eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

Titreşim Önleme Sistemleri Hakkında

arkadaslar merhaba,
bugunlerde titresim onleme sistemini ihtiyac olarak gormeye basladim, sebebi ise tripod kullanmanin zorlugu. fakat tripodun yerini tutup tutmayacagi hakkinda suphelerim var.
mesela bazi makinelerde/objektiflerde 2,5-4 stopa kadar titresimi onler seklinde ibareler var. bunun tam olarak anlami nedir? yani 1 saniye pozlamaya kadar titresimi onleyebilir mi? eger bu kadar tesirli ise ve K10D'nin fiyati uygun olursa bir degisiklige gitmeyi dusunuyorum.
yardiminizi bekliyoruz

Tarih: 26 Ekim 2006, 12:18 - İp: 81.***.**7.8
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

eraycanli merhaba..

tripod'un yerini kesinlikle tutamaz titresim onleme.. iyi bir tripod'a her zaman ihtiyacin var..

pozlama suresi yani enstantene suresi, kullandigin lensin fokal uzunluguna gore degisir.. 100mm bir lensle, elle cekim yaparken titresim olmamasi icin, en azindan 1/200 saniyede cekim yapman gerekir.. yani formul 1 bolu fokal uzunluk carpi 2.. eger ki 500mm'de cekim yapacak olursan 1/1000 saniyede cekim yapman gerekir ki titresimden etkilenmesin fotograf..
4 stop'a kadar titresimi onluyorun manasi, mesela yukaridaki ornekte oldugu gibi 100mm lensle cekim yapiyorsun.. 1/200'e ihtiyacin var.. 4 stop kazanc olmasi demek; 1/200-1/100-1/50-1/25-1/12 saniye.. yani hoplari sayiyorsun.. her stop'da yari suresince pozlama yapabilirsin manasina geliyor..
1/12 saniye yeterli olur eger ki 100mm'de cekim yapiyorsan ve 4 stop engelleme varsa kameranda veya lensinde..
peki 1/12'den sonra ne yapacaksin?
iste o noktada tripod devreye girer..

...............

tripod sadece sarsintiyi engelleme icin gerekli olan bir arac degildir.. ayni zamanda kameranla belli bir duzlemde cekim yapman gerekiyorsa mesela, tripod'la bunu basarabilirsin..
veya uzaktan kumanda cekim yapman gereken durumlar olusursa yine tripod sart..

Tarih: 26 Ekim 2006, 13:21 - İp: 86.***.**0.120
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

cok tesekkurler Ilker
buradan anladigima gore tele icin tripod sart, titresim onleme en cok genis acida ise yarar

Tarih: 26 Ekim 2006, 13:34 - İp: 81.***.**7.8
cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

eraycanli,

Teknik olarak dadanagast cok guzel aciklamis daha fazlasina gerek yok.

Yalniz benim eklemek istedigim bir konu var.

Titresim engelleme sistemi ( VR ) nin turkce aciklamasi

B.B.F.C ( bol bol fotograf cek ) dir

Tripotun kesinlikle yerini tutmayacagi icin birazda ticari bir yaklasimdir.

Cok uzun pozlamalarda tripot gibi etkili degildir,cok uzun pozlama yapmiyorsan ve yinede flu fotograflar geliyorsa bu sistemi kendi icinde B.B.F.C basarabilirsin.

Aradaki fiyat farklarini gordukce bol fotograf cekmek mantikli sanirim.

Tarih: 26 Ekim 2006, 13:38 - İp: 195.***.**2.68
magnat
magnat (üye)
Ankara / Meraklı

benim makinede anti-shake sistemi var, minolta a-200.
200mm macro konumda 1/20 saniyede titreşimsiz fotoğraflar çekebiliyorum. anti-shake ve benzeri sistemler kesinlikle ticari bir yaklaşım değildir,

ticari yaklaşım 1/1.8 inchlik sensöre 10mp ve iso1000 koymaktır.
anti-shake kesinlikle bir artıdır.ama sırf anti shake içinde bir makine alma, yani canon yada nikon alacaksan al, kararını etkilemesin.

Tarih: 26 Ekim 2006, 16:34 - İp: 81.***.**3.169
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

D50 kullaniyorum ama yetersiz isik oldugunda sinir bozucu bir durum oluyor. o yuzden K10D gibi bir makine dusundum ama degistirmeyecegim galiba. genis diyaframli lenslere yatirim yapmak gerek gibi. tamron 17-50 f2,8 goz kirpip duruyor tum araliklarda 2,8 olmasi cok guzel. nasil temin ederiz acaba Turkiye'de

Tarih: 26 Ekim 2006, 20:12 - İp: 81.***.**7.8
magnat
magnat (üye)
Ankara / Meraklı

eraycanli belki yeri değil ama, ben yurt dışından lens ve makine getiriyorum,türkiye'den daha uygun fiyata geliyor doğal olarak.
istediğin model olursa araştırabilirim,bende ankara'da oturuyorum bu arada

mesela sigma 18-200mm f3.5 -f6.3, lensi 750 ytl'e getirebilirim.

#magnat' tarafyndan 27.10.2006 11:34:11 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Ekim 2006, 11:28 - İp: 81.***.**3.169
magnat
magnat (üye)
Ankara / Meraklı

bu fotoğrafı 1/13 saniyede elde çektim, 180mm macro modunda

Tarih: 27 Ekim 2006, 11:29 - İp: 81.***.**3.169
  • 1