emanetkere
emanetkere (üye)
Ankara / Amatör

Sony-f828

Selamlar. F828 kullanyorum...Daha doğrusu kullanmaya çalışıorum... WB diye bi düğme var makinede basılı tutup yandaki çemberi çevirince auto,set, vs.... degerler cıkıyor...detay verebilecek olan arkadaslar varsa mutlu olurum...

Tarih: 21 Ocak 2006, 08:52 - İp: yok
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

White Balance (Beyaz Dengesi veya Beyaz Ayarı diye de geçer.)

Makinenin, renk ayarlarını ortamın ışık şartlarına göre yapmasını sağlar.
Konuya hakim olana kadar Auto da bırakabilirsin. Genellikle Auto iyi sonuç verir. Veremediği durumlarda, değiştirilebilir veya özel ayar yapılabilir.

Daha fazla bilgi için, forumda Beyaz Ayarı veya White Balance konularını aratabilirsin. Aşağıdaki linkte de biraz bilgi var.

http://www.fotokritik.com/forum_goster.php?konu_id=31947

#ocaklilar' tarafyndan 21.01.2006 15:47:34 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 21 Ocak 2006, 15:49 - İp: 85.***.**2.186
ayhan erki
ayhan erki (üye)
Muğla / Amatör

sayın fotoğrafsever arkadaşım sonyF828 in makineyle beraber verilen 159 sayfalık türkçe bir klavuz kitabı var ukalalık olsun diye söylemiyorum o kitabı tatbikatlar yaparak dikkatlice okumak gerekiyor.her aşamasında makine üzerinde bir iki defa uygulama yaparsanız.kısa sürede makinenizin her fonksiyonunu öğrenirsiniz.birkaç aksayan yanı olmasına rağmen iyi bir makinedir.güzel çekimler dilerim

Tarih: 8 Şubat 2006, 22:19 - İp: 85.***.**2.129
tembeleryk
tembeleryk (üye)
Samsun / Amatör

hımm.. herkes wb olduğundan bahsetmiş ama arkadaşın istediğini söyleyen olmamış,

o gördüğün seçenekler wb ayarlarına yöneliik seçeneklerdir auto ya alırsan en uygun ayarı kendisi yapar geneldede bunu sorduğuna göre uzun bi süre auto da kullanmalısın diğer seçenekte ise set e aldığında duruma göre flas la yada flas sız wb ayarı yaparsınki o ortama göre en iyi ışık ayarını oturtabilesin. ben 828 in auto wb de hata yaptığına zaten pek rastlamadım rahatlıkla kullanılabilir auto da yani öte yandan nois oranları 717 ye göre biraz yukarılarda..

Tarih: 9 Şubat 2006, 11:14 - İp: 81.***.**6.72
  • 1