maii
maii (Objektif)
İstanbul / Amatör

Sony A100 & A200

merhabalar
fotoğrafçılıkta henuz çok yeniyim ve ilk makinem geçen hafta aldığım sony a200.. benim sorunum diyaframın genelde 5.6ya, ışıkın durumuna gore de en fazla 3.5a kadar düşürebilmem. Yani ben diyaframı duruma göre istesem 2ye düşüremiyorum ki dedemin 80lerden kalma manuel makinesinde bile bu değerler var.. bu sorunumu nasıl çözebilirim kullandığım lens 18-70MM..

ve 2. olarak shutter speedi (enstantaneyi)olabildiğince düşürmek yani b'ye getirmek istiyorum.. ama bunun ayarının da nerden yapıldığını bilmiyorum.. büyük ihtimalle a100 ile a200 aynı menuye sahip olabileceğinden a100 kullanıcılarının bana bu konuda yardım edebileceklerini umuyorum..
şimdiden teşekkürler

Tarih: 12 Mart 2008, 21:51 - İp: 85.***.**0.151
droral
droral (üye)
Ankara / Amatör

Merhaba maii, yeni makinan hayırlı olsun...
Diyaframı daha fazla açamaman makinanla değil, objektifinle ilgili bir durum. 18-70 objektifin yanlış hatırlamıyorsam 3,5-5,6 bir objektif; yani 18mm de 3.5, 70 mm de de 5.6 'dan daha fazla açamazsın diyaframı. 18mm den 70mm'ye doğru zoom yaptıkça diyaframın da 3.5' tan 5.6'ya doğru kısılır. Daha açık diyafram istiyorsan maalesef kesenin ağzını açman gerekiyor . 1.4, 1.8, 2,8 gibi objektifler biraz pahalı çünkü...
Kısa bir dönem A100 kullanmama rağmen ne yazk ki BULB modunu hiç kullanmadığım için ona cevap yazamayacağım. Kullanma klavuzunu denemeni öneririm. Gerçi bir cevap yazan olacaktır nasıl olsa...
Kolay gelsin...

Tarih: 13 Mart 2008, 00:26 - İp: 195.***.**6.108
sametsony
sametsony (üye)
Bursa / Amatör

Bende dea200 var ama neredeyse tam otomatik makine. Açıkçası D-slr zevkini vermiyor.

#sametsony' tarafından 13.03.2008 15:45:53 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Mart 2008, 01:18 - İp: 85.***.**1.31
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

arkadaşlar (sametsony) bilmeden yorum yapmayın lütfen..
sony a200 ile büyük işler yapan adamlar vardır, bunu düşünebiliyor musun sevgili sametsony..

elindeki makine çok çok iyi.. ama fotoğrafı öncelikle fotoğrafçı çeker.

makinenin ne olduğu değil, makinenin "kimin elinde olduğu" mühimdir. bence bol bol oku, çalış, ustalara danış..

hatta..

bence bir fotoğrafçılık kursuna git.. bunun çok faydasını görürsün.
o zaman elindeki makinenin bir deniz olduğunu ve senin daha önce sadece kıyıda yüzdüğünü farkedersin

sevgili maii;

Makinen hayırlı olsun. çok iyi bir seçim.. ama şimdiki kit lensler en az 3.5 değerinden başlar. bu sorun değil..

2.8'e kadar kısman çok şey farketmez. arada az bir fark var. bunu sorun etme..

bende de o lens var ve ben de 3.5 değerinden başlıyorum çekmeye.. kötü olsa ben onca fotoğrafı nasıl çekerdim???

tadını çıkar, dert etme.. ayrıca sana da önerim imkanın varsa bir fotoğrafçılık kursuna gitmen..

ya da national geographic fotoğrafçılık eğitim cd setinden bulabilirseniz alın derim.

Makinelerinizde hiçbir hata yok

Tarih: 13 Mart 2008, 01:48 - İp: 88.***.**3.35
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

A100 de Bulb (uzun poz) çekim:
- Mod kadranı M konumuna getirilir
- (BULB) gösterene kadar kontrol kadranı sola çevrilir
Kolay gelsin

Tarih: 13 Mart 2008, 08:47 - İp: 88.***.**6.110
maii
maii (Objektif)
İstanbul / Amatör

sayın droral;
evet yanlış hatırlamıyorsunuz 3.5- 5.6 bir objectif.. sayenizde bu değerlerin diyafram edğerleri olduğunu öğrenmiş oldum şimdilik bu diyaframlarla bu işi öğrenmeye devam edicem inş ilerde yeni bir objectif alırım.. teşekkür ederim yorumunuz ve verdiğiniz bilgi için

mustafa abi;
o kadar kararsızlıktan sonra sonunda almışken dslr olsun dedim ve bunda karar kıldım.. okulda fotoğrafçılık dersi alıyorum bu donem.. onun dışında National Geographic cd setini de aldım. dün hoca makinem hakkında keşke başka alsaydın vs gibi konuşup moralimi bozsa da şimdi sizden iyi bir tercih yaptığımı öğrenmiş olmak iyi geldi

makinenin ve kit lensin yanında bir de 4.5-5.6/75-300 bir lens verdiler fakat henuz hiç kullanmadım.. umarım işime yarayacak bir lenstir?

