ceyhuncetin
ceyhuncetin (üye)
Bursa / Doğa Fotoğrafçısı

Sony A100 Gece Çekimlerinde Problem

Merhaba sony a100 kullanıcısıyım.ama yeni alım.Akşam balkondan gece çekimleri yapmak istedim.Sokağımızın başında bulunan sokak lambası altında duran insanları çekmek istedim.ama her moddda denememe rağmen bir türlü çekime izin vermedi makina. sorun nerede

Tarih: 31 Mart 2007, 11:29 - İp: 85.***.**2.72
cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

hipotez,

Cekime izin vermedi demek ile neyi kastediyorsun ? Makina cekim mi yapmiyor ?

Yoksa cekimler, flu veya istedigin gibi mi degil ?

Makina cekim yapmiyorsa, makinada bir problem var.

Cekimler istedigin gibi degil ve ya flu ise,bu ya senin cekim ayarlarindan kaynaklanan ya da objektiften kaynaklanan bir sorundur,Body ile baglantili degildir.

Tarih: 31 Mart 2007, 12:36 - İp: 195.***.**2.1
cancanamca
cancanamca (üye)
İstanbul / Amatör

benim anladığım, netleme yapamadığı için çekime izin vermediğini sanman
ışığın az olduğu ortamda AF yapamaması normal, lensi MF moduna alıp netlemeyi el ile yapmayı deniyebilirsin.

Tarih: 31 Mart 2007, 12:43 - İp: 81.***.**4.120
merhaz
merhaz (üye)
Şırnak / Amatör

mekinayı fabrika ayarlarına getir ve tekrar dene..olacaktır.

Tarih: 31 Mart 2007, 13:15 - İp: 88.***.**4.169
ceyhuncetin
ceyhuncetin (üye)

vizör ekranında sol taraftaki nokta sürekli yanıp sönüyor.Bu sebeple çekime izin vermiyor makina.

Tarih: 31 Mart 2007, 15:31 - İp: 85.***.**2.72
cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

Sen makinayi manuelde unuttun galiba, AF ye al makinani.Makina netlik yapmayinca cekim yapmiyor .

Benim aklima gelen bu

Tarih: 31 Mart 2007, 15:45 - İp: 195.***.**2.1
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Tam tersi manuel fokus modunda olsaydı hiç duraksamadan çekerdi.

Muhtemelen aktif sensörü veya sensörlerden birini kontrastı yüksek bir noktaya kilitlemediniz, yok o makina çeker, çekilmiş birsürü fotograf var, elimde çok sizinkine benzeyen Konica Minolta 5D var, o da çekiyor.

Tarih: 31 Mart 2007, 18:28 - İp: 85.***.**5.240
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Özel Menü 1. sayfadaki Priotity setup, AF'ye ayarlanmışsa, makine net yapamıyorsa çekmez. (Release'e ayarlanırsa, net yapmadan da çeker) Vizördeki soldaki ışığın devamlı yanıp sönmesi de, net yapamadığını gösteriyor.

Antika'nın dediği gibi: Muhtemelen aktif sensörü veya sensörlerden birini kontrastı yüksek bir noktaya kilitlemediniz

Şartlar elverişili değilse MF ile deneyin.

Tarih: 31 Mart 2007, 20:23 - İp: 85.***.**1.32
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Yaşadığınız sorun sadace A100 e has birşey değil. Her SLR makinede olabilecek sıradan şeyler. Arkadaşların dediği gibi ya manuel focuslama yapın ya da Zoom halkasını çevirerek odak noktasını değiştirin.

Tarih: 31 Mart 2007, 21:44 - İp: 85.***.**7.232
ceyhuncetin
ceyhuncetin (üye)

sn ocaklılar dediğin gibi özel menüdeki değişikliği yaptım sorun ortadan kalktı.fakat kesinlikle tripot kullanmak gerekiyor.
Teşekkürlerrrr.

Tarih: 31 Mart 2007, 22:43 - İp: 88.***.**8.198
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

özel menüdeki değişikliği yaptım sorun ortadan kalktı

Seçim meselesi tabi ki, ama o değişikliği yaparak sadece "fotoğrafı çekememe" sorununu ortadan kaldırıyorsunuz, "netlik yapamama" sorunu ortadan kalkmayabilir.

Makinenin, net yapabilmesi için gerekli şartların sağlanamadığı durumlarda, MF'yi rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Tarih: 31 Mart 2007, 22:57 - İp: 85.***.**1.32