ogretmen06
ogretmen06 (üye)
Ankara / Amatör

Yurtdışı Canon 400d Bi Yardım

Merhaba arkadaşlar.Ben bir öğretmenim ve fotoğraf çekmek en sevdiğim hobim. Yurtdışında bir kanka arkadaşım var. Bana bir dslr yollayacak hediye olarak.canon 400d.Fakat şimdiye kadar yurtdışından bna bişey gelmedi ve dolayısıyla nasıl gönderebilir ve gümrük işi nasıl olur, ben de arkadaşım da bilmiyor. Arkadaşım ingiltere Londrada. Bugün yarın alıp yollayacak. Tavsiyeniz nedir? bana nasıl yollayabilir? ve gümrük vergisi ne kadar olur vergisi falan vs. Bilgisi olanlar varsa bana bu konuda yardımcı olursa sevinirim. Şimdiden teşekkürler...Saygılar

#ogretmen06' tarafından 09.04.2007 21:45:58 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 9 Nisan 2007, 15:48 - İp: 85.***.**7.172
ogretmen06
ogretmen06 (üye)
Ankara / Amatör

..........

#ogretmen06' tarafından 09.04.2007 21:47:08 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 9 Nisan 2007, 18:17 - İp: 85.***.**7.172
eskalad
eskalad (üye)
Ankara / Amatör

hocam makine kesin gümrüğe takılır mümkünse türkiyeye gelen birine versin o getirsin ve kutuyu da açıp sadece makina ve aparatlarını koysun yada postaya versin yalnız yurt dışından gelen bu tür malları hediye olarak gönderebilir ve kutu üzerine muhakkak hediye diye belirtsin ayrıca makinenin değerinide belirtmek zorunda çünkü yüzde on gibi bi vergisi oluyo mümkün olduğunca fiyatı aşşada tutsun fakat çokda aşşağı yazarsanız bu seferde kutuyu açıp bakabilirler posta ile bu iş olur yazdıklarıma dikkat edin kalın sağlıcakla...

Tarih: 9 Nisan 2007, 20:19 - İp: 85.***.**7.90
ogretmen06
ogretmen06 (üye)
Ankara / Amatör

Çok sağolun ilginize teşekkür ederim. Bi kaç sorum olacak. Biriyle gögönderme durumu yok şuanda malesef. Posta ile derken kargo ile mi göndersin uluslararası olan benim bildiğim fedex ve ups ile uygun mudur? Peki makinenin orjinal kutusunu falan koymasın mı? Faturası vs? Bir de makine 500 sterlin civarı ne fiyat yazmalı üzerine ki uygun olması için? Teşekkürler.

Tarih: 9 Nisan 2007, 21:29 - İp: 85.***.**7.172
aok
aok (üye)
Bursa / Amatör

Selam
Vallahi bence çok yüksek Fiyat yazmamalısın ,DHL de iyi bir firma.Önceden belirtildiği gibi hediye yazsınlar kutunun üstüne.Dua edinde gümrükte takılmasın.Takılırsa eğer, Türkiyeden pahalıya gelir.onu gümrükten çıkartman için bir gümrükçüyle anlaşman gerekir,gümrükçü ne alır bilmiyorum ama beyanname ücreti de ister ve üstüne üstlük gümrük vergiside alınır.Yani birisiyle getirilmesi en güvenilir yol.Ya bekle ya dua etmeni tavsiye ederim.
İnşallah geçer.Ben bir kere saat ve fotoğraf makinasını amerikadan getirttim DHL ile sorun olmadı ama hediye yazdırdım kutunun üstüne bide Bayram zamanı idi,benimki takılmadı ama takılan arkadaşlarım oldu, oyüzden tamamen şans.

Tarih: 9 Nisan 2007, 22:02 - İp: 85.***.**2.167
ogretmen06
ogretmen06 (üye)
Ankara / Amatör

Arkadaşım çok sağol arkadaş 2-3 gün içerisinde yollayacak. o yüzdn sürekli rahatsız ediyorum.makine alındıartık zaten. Gümrüğe takılması derken ücreti ödenirse bir sorun olmaz heralde değil mi? örneğin 300 sterlin yazılsa üzerine tl olarak 800 ytl civarı yapar. Yüzde 10 u 80 ytl eder. Ben ona razıyım daha ektra masraflar çıkar mı? ben 150- 200 ytl masrafa kadar razıyım yani.faturasını koysun mu içine orjinal kutusu ile mi yollasın yoksa farklı paket mi yapsın?teşşekkürler...

#ogretmen06' tarafından 09.04.2007 23:35:15 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 9 Nisan 2007, 22:15 - İp: 85.***.**7.172
aok
aok (üye)
Bursa / Amatör

Merhaba,Ben olsam hiç içine fatura felan koydurtmam sadece makineyi koydururum içine mesala hediye gibi bir not kutu üstüne eğer vereceği kargo şirketi 100 dolar gibi bir meblayı değer olarak kabul ediyorsa bence bu miktarı aşmasın birde kutu üzerinede hediye diye türkçe yazsınlar.UPS,DHL,FedEx gibi firmalarla yolla ki kaybolma şansı sıfır olsun ,daha sonrada bekleyip internetten takip numarasıyla bakarsın,inşallah takılmaz takılırsa eğer bu firmaların kendi gümrükçüleride var işte onlar sana kaç lira tuttuğunu belirtirler ve işleri hallediyorlar, ,istersen kendinde halladersin sana kalmış. ,birde belirteyim,gümrüğe takılırsa ne yazarsan yaz onların kendi bilirkişileri varmış ürünün fiyatını onlar belirliyor ve ona göre vergisini alıyorlar. ,iyi şanslar

Tarih: 11 Nisan 2007, 03:56 - İp: 85.***.**9.28
allegro
allegro (üye)
İzmir / Amatör

%18KDV+%10 gümrük bedeli alınır.GIFT'de yazsa,içinde değerini belirten ve düşük gösteren faturada olsa adamlar girip internete buradaki ederine bakıp değerleme yapıyorlar.
bütün bunları atlayarak geçmesi ise çok düşük bir olasılık.
Diğer arkadaşların söylediği gibi makinayı göndermesin,tutsun,biri çıkarsa buraya gelecek onunla göndersin derim.

Tarih: 11 Nisan 2007, 10:23 - İp: 85.***.**5.181
allegro
allegro (üye)
İzmir / Amatör

ya da bir bayram öncesinde göndersinki gümrükten muaf tutar 100 EUR'dan 300 EUR'ya çıkıyor.Şu an 100 EUR kadarıı düşerek hesaplama yapacaklar.

Tarih: 11 Nisan 2007, 10:24 - İp: 85.***.**5.181
aok
aok (üye)
Bursa / Amatör

,Merhaba arkadaşım merak ettim ne oldu yazarmısın?

Tarih: 11 Nisan 2007, 11:34 - İp: 85.***.**3.30
ogretmen06
ogretmen06 (üye)
Ankara / Amatör

Teşekkür ederim arkadaşlar değerli bilgileriniz için... Arkadaşı arayıp beklemesini şuan için kargo ile yollamamasını söyledim. Biri gelen olursa daha iyi olacak sanırım yoksa sorun çıkacak sanırım sizin dediklerinize göre. iyi akşamlar teşekkürler

Tarih: 11 Nisan 2007, 21:09 - İp: 85.***.**6.19