onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Toz Nerde ? Sigma 70-300apo Macro

geçenlerde makinaya takılı iken lensi ışığa tuttuğumda 1 toz vardı.
geçen gün dış çekimler yaptım,eve geldim akşam geniş aç gerekti 18-55 i taktım sora geri 70-300 sigmayı taktım.

Işığa doğru tersten bakınca 5-6 toz tanes gördüm.Ama yerleri nerde. çıkarmadım farklı düzlemlerde gibiler.Lensin en alt camındamı vb.,düşünmedimde beni korkutan...

lensin içindemi ? yoksa bunlar.Zoom lens içine kaçmış olanilirlermi?İçndeyseler 1 haftada nasıl girdiler.?Bu kadar toz alıyorsa tercih doğrumu ?

bilgi veriseniz sevinirim.

Tarih: 2 Nisan 2007, 15:57 - İp: 85.***.**2.181
petronius
petronius (üye)
İstanbul / Amatör

2 şey öldürücüdür zatem biri kablolar biri toz. bir bu kabloları anlamam nasıl koyarsan koy mutlaka karışıyorlar bir de bu tozu. her yere her deliğe giriyorler. allah kolaylık versin onixon işallah hallolur.

Tarih: 2 Nisan 2007, 16:48 - İp: 85.***.**3.65
notyet
notyet (üye)
Trabzon / Amatör

hocam aynı sorun benim konica minoltadada vardı sorun sensörün tozlanmasıymış çözdüm.Şimdi şöyle yap.Makinenin diyaframını f/30 seviyelerine getirip buna uygun bir enstantane süreside seçip makineyi beyaz bir yüzeye tutarak her iki lenslede çekim yap.Çektiğin resimlerin her ikisindede toz varsa demekki sensözrün tozlanmış lenslerinde sorun yok.Ama ğer sadece sigma lensinde toz varsa demekki lenste sorun var.
Lensin tozluysa gözlük camlarını silmeye yarayan toz bırakmayan bir bezle lensin hem ön camını hemde alt camını sil.
Eğer sensözrün tozluysa o zaman sensözrü temizlemen gerekiyor.Ben bunu kendim yaptım ama riske girmek istemezsen servise götür yapsınlar.Makinenin modelini bilmiyorum ama benim makinemde menüye girince sensor clining seçeneği var.lens makineye takılı değilken o seçeneğe basarsan makine sensörün önünü açar ve sensörü toz bırakmayacak şekilde bunun için yapılmış üfleme fırçasıyla yada yine gözlük camı temizleme beziyle sensörü temizleyebilirsin.Daha sonra makineyi kapatıp lensini takabilirsin.
Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Tarih: 2 Nisan 2007, 19:03 - İp: 88.***.**0.112
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Llensin içinde olma ihtimali nedir,sigmaya ulaşan lensler varmı?.Len içinde değillerse aynadadır.Sensor temiz.
Lens içinde olma ihtimali korkutuyor.

#onixon' tarafından 02.04.2007 19:33:50 tarihinde düzenlendi.

tozlar lensin ara camlarında , makinenin aynasının üstünde bile toz yokken bu lensin içine bu kadar toz alması çok kötü!...
lensin kullanım ömrü 1 sene bu tozlanma ile!...Bilsem tercih etmezdim heralde.

#onixon' tarafından 02.04.2007 22:51:40 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Nisan 2007, 19:32 - İp: 85.***.**2.181
  • 1