kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

Spot . Metering

Elimizdeki fotograf makianlarının ölçüm modları var ama ben işin aslı nerde hangisinin kullanılmasının faydalı olacagını kestiremedim henuz. Mesela bir spot ölçüm nerede kullanılır. Matrix metering vs. Diğer ölçüm modlarıda var ama şu anda aklıma gelmiyor. BU konu bazı topiclerde gecti ama cokda ayrıntılı ele alnımadı . Bilgi sahibi olanların yorumlarını bekliyorumm

Tarih: 8 Temmuz 2006, 09:45 - İp: 85.***.**7.210
e0s
e0s (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Sevgili afrikalı dayanıklılık konusunda minik bir şey anlatmak istiyorum.Gerçi ben analog kullanmadım ama fotografı seven bir Canoncuyum.
Bir dergi kapak çekiminde teknede bir manken çekerken Eos 1VHS denize düşüyor..
daha donra başka bir makina ile çekimi bitiriyorlar..
ve dalgıç bulup makinayı çıkarıyorlar sudan sadece pil yuvasına ufak bir sızıntı ile su girmiş ufak bir oksitlenme oluşmuş onu temizleyip çekime devam edilmiş.
dış hava koşullarına dayanıklılık anlamında Canon ksinlikle Çok iyi.. bu söylediğim Eos 1 serisi için gerklidir.
Ayrıca Canon ve nikon Analog makina üretimini durdurmuştur.Devir dijital devridir.
Saygılarımla.

#e0s' tarafyndan 14.07.2006 14:51:58 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Temmuz 2006, 14:43 - İp: 85.***.**3.100
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

kontrast,

Bu konu ile ilgili bir şeyler yazmaya çalışmıştım. Belki işine yarar.

http://forum.netfotograf.com/photo_technics.asp?msg_id=10984

Tarih: 14 Temmuz 2006, 15:24 - İp: 85.***.**5.234
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Kontrast.. Selam.. stüdyoda, manuel moddan şaşmam..( zaman zaman tungsten kullansam dahi)

bilmem anlatabildimmi.. (özelden daha derin sorabilirsin)

eOs.. Selam... Ben, Gebzedeyim.. Acaba, sirkecide görüşmüş olabilirmiyiz.. Sevgiler...

Afrikalı hocam... Hürmetler... (nikon fullframe makine yapar ve ilgisini sensör üretimine çevirebilir diye, lens yatırımlarımı ertelemeye bakıyorum) Nikon konusundaki tecrübelerinizi, forumdan bir arkadaşa yaptığımız tavsiyede kullanmıştık... (analog bölümünde) Arkadaş F6 aldı..

Tarih: 16 Temmuz 2006, 15:50 - İp: 85.***.**6.197
e0s
e0s (üye)

Mete merhaba.
Günde yüzlerce insanla tanışıp konuşuyoruz.Ama genelde Bayilerde olduğum için sirkecide karşılaştığımızı sanmıyorum.tanışman dileğiyle.
Sevgiler.
Hoşçakal.

Tarih: 16 Temmuz 2006, 15:56 - İp: 85.***.**3.100
afrikalı
afrikalı (üye)
Yurtdışı / Amatör

Arkadaslarimla paylasmak istedigim bir bilgi var: Qatar da T3 diye bir dergi var; bu bolgeye has teknoloji dergisi. Bir karsilastirma testi yapmislar ve ccd boyutundan soz etmisler. Editor Hintli. 24x36 standartinda bir CCD cok pahaliya patladigi gibi bu gunku piyasadaki lenslerle kullanildiginda kenarlarda renk sapmalari olmasinin kacinilmaz oldugunu yazmislar. Yeni bir tasarim ciddi bir degisiklik demek olacak ki bunu hic bir uretici goze alamaz cunku bir standart olusmus ve bu cizgiyi gelistirme cabasi var. Testlerde iyi not alanlar mi: 350 D- FZ7- D200- markalari yazmiyorum kodlar zaten dilimizde pelesenk -boyle mi yaziliyordu-olmus. hepinize selamlar...

Tarih: 16 Temmuz 2006, 16:45 - İp: 82.***.**7.67
e0s
e0s (üye)

Full Frame tartışma adlı bölümde de bununla ilgili bir şeyler yazmıştım.
36mmx24mm sensörde kenarda kararma optik kalitesi düşük olduğu zaman ortaya çıkan bir şey.
ayrıca 24mm geniş açı altında ,f/4 diyaframdan daha açık diyaframlarda bu problem yaşanıyor.Filmde de kısmen kenarlarda kararma yapar ancak dijital kadar olmaz.Filmin yüzeyi sensöre göre ışığa daha duyarlıdır.O yüzden filmde çok karşılan bir problem değildir.
Bir çok fotograf öğretmeninden,bilir kişiden bunu bu şekilde dinlemiştim,Kenarda kararma problemi 35mm formatının bir problemidir,düşük kaliteli optik kullanıldığında çok belirgindir.
Zaten Full frame bir fotograf makinası alan kişi bence iyi bir lens seçecektir.
Renk sapması (kromatik bozulma) Lens elementinin kalitesi ile ilgili diye biliyorum,Nikondan kullanılan ED lens elementi bunu en aza indirgerken Canon da ED karşılığı UD lens elementi vardır. L optiklerinde Florite kristal adı verilen Doğada Flor elementinden elde edilen bir element vardır. kromatik bozulma en az Florite kristal elementte görülür.
Saygılarımla.

Tarih: 16 Temmuz 2006, 17:09 - İp: 85.***.**3.100