faruks
faruks (üye)
Giresun / Meraklı

Titreşim Önleme Özelliği????

merhaba arkadaşlar nikon d80 almaya karar verdim en sonunda ama forumda dikatimi ceken bişi var genelde insanlar titreşimönleme özelliği varmı falan diye sormuşlar bir birlerine bu o kadar önemli bi özelliki ve nereye kadar titreşimi önleyebiliriki.. eğer bilgisi olan biri varsa aydınlatırsa sevinirim...

Tarih: 16 Ocak 2007, 20:36 - İp: 88.***.**2.38
merhaz
merhaz (üye)
Şırnak / Amatör

sevgili faruks
titreşim önleme özelliği oldukça güzel ve başarılı çekimler yapmanızı sağlar.bazı markalarda titreşim önleme sistemi makinada bulunur(sony a100 ve pentaxk10d gibi)bazı markalarda ise ürettikleri lenslerde olur(lens üzerinde bulunan titreşim önleme sistemi daha etkili olur)..
nikon d80 alabilirsiniz yalnız alacağınız lenslerin bu özellikte olması gerekiyor.nikon lenslerde titreşim önleme özelliğini barındıran lenslerde ise VR yazısı mevcuttur..

Tarih: 16 Ocak 2007, 20:43 - İp: 81.***.**4.97
ahmet79
ahmet79 (üye)
Antalya / Amatör

yalnız bahsettiğiniz nikon lensler (vr özelliği olanlar)çok pahalıdırlar ki neredeyse bir body fiyatıdır.titreşim önleme özelliği tabiki önemlidir,kimileri önemsiz görebilir ama bence büyük bir artıdır ve bunu gövdeden halledip 1-2 stop kazandıran makineler varken(pentax ve sony gibi) neden lenslere o kadar para veresinki.ona vereceğin parayla lens yatırımı yap daha iyi..ama yok arkadaş benim maddi durumum iyi ben o lensleri tedarik edebilirim diyorsan eyvallah..saygı duyarım.ama isterden sitede k 10 d testi yapılıyor(tam olmasada) bir göz at yorumları bir oku ben kendim titreşim önleme özelliği olan bir makine kullanmadım ama kullana arkadaşlar faydalarını orda aktarmışlar.kolay gelsin.

Tarih: 16 Ocak 2007, 20:56 - İp: 85.***.**6.48
sdtyrdkn
sdtyrdkn (üye)
Bursa / Meraklı

Sayın faruks bununla ilgili bilgileri K100D ve K10D hakkındaki konularda bulabilirsin. Fikir alışverişleri hat safhada bu konularda. Kendim denediğimden biliyorum, gerçekten çok ama çok etkili bir sistem SR. Bence üşenmeden o konuları okumalısın. Saygılar

Tarih: 16 Ocak 2007, 21:30 - İp: 88.***.**7.175
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

faruks@

Aşağıdaki fotoğrafların ikisi de titreşim önleme sistemiyle elde çekilmiştir. Üstteki 300 mm'de 1.3 sn.(1/3 değil) alttaki 300mm'de 1/6 sn. Odak uzunluğu ve enstantane sürelerini dikkate alarak kendin yorumla.

[/IMG]

[/IMG]

#bitpire' tarafından 16.01.2007 21:56:39 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Ocak 2007, 21:31 - İp: 86.***.**8.145
faruks
faruks (üye)
Giresun / Meraklı

bitpire o dediğin değerlere göre ve o fotoğraflar elle çekilmişse titreşim önleme özelliği etkiliyici bi özellik gibi duruyo... ufaktan pantax k10d ye mi yönelsem acaba...

Tarih: 16 Ocak 2007, 21:55 - İp: 88.***.**2.38
serbes
serbes (üye)
Bursa / Meraklı

Titreşim önlemenin etkisini küçümseyenlerden biri de bendim.

En azından abartıldığı kadar olmayacağına inanıyordum.

Ancak pazar günü Cfilizin K10d siyle pek çok deneme yaptım.

