mmz12
mmz12 (üye)
İstanbul / Meraklı

Vizör Temizliği

Merhaba. Elimde eos 450d var, geçen gün vizör e baktıgımda toz oldugunu farkettim ve kulak pamuklarıyla temizlemeye çalıştım ama sonradan farkettim vizördeki şey toz değilmiş oraya yapışmış bişey biraz daha denedim çıkmayınca pamugun ucunu hafif ıslatarak denedim vizörden o şey çıktı ama bu sefer vizör kirlendi çok kötü duruyor nasıl temizleyebilirim? cam sil gibi bişeyle hafifce denesem düzelirmi ?

Tarih: 9 Ocak 2010, 17:54 - İp: 88.***.**0.167
mmz12
mmz12 (üye)
İstanbul / Meraklı

Dedigini yaptım toz falan yok sensörde ama vizörden bakarken siyah bir nokta var sol üst köşede. lensler kirlenmiştir diye düşündüm ama lensdende değilmiş. fotograf çektim onda bi leke oluşmuyo ama vizörden bakılınca orda duruyor nokta.

Tarih: 16 Ocak 2010, 13:14 - İp: 78.***.**9.100
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

Dediğimi yaparak sensördeki tozdan kurtulduysanız konuyu kapatalım bence. Lens temiz, sensör temiz ve fotoğrafta da leke yoksa; geçmiş olsun..

Vizördeki toza bulaşmayın diyeyim sadece. Hiç bir zararı yok. Kalsın o. Onunla yaşamaya alışın.. Sakın vizörü sökmeyin.

Kolay gelsin..

Tarih: 18 Ocak 2010, 19:33 - İp: 217.***.**3.233
mmz12
mmz12 (üye)
İstanbul / Meraklı

merhaba geçen gün fotograflara daha dikkatli bakınca lekeler oldugunu fark ettim, lensleri tekrar temizledim ve tekrar çekim yaptım ve noktalar var sensörden kaynaklanıyor galiba bi kaç resim ekledim

Tarih: 30 Ocak 2010, 16:34 - İp: 78.***.**1.88
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

Hımm. Nemden kaynaklanan lekelere benziyor. Su damlamış kurumuş izi kalmış sanki. Kesinlikle toz olmadığını söyleyebilirim. O yüzden hava üfürmek yada sensör temizleyici fonksiyonu kullanmak bir işe yaramaz. Kuru ve temiz bir kulak temizleme çubuğunu alın. Hafif hafif sensörü silin. Büyüteç kullanmak ve iyi bir aydınlatma ile lekeleri de görebilme şansınız var ama gerekmez. Tüm sensörü silin gitsin. Unutmayın pamuk mutlaka kuru ve temiz olsun. Çok çok hafif bastırın. Lekelerin yerleri ayna etkisine göre fotoğrafta görünenin tersidir. Yani solda görünen leke aslında sağda olacak. Yine söylüyorum bazı arkadaşlara göre ürkütücü bir teklifte bulunuyor olabilirim. "Sensöre kulak temizleme çubuğu sokmak mı deli misin sen" gibi. Ama zaten bunu yapmşsınız sanırım. Bir daha yapmak tek şansımız. Güvenmiyorsanız servise temizletmek en iyisi.

Tarih: 30 Ocak 2010, 22:07 - İp: 88.***.**5.211
badboy79tr
badboy79tr (üye)

Söylememe gerekvar mı bilmiyorum sensöre ulaşmak için aynayı kaldırmak zorundasınız. Yani ya mirror lock-up yada sensor cleaning modlarını kullanmanız gerekecek. Tabi bunun içinde pilinizin dolu olması şart. Pilinizi iyice sarj edip girişin bu işe. Temizliğin ortasında ayna lank diye inerse hiç iyi olmaz kanımca.

Tarih: 30 Ocak 2010, 22:12 - İp: 88.***.**5.211
badboy79tr
badboy79tr (üye)

Ben tozdan muzdariptim. Lens pen'in fırçasını kullanarak sensörü temizledim. Kısık diaframla beyaz kağıdı en geniş açıdaçakarak test ettim.

Temizlemeden önce

Temizledikten sonra

Tarih: 30 Ocak 2010, 22:45 - İp: 88.***.**5.211
mmz12
mmz12 (üye)
İstanbul / Meraklı

bunları 5 dk önce çektim

Tarih: 30 Ocak 2010, 23:06 - İp: 78.***.**1.88
sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

Eğer karanlıkta lamba yakarsan mutlaka havada toz görürsün.

Dolayısıyla o kadar dikkatli bakarsan fotoda lekeler illaki olacak.

Bunu engellemek imkansız, çok belirgin olmaya başlayınca serviste temizletirsin, ama temizlense bile mutlaka 1-2 toz kalır sensörde.

Yoksa kısık diyaframda 1-2 toz görmek normal bişey ve fotoğrafa öyle çok yansımaz dikkat çekmez.

Buna alışmaya çalışın toz bu işin doğasında var ve her zaman bir miktar olur.

Tarih: 30 Ocak 2010, 23:30 - İp: 85.***.**0.78