xidir
xidir (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Vizör Ve Live View Netlik Farkı !!!

İyi geceler biraz tuhaf bir durum ile karşı karşıyayım yardımınız olursa sevinirim

Sevgili ustalarım Nikon d5100 kameram var ve bir 50 mm F1.4 G objektifim var ve bunların ikisinden birsin de problem var problem problemi anlatmadan önce ekipmanlar.

Denemeler esnasın da ekipmanlar şunlardı
1. üç ayak
2. nikon d5100
3. Nikkor 50 mm F1.4 G
4. uzaktan kumandalı deklanşör
5. Deneme için 12-24 mm objektif

çekim ...
12-24 mm objektifi makineden yaklaşık olarak 2.5 mt uzaklığa yerleştirdim ve makine mi tek nokta AF de ve manuel çekim modun da F2.8 de 1/2 saniyede objektif otomatik AF modunda çekimleri bu şekilde gerçekleştirdim Gerçi kimi zaman diyafram ayarlarını degiştirdim pek çok kez ama problemim yine aynıydı

PROBLEM !!!
yukarı da belirttiğim üzere çekimleri yaparken bir şey dikkatimi çekti
Çekimleri vizör den hele özellikle sag ve sol taraf AF noktalarını kullanınca fotoğrafı çektikten sonra %100 zoom yapınca objektifin üzerinde ki yazıların gözle görülür bir şekilde rahatsız edici bir bulanıklık olmuştu ama aynı değerlerde aynı yerde aynı şekil de live View modun da çekilince yine %100'lük bir zoom yapınca objektifin üzerinde yazılar normal ve hatta mükemmel diye biliriz
Şimdi kafama takılan benim objektifim yada makinem mi bozuk yada live View modunda fotoğraflar daha mı keskin olur konu hakkında bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim teşekkürler...

(kısa not belirttiğim üzre fotoğraf çekerken 3 ayak ve uzaktan kumanda kullanıldı makineye çekim esnasında herhangi bir temas olmadı sadece arada sırada deneme için deklanşörle netleme sağlandı bunu her 2 modda yapmama ragmen sonuçlar aynı çıktı sadece merkezi fokus sag ve sol taraftakinin aksine daha net ve live View gibi keskin çıkıyordu )

Tarih: 30 Mart 2013, 01:40 - İp: 188.***.**8.137
turk
turk (üye)
Balıkesir / Meraklı

Anlattığınız sorun makinada AF hatasına işaret ediyor. Live-view da makina farklı bir AF sistemi kullanır.
Nikon D7000 ve D800 lerde de benzer şikayetler var.

Faz algılama, contrast algılama diye google aratırsanız bilgi edinebilirsiniz.

Şikayetinizin benzeri

TIKLA

Tarih: 30 Mart 2013, 03:07 - İp: 78.***.**2.16
xidir
xidir (üye)
Yurtdışı / Meraklı

İlginiz için teşekkürler düzeltmek için ne yapılmalı tek çare servis mi ?

Tarih: 30 Mart 2013, 12:31 - İp: 94.***.**9.53
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Alakasiz gibi gelse de kac mm'de cektiginizi bildirseniz iyi olur - sebebini yazarim sonra. Veya fotograflari ekleseniz.

Tarih: 30 Mart 2013, 23:42 - İp: 96.***.**5.17
xidir
xidir (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Hocam fotoğraf yüklemeyi bilmiyorum baktım baktım ama bir türlü bulamadım

50 mm prime objektif ile çekim yaptım hocam

Tarih: 31 Mart 2013, 04:29 - İp: 94.***.**1.168
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Yanlis anlamisim, 12-24 mm lens ile genis acida cekildi sandim. Genis acida alan derinliginin fazlaligindan fokus testi manasiz olur diyecektim.

50 mm lens ise AF problemi olabilir ama kullanici hatasi ihtimalini goz ununde bulundurmak isterseniz fotograf ekleyin, bakalim. Hic dokunmadan oldugu gibi yukleyin ki secili AF noktasini gorebilelim.

Niye kullanici hatasi olsun ki derseniz ... Pozlama degeri 1/2 saniye f2.8 ; isigin cok dusuk oldugunun belirtisi . Malum isik ne kadar az ise, AF o adar zor/yavas/hataya acik .

Gecenlerde biri bir topik acmisti foto yukleme ile ilgili .

TIKLAYIN

Bu da imageshack ile olani

TIKLAYIN

edit : veya ayni testi gun isiginda yapin bir de, bakin ayni AF hatasi oluyor mu.

#paperman' tarafından 31.03.2013 07:19:11 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 31 Mart 2013, 07:16 - İp: 96.***.**5.17
xidir
xidir (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Hocam her koşulda yaptım gün ışıgında yaptım yetmedi bahçeye çıktım bahçede açık güneşli havada yaptım o da olmadı düşük ışıkta yaptım o da olmadı amatör bir ürün çekim kutusuyla da yaptım sonuçlar hep aynı çıktı düşük ışıkta bir de yazıların etrafında hafiften bir morlaşma oluyor gün ışıgında o olmuyor tabi ama yinede yazılar live moduna göre daha bir bulanık görünüor

Tarih: 31 Mart 2013, 16:20 - İp: 94.***.**1.9
turnusol
turnusol (üye)
Ordu / Amatör

Fotoğraf yüklemişsiniz.

Ancak burada manuel modda F2.8 de çekim yaptığınızı yazmışsınız.

Fotonuzda f1.4.. Ayrıca hangisi. Fotoların üzerine değerleri yazsanız iyi olurdu..

Tarih: 2 Nisan 2013, 01:50 - İp: 88.***.**7.4
turk
turk (üye)
Balıkesir / Meraklı

"İlginiz için teşekkürler düzeltmek için ne yapılmalı tek çare servis mi"

Sorun verdiğim linkteki gibiyse Türkiyedeki servisinde yapıp yapamayacağı garanti değil.

Tarih: 3 Nisan 2013, 17:18 - İp: 78.***.**6.46
  • 1