rtoodtoo
rtoodtoo (üye)
Yurtdışı / Amatör

Sıcaklık Değişiklikleri

Merhabalar,
DSLR makinalar bu kış şartlarındaki sıcaklık değişimlerinden ne derece etkileniyorlar.
Sıcak soğuk (-4, +20) ortamlara girip çıktığında makinada bir sorun yaşar mıyız? Makinaların kitapçıklarında yazıyor sıcaklık aralıkları hatırladığım kadarıyla ama pratikte kullananların tavsiyelerini öğrenmekten memnunluk duyarım.

teşekkür ederim.

Tarih: 15 Ocak 2009, 23:34 - İp: 85.***.**3.40
gardenxxx
gardenxxx (üye)
Edirne / Haber Fotoğrafçısı

herhangi bir sorun yaşayacağını sanmıyorum bende gazeteciyim çok soğuk ve çok sıcak havalarda makina kullandım bataryayı ve makinayı ıslatmadığın ayrıca kavurucu (ateş vs.) sıcaklığa maruz bırakmadığın sürece herhangi bir problem yaşamassın...

Tarih: 16 Ocak 2009, 01:13 - İp: 88.***.**4.197
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Gerçi bu linkler Nikon makinalar için ama sanırım bütün modern makinalar aynı şekilde dayanıklıdır.

http://www.kenrockwell.com/nikon/d70-cold.htm

http://www.kenrockwell.com/nikon/d200/d200-cold.htm

Pili sıcak tutmanız gerekebilir, bir de LCD zayıf gösteriyormuş, ayrıca LCD kırılgan da olabiliyormuş, dikkatli kullanmak gerekiyormuş.

Tarih: 16 Ocak 2009, 04:12 - İp: 85.***.**7.48
hpfkl
hpfkl (üye)
İstanbul / Amatör

+20 dereceden -4 dereceye yada tersinde makinayı ani olarak çıkarıp kullanırsanız sıcakla sogugun karsilastigi noktada nem olacaktır bu nem hem makinanızın elektronik devrelerine zarar verir hemde objektifte buğulanmaya neden olup tamir edilemeyecek hasarlara neden olabilir.. risk almamak için ani ortam degişikliklerinde makinayı kullanmadan once 20 dakika beklemeniz daha dogru.

Tarih: 16 Ocak 2009, 10:33 - İp: 85.***.**9.235
trojaner
trojaner (üye)
Almanya / Amatör

ARKADASLAR SORUYU DOGRU DÜRÜST OKUYUP ANLAMADAN YANLIS CEVAPLAR VERMEYINIZ LÜTFEN
BENIM ANLADIGIM KADARIYLA SORUYU SORAN ARKADAS SICAK BIR ORTAMDAN YANI +20 DERECELIK BIR EVIN ICINDEN -4 DERECELIK DISARIYA ANIDEN CIKARILIRSA BIR MAKINE VEYA HERHANGI BIR ELEKTRONIK BIR ALET ANIDEN DEGISEN SICAKLIK VE COK SOGUK ORTAMIN ALETIN HEMEN BÜYÜK BIR NEMLENME VE BUHARLASMA OLASILIGI COK YÜKSEK VE KISA DEVRE YAPARAK ALETIN BOZULMASI OLASILIGI COK YÜKSEKTIR ONUN ICIN BÖYLE DURUMLARDA MAKINE SICAKTAN SOGUGA VAYA SOGUKTAN SICAGA CIKARILIRKEN BATARYASININ SÖKÜLÜP O ORTAMA ALISINCAYA KADAR BATARYANIN TAKILMAMASI EN GARANTILI BIR KULLANMA SEKLIDIR BUDA ASAGI YUKARI YARIM SAATLIK ZAMANDIR TABII BU COK YÜKSEK SOGUK VE SICAKLIK ORTAMLARI ICIN GECERLIDIR.
selamlar
[email protected]

Tarih: 16 Ocak 2009, 19:45 - İp: 77.***.**6.145
hpfkl
hpfkl (üye)
İstanbul / Amatör

asıl siz cevapları doğru dürüst okumadan yorum yapmayın. burada yalnızca bilgi almak isteyen arkadaşa iyi niyetle yardımcı olmaya çalışıyoruz tavrınız hiç hoş değil.

