edumann
edumann (üye)
Ankara / Amatör

Titreşimli Sensörler Hakkında

selamlar
titreşimli sensörlerin işe yarayıp yaramadığını öğrenmek istiyorum. tabi bu özelliğe göre makine almak değil sadece merak ediyorum. ben 30 d kulanıyorum sanırım 40d de bu özellik mevcut. birde bu lekelerden gerçekten bıktım. her defasında temizletiyorum genede çıkıyorlar. bu konu daha önceden açılmış ama ben kullanıcıların görüşlerini yazmasını rica ediyorum. herkese teşşekürler.

Tarih: 2 Mart 2008, 15:43 - İp: 85.***.**0.225
alikatip
alikatip (üye)
Ankara / Amatör

Neredeyse hiçbir işe yaramadığına emin olabilirsin...

Tarih: 2 Mart 2008, 17:06 - İp: 81.***.**2.10
pin_nar
pin_nar (üye)
İstanbul / Amatör

yaklasık 4 aydır bu özelliğe sahip bir makina kullanıyorum,
çok sık olmasada lens değişimim elbet oluyor, ama bugüne kadar hiç bir toza rastlamadım.
aynı model makinayı kullanan diger bir arkadasım ise 1 sene boyunca sadece 1 defa sensör temizleme işlemini uyguladı.
tabii bunun yanında toz tutmasını engelleyen kaplama sistemininde olması büyük etken diye düşünüyorum.
ama %100 önlüyor demek imkansız. ama ben hiç bir işe yaramıyor yorumuna bir kullanıcısı olarak katılmıyorum.

Tarih: 2 Mart 2008, 18:45 - İp: 85.***.**9.6
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

olympusun kullandıgı sıstem sanırım en etkili olanı.
hiç işe yaramıyor demek biraz abartılı ama mucize beklememek gerek,sonucta o toz makinenin içinde kalıyor,baska yere gitmiyor.

Tarih: 2 Mart 2008, 19:12 - İp: 78.***.**8.197
alikatip
alikatip (üye)
Ankara / Amatör

Bu özelliğe sahip birçok cihaz kullandım,sonuç;hiç bir işe yaramıyor!
Cihaz alırken bu özellik gözardı edilebilir...
Ortamda bulununan tozlar sadece yer değiştirir,o da şanslıysan...

Tarih: 2 Mart 2008, 19:56 - İp: 81.***.**2.10
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

Pentax'ın titreşimli sensörünün gres yağları bile temizlediğini okumuştum bir yerde.

Tarih: 6 Mart 2008, 16:27 - İp: 81.***.**4.114
phaser
phaser (üye)
Eskişehir / Amatör

Yok artık,
Lö bravın ceyms.
Pentax makina incelemedim ama
gres yağını iyi bilirim.
Çoğu zaman deterjanla bile yıkayarak
çıkaramazsınız gres yağını.

Tarih: 6 Mart 2008, 16:51 - İp: 88.***.**2.69
alikatip
alikatip (üye)
Ankara / Amatör

Ben pentax'ın gres yağı temizleme konusunda yanlış anlaşıldığını düşünüyorum.Aslında onlar cihazın body'sinin kaplamasından bahsediyorlar kanımca. Kolayca temizlenebilir olmasını böyle bir örnekle destekliyorlar,ama akıllıca davranıp bu muhabbete sensorun self-clean özelliğini de ekliyorlar milletin kafası karışıyor.Kelime oyunu sadece...
Yane ilk okuduğumdan beri hep bunu düşündüm,mantığım beni buna sevk etti,yanılıyor olmayı çok isterim.

Bakınız :
Pentax NANO TEKNOLOJİ ürünü SP (Super Protect) kaplaması ve titreşimli (DR) mekanizması ile toz,kir ve hatta gres yağı lekesini bile temizleme yeteneği ile donatılmıştır.
***Yetkili satıcının x dergiye verdiği reklamdan bire bir alıntıdır...***
ne biliim şaka bir yana bunu okuyunca aklıma ilk gelen şey yukarıda yazdıklarım olmuştu...

Tarih: 7 Mart 2008, 00:22 - İp: 85.***.**0.118
asikedi
asikedi (üye)
İstanbul / Meraklı

MErhaba ,
Bend ebir Olympus kullanıcısıym. Makinemde bu özellik mevcut ve bugüne kadar sık ısk objektif değiştirsemde beni rahatsız edecek öyle tozlubir karem olmadı.
Bence gayet başarılılar.
Kesinlikle işe yaramıyor denilmesi bence biraz haksızlık gibi geliyor.

Tarih: 7 Mart 2008, 09:57 - İp: 88.***.**6.155
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

bildigim kadarıyla pentax sensorlerin kaplaması toz tutmama ozelligine sahıp tıtreşimle gres yagı temizlenemez,ama sensor kaplaması ozel olunca gres yagı temizlenmesini kolaylastırır.kendı kendıne temizleme gibi bir durum yok yani.
ama kim makinesinin sensorune gres yagı bulastırabilir oda ayrı mevzu,ayrı yetenek.

Tarih: 8 Mart 2008, 17:34 - İp: 88.***.**4.32
drk_m
drk_m (üye)
Rize / Amatör

Yaklaşık 8 aydır k10d kullanıyorum, her açılışta sensör temizlemeyi aktif ettim,hala sensörde toz yok. Tabi objektif değiştirirken azami dikkati gözsteriyorum, mümkünse tozsuz ortamda değiştiriyorum.Yani işe yaramaz demek objektif bir yaklaşım olmaz.Sonuçta bu teknoloji yavaş yavaş temel özellik olma yolunda ilerliyor, zamanla çok daha kaliteli ve gerçekten toz tutmayan kaplamalar ve sensörler göreceğimizden kuşkum yok.

Tarih: 8 Mart 2008, 18:39 - İp: 78.***.**4.80