gibson
gibson (üye)
Kocaeli / Amatör

Toz-kir

Arkadaslar, makina 550d, bir seyahat donusu makinayi kontrol ederken vizorden baktigimda siyah noktalar hatta ince uzun birsey goruyorum, lensi cikardigimda da goruyorum, sonra lensi takip kisik diyaframda beyaz birsey cektigimde de fotograf uzerinde 5-6 tane siyah noktalar goruyorum. Sanirim iki problem var, bunlara kendim birseyler yapabilirmiyim yoksa pro.yardim mi almam lazim? Bu arada makinayi acip manuel temizleme modunda bir fenerle aynaya ve sensore bakiyorum ama bir kirlilik goremedim.

Tarih: 2 Nisan 2011, 16:41 - İp: 92.***.**0.44
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

fotografta gorunuyorsa eger sensor tozlanmış, bir servise goturup temizletin.

Tarih: 2 Nisan 2011, 16:56 - İp: 88.***.**8.140
senolyilmaz
senolyilmaz (üye)
İstanbul / Amatör

siz siz olun sensöre fenerle yada yüksek ışık veren hiçbirşeyle bakmayın hele hiç çalışma esnasında bakmayın

teknik servise götürmenizi tavsiye ederim...

Tarih: 2 Nisan 2011, 17:45 - İp: 78.***.**4.2
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Bu gibi durumlarda ilk yapilacak is once bir el pompasiyla toz kir varsa makina asagiya bakacak sekilde hava puskutmek olmalidir.Baktiniz degisey bir sey yok,cikaracaginiz sonuc bu toz kir tabir ettiginiz seylerin,nemden falan kaynaklanan inatci lekeler oldugudur.Bu tur kirlerle ugrasmakta acikcasi bu konuda tecrubesi olmayan icin zor is.Yani bazen kas yapayim derken goz cikaranlarda cok.Buradaki onemli konu inatci leke ile inatlasmamak.Inatlasirsan yuzeyde tamiri imkansiz cizikler ve husranla biten sonuclara razi olucaksin.Zaten ozel bazi kalem ve setler disinda bez olsun,pamuk olsun,alkol olsun bu kombinasyonlarla mudahalede bulunmayi kesinlikle tavsiyede etmem ki cogu kisi bismillah deyip bu sekilde girisiyor makinaya ,gecmis olsun...

Tarih: 3 Nisan 2011, 16:50 - İp: 219.***.**6.57
gibson
gibson (üye)
Kocaeli / Amatör

Tsk.ederim arkadaslar yalniz anlamak istedigim, fotograflarda cikan noktalar sensor kaynakli ama lensi cikarip vizorden bakip gorduklarimde mi sensorden geliyor?

Tarih: 3 Nisan 2011, 18:04 - İp: 92.***.**0.44
senolyilmaz
senolyilmaz (üye)
İstanbul / Amatör

vizör den görünen leke ile aynı makinadan çekilmiş fotoğraf üzerindeki lekeler aynı olmaz.

leke eğer vizörden bakıldığı zaman gözüküyorsa leke ayna üzerinde demektir.

leke eğer fotoğrafta gözüküyorsa leke sensör üzerindedir.

Tarih: 3 Nisan 2011, 18:52 - İp: 46.***.**2.162
gibson
gibson (üye)
Kocaeli / Amatör

O zaman hem sensor hem de ayna tozlu, aslinda bir lens temizlik seti almistim ,pompasida var, denedim ama bir faydasi olmadi, sirkeci taraflarinda bana onerebileceginiz bir yer var mi?

Tarih: 3 Nisan 2011, 19:03 - İp: 92.***.**0.44
muzafferacar
muzafferacar (üye)
Manisa / Meraklı

Temizlik için Hayyam'a gideceksiniz.

Tarih: 4 Nisan 2011, 17:01 - İp: 62.***.**2.1
  • 1