Etkileyici bir şekilde işe yaradığını gözlemledim. İnanmadım tekrar denedim, sonra tekrar, hava karardı tekrar... Zoom da ve az ışıkta çok ciddi fark oluşturuyor sr...

Sonuçta işe yarıyor ki firmalar ya gövdeye yada lense bu özelliği koyup prim elde etmeye çalışıyorlar.

Tarih: 16 Ocak 2007, 23:08 - İp: 85.***.**8.53
soner25
soner25 (üye)
Erzurum / Amatör

faruks bende önceden R1 vardı.Titreşim önleme sistemi olmadığından birazda benim beceriksizliğimden olabilir çektiğim fotoğrafların belki yarısını silmek zorunda kalıyordum.Arkadaşların forumlara yüklediği fotoğrafları gördükten sonra artık titreşim önlemesiz makina asla almam.
Sana da tavsiyem titreşim önlemesi olan makina al.

Tarih: 17 Ocak 2007, 02:53 - İp: 85.***.**6.173
merhaz
merhaz (üye)
Şırnak / Amatör

bende a100 var.bana sorarsanız makinalarda en kayda değer sistemlerden biriside titreşim önleme sistemidir..

Tarih: 17 Ocak 2007, 10:39 - İp: 88.***.**9.161
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Makina seçiminde kesin konuşmak yanlışdır normalde.Ancak K10D'yi görüp,çekilen fotoğrafları inceledikten sonra makinanın D80'den başarılı olduğuna kanaat getirdim.Birde D80'in K10D'den pahalı olduğu düşünülürse,seçimin Pentax'dan yana olması daha mantıklı geliyor bana.
Pentax seçmemenin bana göre 2 sebebi olabilir.
Ya elinizde bol miktarda Nikon lens vardır ve onları elden çıkarmayıp,yeni Nikonunuzla kullanmak istemenizidir,yada Pentax için üretilmeyen ve işinize yarayan lens tiplerini Nikon'un üretmesinden kaynaklanan bir seçim olabilir D80.

Bu arada K10D'nin RAW yada jpeg fotoğraflarını tam boyutta gören ve bilgi-deneyimine güvendiğim İlker;

K10D'nin fotoğraf kalitesinin 30D ve D200'den başarılı olduğunu söylüyor.Neredeyse Canon 5D kadar!!!!
Unutmadan söyliyeyim:

30D;body olarak K10D'den yaklaşık 1000 ytl,D200 ise K10D'nin 2 katı bir fiyata sahip.

5D piyasada body olarak 6500-7000 ytl gibi bir fiyata satılıyor ve full frame bir makina.Ve bu makina üzerinde iyi bir lens olmadan asıl gücünü gösteremiyor.
Buradan çıkan sonuç şu;

5D+24-105mm lens ile makina 10000 ytl(eski para birimi ile 10 milyar) ediyor ve kalitesi söylendiğine göre K10D'den biraz üstün.

Ancak cemi bir kullanıcı K10D'yi ve 5D'yi eline aldığında,çekeceği fotoğrafların bir çoğunda el titremesi sebebiyle kötü çıkması olası fotoğrafları K10D ile bir miktar önleyebilecektir.

Anladığım kadarı ile profesyonel kullanıcıların elinde Canon 5D daha iyi sonuçlar verecektir.K10D'de amatör kullanıcıların elinde.

Yanlız kıyaslamada K10D'nin üzerinde 18-55mm kit lens bulunmaktaymış.Birde üzerine daha iyi bir lens takacak olursanız,

Sonuçların ne olacağını kestirmek güçleşiyor.

Tarih: 17 Ocak 2007, 11:34 - İp: 85.***.**6.103
merhaz
merhaz (üye)
Şırnak / Amatör

kıvanç anlaşılan bu günlerde k10d rüyalarına giriyor
carl zeiss 16/85mm lens martta tr ye geliyor.bu lens r1.in önünde bulunan lens.a100 ile daha kaliteli sonuçlar verecek.buna ne dersin

Tarih: 17 Ocak 2007, 14:56 - İp: 88.***.**3.6