aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Tüm Dslr’ler Neden Full-frame Değil

Merhaba arkadaşlar...Dijital SLR'ler içinde bildiğim kadarıyla sadece EOS 5D ve EOS 1D Mark ''FULL-FRAME'' sensöre sahip.Diğer tüm DSLR'lerin sensör boyutları ise ''Full-Frame'' den daha küçük.Neden tüm DSLR'ler ''FULL-FRAME'' sensöre sahip şekilde üretilmiyor?Acaba maliyeti fazla olduğu için mi?Ypksa bilmediğimiz başka bir sebebi mi var?

Tarih: 11 Şubat 2007, 22:01 - İp: 88.***.**7.46
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Sence neden tüm otomobiller mercedes değil?
Acaba üretim maliyetleri mi yüksek yoksa bilmediğimiz başka şeyler mi var?

Tarih: 11 Şubat 2007, 22:18 - İp: 88.***.**8.105
drego
drego (üye)
Kocaeli / Amatör

tabi sadece üretim maliyetleri değil... köşe kararması ve köşelerde renk dağılması problemi de var. bunun da teknik sebepleri var. sensörlerin üzerindeki minik algılayıcılar üzerlerine tam dik ve dike yakın gelen ışık ışınlarını seviyorlar ve bunları iyi işleyebiliyorlar. ama köşeler merkeze uzak olduğu için bu pek de mümkün değil. bunu giderebilmenin çeşitli yolları var. mesela sensörü içbükey yapmak veya optikleri(lensler) geliştirmek gibi. teknoloji geliştikçe maliyetler de düşecek ve bu tip gövdeler de çoğalacaktır. detaylı bilgi için "fotoğraf dergisi" ağustos-eylül 2006 sayısı (sayı 68) sayın Sabit KALFAGİL'in eğitim köşesini okuyabilirsiniz...saygılarımla

Tarih: 11 Şubat 2007, 23:06 - İp: 85.***.**0.99
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

full frame maliyetine katlanan,optik maliyetinede katlanır mantıgından yola cıkarak sorunun buyuk bolumunun maliyet oldugunu soylemek istiyorum..koşe kararması onlenemeyecek bir sorun degil..tabi onun cozumude maliyetle alakalı..sonuc olarak
cevap:a şıkkı-maliyet

Tarih: 12 Şubat 2007, 15:54 - İp: 88.***.**0.16
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Sevgili ''drego'' ve ''gaijin'' arkadaşlar..Öncelikle kullandığınız saygılı üslup ve de sormuş olduğum soruya verdiğiniz cevap vererek beni aydınlattığınızdan dolayı teşekkürlerimi sunarım...Demek ki bilmediğimiz maliyetin yanında bilmediğimiz başka sebepler de varmış.

Tarih: 12 Şubat 2007, 22:34 - İp: 81.***.**5.63
  • 1