yorumunuz için teşekkürler

Tarih: 13 Mart 2008, 08:58 - İp: 85.***.**0.151
maii
maii (Objektif)
İstanbul / Amatör

teşekkür ederim sayın merson denedim ve oldu

Tarih: 13 Mart 2008, 09:06 - İp: 85.***.**0.151
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

keşke başka bir makine alsaydın..

Bir hoca bunu söylüyorsa kusura bakmasın ama bu işi hiç yapmasın!!!

Bir hoca.. Dünyada sadece nikon ve canon makinedir diye düşünüyorsa, eski zihniyetten sıyrılamamıştır. Ve nasıl hocalık yapar anlamıyorum. Bu dediklerimi ona aynen iletir misin sevgili maii..

SONY markası ilk olarak A100 ile çıktı bu yola.. Ve tüm otoriteleri şaşırttı, şok etti.
Tüm inceleme sitelerinde çok yüksek test puanları aldı.

Ama, makine deyince hala "canon'la nikon'dan başka tanımam" diyen adamlar var.

MAİİ..

Kullandığın makinenin üzerinde SSS var. Yani titreşim önleme.. Düşük enstantanede bile nispeten daha net fotoğraflar sağlar sana.. Ve hangi lensi takarsan tak üzerine, titreşim önleme sistemin var.

Ama ya canon ve nikonlarda? maalesef yok bu özellik..
Onların bazı lenslerinde var titreşim önleme.. ama çoook pahalı.. Ticaret kurnazlığıyla tüketiciden daha fazla para yontuyorlar.

Tabi ki canon ve nikon çok iyi markalar..

Ama SONY'i küçümsemek ciddi hatadır. SONY kaliteyi ucuza satarak onlardan 1 adım önde fikrimce..

Gelelim 75-300 lensine.. Bu lens ile daha uzak nesneleri çekeceksin. uzakları yakınlaştıracaksın. Martı vs..
Bu lens diğerinden daha iyi fotoğraf verir.

Ama şunu unutma.. Makinede SSS var diye bu sana rahatlık vermesin. Sen her zaman elini titretmemeye çalış.. deklanşöre sarsmadan bas makineyi.. Böyle yaparsan, SSS nin de yardımıyla net fotoğraflar seninle olacaktır.

Makinen çok çok güzel.. Bana güven..

18-70 lensin sadece çok kalite değil, bu normal.. çünkü kit bir lens..

tamron 17-50 (sony uyumlu) bu lens 2.8 diyafram değerinden başlar. Ve çok güzel bir lenstir. bunu alabilirsin.

sevgiyle kal..

Tarih: 13 Mart 2008, 15:45 - İp: 88.***.**6.60
sametsony
sametsony (üye)
Bursa / Amatör

Makinanın kötü olduğunu söyleyen yok ki ? Sadece diğer makinalara oranla daha otomatik olduğunu söylüyorum. Bu makinayla büyük işler yapan tabii ki vardır.Ona birşey diyen yok. Nasihatleri evlatlarınıza verin lütfen.Herkesin görüşün sayfılı olun.Bilmeden yorum yapmayın gibi sözler yakışık değil. Ne maluım benim sizden bu konularda dahafazla bilgili olmadığım.

Tarih: 13 Mart 2008, 15:55 - İp: 85.***.**7.220
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

sametsony;

"bu makine daha otomatik" dediğin zaman zaten baştan mantık çizgisinin dışına çıkıyorsun.

bu sözü açar mısın, ne demek daha otomatik?
makinelerde "daha otomatik" diye birşey yoktur.
kullandığın makine bir dslr.. ve full manuel bir makine..

büyük bir deniz o.. ama sen daha suya girmedin.

lütfen kızma, medenice konuşuyor ve tartışıyoruz. forumlarda bunlar normal
amacım kesinlikle küçümsemek değil, kibir Allah'a mahsus..

Tarih: 13 Mart 2008, 16:00 - İp: 88.***.**6.60
sametsony
sametsony (üye)
Bursa / Amatör

Yok gözkırpma ifadesi koymayınca ( şunlar gibi ) sert konuşuyorum gibi oluyor. Bu hep başıma gelir benim. Daha yumuşak olmayım .

Tarih: 13 Mart 2008, 16:11 - İp: 85.***.**7.220