyi elden getir dedim.Açıkçası kıvırdı kendileri...

Tarih: 8 Nisan 2008, 17:59 - İp: 78.***.**9.216
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

Bende denemek için az önce aradım çok pahalı bir makinayı neden o kadar ucuz bir fiyata satıyorsunuz makinada bir sorunmu var dedim yok bana hediye geldi fiyatını falan bilmiyorum onun için böyle satıyorum dedi. Bende tamam ben bu fiyata aldım makinayı zaten Ankara'dayım bana çok uzak yerde değilsiniz yarın gelip makinaya bakayım arızası yoksa hemen parasını verip alırım dedim. Yan çizdi yarın çok meşgulüm size zaman ayıramayabilirim falan filan kıvırmaya başladı. Eminim bu makina kesin çalıntı.

Tarih: 8 Nisan 2008, 18:25 - İp: 81.***.**2.242
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Söz konusu site, uyarı mesajım üzerine bazı ilanları silmişti, sizde hatalı ilan bildirimi yaparak görüşmelerinizi ve ilan sahibi hakkındaki görüşlerinizi, en önemlisi dolandırıcılık girişimi oluşunu sitenin yönetimine bildirin... Gereği yapılacaktır..

Tarih: 8 Nisan 2008, 18:56 - İp: 85.***.**4.141
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

boyle hediye setimi olur be..
calıntı resmen..
hıcmı acıp bakmamıs bunun fıyatı nedır dıye,onuda gectim hedıye satılırmıı??
sitede bu adamın kaydı kuydu bıseyı vardır ordan polise ulassınlar kimbilir kimin canını yaktı bu herif

Tarih: 8 Nisan 2008, 19:10 - İp: 78.***.**9.212
sercan-mtb
sercan-mtb (üye)
İstanbul / Meraklı

Şimdi aklıma geldi.

Servislere çalıntı bildirimi gibi bir olay hatırlıyorum sanki ( ya da uyduruyorum ). Seri numarasını çalıntı diye bildirdiğimizde, o seri numaralı makina bir şekilde servise geldiğinde, anlaşılıyordu durum. Var mıydı böyle bir şey?

Eğer varsa, adamı arayıp seri numarasını isteyeceğim ve serviste sorgulatma imkânımız varsa araştıracağım. Seri numarasını vermek istemeyecektir, ama yine de bir ihtimal...

Çalıntı çıkmazsa (ki kuvvetle muhtemel öyle çıkacak), ben Karaman'a gidiyorum.

Tarih: 8 Nisan 2008, 19:41 - İp: 85.***.**9.224
flassv
flassv (editör)
Afyonkarahisar / Haber Fotoğrafçısı

boşuna yolara düşme admaı bende aradım gizli nodan açmadı.
kuvvletle muhtelen gel dicek ve gititğinde kimse olmayacak .
böyle olaylara itibar etmeyelim hırsa düşüp.

karaman bir fotğrafcının telini bul admaı oaya yönlendir.

Tarih: 8 Nisan 2008, 20:14 - İp: 81.***.**8.191
sercan-mtb
sercan-mtb (üye)
İstanbul / Meraklı

Evet, yok mu Karaman'dan bir fotoğrafçı arkadaş forumda?

Tarih: 8 Nisan 2008, 22:11 - İp: 85.***.**9.224