bcb
bcb (üye)
Trabzon / Meraklı

Sıfır Makinede Sensör Lekesi ?

Değerli dostlar geçen hafta aldığım sıfır D7000 ile bugün gök yüzü çekimi yaparken çok soluk küçük nokta fark ettim. Eve gelip lekeyi daha iyi belirginleştirmek için HDR ve detail ayarlarını fazlalaştırdım ve sonuç bu;

özellikle sol taraftaki nokta lens takılı değilken bile gözüküyor bu yüzden leke olsa olsa sensörde olur diye düşündüm. Lensi aldığım günden beri çıkarmadım sizce bu nasıl olabilir?

Tarih: 15 Eylül 2012, 21:41 - İp: 88.***.**3.120
ozturert
ozturert (üye)
İstanbul / Meraklı

Bazen oluyor. Farklı objektifin varsa onunla da dene, aynı sonucu alırsan algılayıcıda leke var demektir. Sıfır makinede bile çıkabiliyor.

Tarih: 15 Eylül 2012, 22:40 - İp: 84.***.**1.146
bcb
bcb (üye)
Trabzon / Meraklı

Keskinliği çok arttırınca belli oluyor. Fotoğrafın orjinalinde çok bir sorun yok.

Tarih: 15 Eylül 2012, 22:46 - İp: 88.***.**3.120
orkunium
orkunium (üye)
İzmir / Amatör

Makinayı nereden, hangi firmadan, hangi koşullarda aldığınızı yazmamışsınız. Ben sormaktan kaçınılan soruyu sorayım: Acaba makina 'sıfır' olmayabilir mi? Kutusunu ilk siz mi açtınız? Makinada acaba başka bir kusur, küçük de olsa bir iz, leke vs. var mı? Garantili mi aldınız?

Tarih: 17 Eylül 2012, 09:58 - İp: 212.***.**7.8
bcb
bcb (üye)
Trabzon / Meraklı

Makineti Nikon bayiiden takas usulü aldım. Makine sıfır ama 250 çekim yapılmıştı sağlamlığı kontrol etmek adına. Kutusuna koyup verdiler. Garanti ve fatura vermediler. Bugün aldığım yere götürdüm ve işin uzmanları özel bir odada ücretsiz temizlik yaptı sensöre. Durum düzwlmedi ve İstanbul'a yollanacak. Oradada yapılamazsa ücretsiz sıfır makine getirtilecek.

Tarih: 17 Eylül 2012, 19:19 - İp: 88.***.**3.120
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

tipik ayna tarafındaki kola ait yağ lekeleri bunlar d7000 in bilinen sorunu genelde sol tarafta yukarıya doğru artar. Temizledik diyorlar ama kuru temizlik yapmaya kalkmışlardır o yüzden çıkmamıştır.bunlar çok inatçı lekeler çünki... metil alkolle duzgun bir temizlik kitiyle çıkar ama yağ sıçramaya devam edecektir d7000 ayna mekanizmasının kronik sorunudur 15000 shutter dan sonra azalmaya başlayacaktır ama yinede kronik sorun...

#buzlucam' tarafından 02.11.2012 23:49:14 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Kasım 2012, 23:48 - İp: 78.***.**7.136
bcb
bcb (üye)
Trabzon / Meraklı

Sıfır makine verdiler tekrardan onda sorun yok şimdilik.

Tarih: 3 Kasım 2012, 12:43 - İp: 78.***.**1.46
  • 1