cacaca_01
cacaca_01 (üye)
İzmir / Meraklı

Shutter Sayısı, Video Çekimi

D-slr makinelerde shutter sayısı ortalama olarak kaçtır ? Perde ömrü bittiğinde renk kaybı gibi sorunlar mı oluşuyor yoksa perde çalışamaz mı oluyor ?

D-slr'larda video çekmenin perdeye zararı olacağını okumuştum. Video çekerken elektronik olarak mı görüntü yakalanıyor ? Eğer değilse ne gibi bir zararı olabilir ?

Tarih: 8 Şubat 2011, 20:38 - İp: 85.***.**1.31
trenci
trenci (üye)
Uşak / Meraklı

Perde ömrü 100 binlerden başlıyor diye biliyorum, ileri seviyelerde yükseliyor. Geçenlerde bir arkadaş 450 bindeki nikon d2x ile çekim yaptığını söylemişti. Benim nikon d90 için 150 bin diye biliyorum.

Daha önce burada perde ömrü konusu konuşulmuştu, sanırım verilen perde ömrü bitince makine hemen servise gidecek diye bir şey yok, firma diyor ki en az verdiğim perde ömrü kadar sorunsuz çekersin, sonrası sana kalmış.

Video çekimlerinde sensör fazla ısınıyor, ama makineye zarar vereceğini sanmıyorum. Zaten benim makinenin kılavuzunda yazıyor; makine fazla ısınırsa korumak için kendini kapatır demişler.

Tarih: 9 Şubat 2011, 13:37 - İp: 95.***.**5.119
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

forumda bu konu daha önce tartışılmıştı. video işi henüz yeni olduğu için daha ortalıkta şu türden sorunlar gözükmemekte;
.. falanca kadar video çektim .. sorunu oldu

zaman içinde neler çıkacak bekleyip göreceğiz. o zamana kadar teorik-mantıktan yola devam edeceğiz.

nasıl televizyonlarda kullanım ömrü var aynısı perde içinde geçerli denilmişti vakti zamanında buralarda..

yani perde sayısını çok fazla kafanıza takmayın. ancak bir hususta perde sayısı belirleyici rol oynar;
mesela 2.el makina alacaksanız yada satacaksanız o zaman perde sayısına bakarak, bahsi geçen makina ne kadar çok kullanılmış'ı öğrenebilirsiniz.

satıcı derki, kız gibi makina tertemiz çok az kullanılmış..
bu iddiayı çürütmek için perde sayısına bakarak (http://forum.netfotograf.com/dslr_slrlike_reviews.asp?msg_id=39534) satıcının doğru söyleyip söylemediğini anlayabilirsiniz.

Tarih: 9 Şubat 2011, 15:46 - İp: 95.***.**7.123
cacaca_01
cacaca_01 (üye)
İzmir / Meraklı

Perde ömrü gerçekten çok fazla oluyormuş. 100.000 çekim yapacak kadar elimde duracağını sanmıyorum makinenin. Şu anki kompakt makinemle yılda 10.000-15.000 arası çekim yaptığıma göre 100.000'e gelemem zaten.

Şu an almak istediğim makinenin 2. eli değil 1. eli zor bulunuyor. Sıfır alacağım perde sayısı önemsenmeyecek kadar fazla.

Tarih: 9 Şubat 2011, 15:53 - İp: 85.***.**1.31
  • 1