Tarih: 16 Ocak 2009, 21:42 - İp: 85.***.**0.187
bilgehakan
bilgehakan (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

Burada önemli olan objektifi korumaktır. Kameralarda öyle olduğu için sanıyorum fotoğraf makinelerinde de aynı durum geçerlidir. Dediğiniz gibi bir sıcaklık değişiminde objektif içinde buhar oluşabilir -ki bu durumda objektifin işe yaramaz hale gelmesi demek oluyor. Bunu önlemek için yapabiliyorsanız objektifi makineden ayırarak bulunduğu sıcaklığı yavaş yavaş yükseltmek çözüm olabilir diye düşünüyorum.

Tarih: 17 Ocak 2009, 01:14 - İp: 85.***.**8.180
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Objektifi çıkarırsanız bir de makinanın içi , sensör perde herşey, buğulanmaz mı ?

Dışarıdan (soğuktan) içeriye (sıcağa) girerken makinayı buzdolabı poşetine koyarsak buğulanmayacaktır, aksi takdirde makina kuruyana kadar bekletmek gerekecektir.

İçeriden (sıcaktan) dışarıya (soğuğa) çıkarken, makina kuruysa hiçbir problem yok. Makina ıslaksa önce silerek kurulayıp, sonra dışarı çıkmak en iyisi. Lensin camı silmek zorunda kalmamak için koruyucu UV filtre kullanmak iyi fikir olabilir.

Tarih: 17 Ocak 2009, 02:28 - İp: 85.***.**7.48
sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

Çantalar sanıyorum bu konuda yardımcı olacaktır. Çanta açıklamasında okumuştum.

Makinayı değişik ortama getirmeden önce çantasına koymak (ki makina çantaları kalındır) sıcaklığın çanta içinde aniden değişmesini engeller. Biraz bekleyip makinayı çantadan sonra çıkarmak mantıklı olabilir bu sayede yavaş yavaş dış ortamla aynı sıcaklığa gelmiş olacaktır.

Tarih: 17 Ocak 2009, 17:03 - İp: 88.***.**1.142
chushka
chushka (üye)
Yurtdışı / Doğa Fotoğrafçısı

Eksi sicakliklarda makinanin pili daha cabuk tukeniyor. Yedek pil alin ve vucut sicakliginiza yakin bir cepte saklayin. Ayriya soguk havada cekim yaparken parmaklari kesik eldiven kullanin.

Tarih: 20 Ocak 2009, 13:02 - İp: 85.***.**0.223
burakby
burakby (üye)
İzmir / Amatör

bizim köy çok soğuk olur. deniz seviyesinden 800 metre yüksekte ve sisli oluyor. evlerde odun sobası kullanılıyor ve ev sıcaklıgıda çok yuksek oluyor. 30 dereceden eksi 15 20 dereceye çıkarken d80ni çantadan çıkarmadan yarım saat bekliyorum haliyle çanta sogurken makinede soguyor. o zaman guvenle kullanabilirsiniz ayrıca lensde toz varsa kesinlikle hohlamayın yoksa lense yapışıp donuyor ve dısarda kullanılamaz hale geliyor. hava pompasıyla silin...

özellikle dısardan içeriye girerken çantada sıkıca kapalı oldugundan emin olun öyle girin girdiğim zaman çanta nemle kaplanıyor bile. çanta kuruduktan sonra çıkarıyorum. ilk aldıgım gunlerde çıplakken girmiştim makine komple nemle kaplanmıştı hemen pili çıkardım allahtan bişey olmadı...

Tarih: 21 Ocak 2009, 16:05 - İp: 78.***.**4.8