bill
bill (üye)
Ankara / Amatör

Sony H1 İle Kapalı Mekan Çekimi

mrb arkadaşlar h1 ile ew içinde kalabalık ew tolantılarında foto çekerken otomatik modda çekiyorum en ufak bir kafa oynamasında bulanık çıkıyor manuel de de aynısı oluyor.diğer kompak makineler çok güzel çekio ama ben zorlanıyorum hiç kimsenin kıpırdamamsı gerekiyor buda çok zor oluyor. bilen varsa manuelde hangi değerlerde en iyi sonucualırım?
birde gece çekim yaparken dışarda falan flaş acayip patlıyor ayarını düşürmeme rağmen herkes bembeyaz çıkıyor çok parlıyor yardımcı olrsanız sewinirim saygılar....

Tarih: 14 Mayıs 2006, 23:37 - İp: 85.***.**8.26
murgur
murgur (üye)
İstanbul / Amatör

İnsanlar kıpırdayınca problem oluyorsa, enstantane önceliği (shutter priority) moduna getirip enstantaneyi 1/30 veya 1/50 gibi bir rakama getirirsen büyük ihtimalle sorun çözülür.
Flaşın ayarını düşürmene rağmen herkesin beyaz çıkması?? Otomatik moddayken mi oluyor?

Tarih: 15 Mayıs 2006, 21:26 - İp: 85.***.**1.20
bill
bill (üye)
Ankara / Amatör

enstantaneyiyi 1/ 30 a 1/50 ye getirincede karanlık çıkıyor bir türlütutturamadım.ewt otomatik modda flaşı düşürmem rağmen acayip parlıyor anlamadım.arkadaşta küçük kopmpak bi alet var otomatik modda flaşla süper çekiyo ama benim ki bembeyaz oluyor insanlar..

Tarih: 15 Mayıs 2006, 21:43 - İp: 85.***.**8.26
murgur
murgur (üye)
İstanbul / Amatör

1/30'a getirince niye karanlık çıksın ki, flaş kullanmıyor musun?
Eğer flaş kullanmayacaksan, 1/30'da karanlık çıkmaması için diyaframı sonuna kadar açıp (yani diyafram değerini minimum seçip) isoyu da yükseltmen (200) lazım.
Flaşla beyaz çıkma konusunu çözemedim, "Sony Dsc-h1 İçin Online Yardım.." başlığında da sorununu dile getirmişsin, çözüm bulamadılar mı? yoksa fun club'a veya H1'ci sağlam birine sormak lazım. veya Cüneyt abiye (ocaklilar) de sorulabilir.
beyaz ayarı (white balance) otomatikte, değil mi?

Tarih: 16 Mayıs 2006, 01:28 - İp: 85.***.**1.20
bill
bill (üye)
Ankara / Amatör

flaş parladığı için flaşı kapatıyorum diyaframı açıyorum isoyuda 400e getiriyorum hala karanlık oluyor. fun cluba sordum ama tatmin edici cvplar alamadım açıkçası daha iyi bilen ve kullanan biri olsada yararlansam diye bekliyorum.yardımın için saol tavsiyelerini bekliyorum gene başka bi cözüm olmaz mı ki yaa(bu arada beyaz ayarıda otomatikte) SAYGILAR...

Tarih: 16 Mayıs 2006, 20:07 - İp: 85.***.**8.26
volkanergu
volkanergu (üye)
İzmir / Amatör

bence flaşlı olarak çek ama pozlama değerini biraz düşür parlamayı azaltabilirsin.

Tarih: 16 Mayıs 2006, 22:26 - İp: 81.***.**2.198
bill
bill (üye)
Ankara / Amatör

sayın volkanergü pozlama değeri derken neyi kastettiniz daha açık yazarsanız sewinirim? amatörüm daha bu konularda.saygılar....

Tarih: 16 Mayıs 2006, 23:21 - İp: 85.***.**8.26
korkutsa
korkutsa (üye)
İzmir / Meraklı

İyi günler.

H1 makina bende de var.
1- flaşlı çekimlerde arka tarafın karanlık çıkması normal. Flaşı SL moduna getirirsen önce flaş patlatıp öndeki objeyi net çekmeyi sağlıyor arkasından enstantane hızını yavaşlatıp diyaframı bir süre daha açık bırakarak arka taraf içinde yeterli ışık almayı sağlayan bir moddur.bazı durumlarda işini görebilir.

2- patlama maalesef bu makinanın bir sorunu. Bende Canon A70'te var ama onda bu sorunu yaşamadım ya da buna benzer onlarca makina kullandım fakat hiçbirinde bu tip bir sorun yoktu. H1'in kangren konularından birisi bu. Tavsiyem;
* Flaşı - yaparak gücünü en aza indir.

* P modunda müdahale edebildiğin EV modunu -0.7 ye getir.

* Mümkünse çekeceğin nesnelere fazla yaklaşma biraz uzaklaş yaklaşman gerekiyorsa fiziksel olarak uzakta bulun zoom ile yaklaş.

Bu sorunu bu şekilde hafifletmiş olursun. Sanırım flaşının çok güçlü olmasından kaynaklanıyor. Aslında diğer makinalara göre artı sayılacak bir durumdur. Moralin bozulmasın. Uzak mesafelerdeki nesneler üzerinde flaşlı çekimlerde diğer makinelerde karanlık çıkanlar bu makinanın güçlü flaşından ötürü güzel çıkmakta. Hele bir de gücünü + ya getirirsen.

Tarih: 4 Haziran 2006, 10:21 - İp: 85.***.**3.152
bill
bill (üye)
Ankara / Amatör

çok teşekkür ederim korkutsa yavaş yavaş alışacam heralde tavsiyelerin için çok saol..SAYGILAR..

Tarih: 4 Haziran 2006, 12:08 - İp: 85.***.**3.233
parody
parody (üye)
Antalya / Doğa Fotoğrafçısı

Bu tip bir makinada ev içinde çekim yaparken flaş kullanmak zorundasın. Başka türlü düzgün olmaz. Flaşla çektiğinde enstantene hızı çok yüksek olur ve fotoğraf net çıkar. Suratların beyaz olarak patlamaması için yapman gereken uygun bir mesafeden çekmen. Çok yakından çekersen patlar. Zaten makinede 12x optik zoom var istediğin kadar uzaklaşabilirsin.

Tarih: 5 Haziran 2006, 11:13 - İp: 85.***.**6.124
bill
bill (üye)
Ankara / Amatör

doğru diyosun yaa mecburen flaş kullancaz mesafeyide ayarlamam gerekecek artık saol...

Tarih: 5 Haziran 2006, 11:27 - İp: 85.***.**3.233