silzey
silzey (üye)
Şırnak / Amatör

Shutter Çekim Sayısı Hakkında

Benim Canon EOS 550D makinanın shutter çekim sayısını nasıl öğrenebilirim.Bu modelle ilgili program varmı ve nasıl yapılıyor başka sitelerden buldum program ama bu makinayı desteklemiyor bilgisi olanlar varsa yardımları ve açıklayıcı bilgileri için tşşk ediyorum.

Tarih: 1 Aralık 2010, 15:34 - İp: 78.***.**5.184
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Perden çalışıyor mu, çalışmıyor mu ?

Perde sayısını öğrenip de ne yapacaksın ?

Diyelimki 145.639 , perde çalışmaya devam ediyorsa bu sayının ne anlamı var ? Perde 150bin olunca, "bakımı geldi" deyip servise götürüp değiştittirecek misin ?

Evdeki ampüllerin , TVnin, bilgisayarın vs. çalıştığı saatlerin de kaydını tutuyor musun ? Mesela 10bin saati deviren ampulü durduk yere değiştiriyor musun veya 5bin saati deviren TVnin sonu çöplük müdür ?

Araba, uçak veya asansör değilki bu bozulduğunda hayati tehlike veya en azından yolda kalmak gibi büyük sıkıntı arz ettiği için kilometresi saati takip edilsin. Çalıştığı süre boyunca hiç bunları düşünmeden keyfini çıkarırsın, bozulduğunda çaresine bakarsın.

Ancak farkedilir şekilde olması gerekenden erken bozuluyorsa servis-garanti-iade peşine düşersin.

Tarih: 1 Aralık 2010, 18:53 - İp: 78.***.**8.242
silzey
silzey (üye)
Şırnak / Amatör

Herhalde benim sorduğum soru ile aldığımız yanıt çok farklı boyutlara gelmiş sadece bu konuda herkesin öğrenebileceği cvb ta olması gerekiyordu tabiki perde sayısı olduğunda tekrar yenileyecekler yaklaşık 200 tl ye sıfırlıyacaklar onu bizde biliyoruz sadece rakam olarak nasıl öğrenildiği yani kişiler bir makina alırken 2 el olarak perde sayısını nasıl öğrenilecek onun cvb ını arıyoruz.bu tür tarzda yorum yapmayalım lütfen..

Tarih: 1 Aralık 2010, 21:26 - İp: 78.***.**5.184
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

bu konuda antikaya sonuna kadar katılıyorum.
makineyi aldıktan sonra bunları arastırmaktansa cıkıp adam gibi iki tane fotograf cekmek cok cok daha mantıklı.
ne farkedecek 1500 olsa?
ya da 0 olsa. spottan aldıysan bitti gecti, almadan once baksan neyse...
kartı tak bir fotograf cek,kac gosterıyorsa odur shutter sayısı.
hem sayıyı ogrenmiş hem boş işleri bırakıp bir fotograf cekmiş olursun.

-------
illaki konu hakkında birşey arıyacaksan, takıntını gidermek adına forumda arama yapmanı oneririm.
t_yaman bu konu hakkında konu acmıstı.

haa bunlarıda saldırı diye algılama, sadece makineyi aldıktan sonra boyle seylerle ugrasmanın anlamsızlıgından bahsedıyoruz.

Tarih: 1 Aralık 2010, 21:54 - İp: 92.***.**0.234
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Canon 500D/550D 'de öğrenemezsiniz diye biliyordum . Canon'larda çalışan Astrojargon adlı program bile son modellerdeki çekim sayısını göremiyor.

Meraktan yine baktım - PC'de LINUX kullananların görebileceğini iddia eden biri var . Linux kullanır,o işlerden anlarım derseniz detayları yazarım .

-----------

Antika'ya ilave ...

DSLR'ler yeni yeni yayılmaya başladığında , perde mekanizmalarının ömürlerinin çok uzun olmadığı tahmin ediliyordu büyük ihtimalle - yeterli istatistiki bilgi oluşmadığından . Filmli zamanlarda kimse kolayca onbinlerce kare fotoğraf çekmediğinden biraz muammaydı herhalde günlük koşullarda ne kadar dayanacakları bu yeni amatör/giriş sınıfı makina perdelerinin .

O sebeple 30,000-50,000 gibi tahmini perde ömürleriyle başladılar - sonra yıllar geçtikçe gördüler ki perde mekanizması korktukları kadar kolay bozulmuyor . Çoğu fotoğrafçı perdeyi öldüremeden makina demodeleşiyor , yenisine geçiliyor .

Bugünlerde bazı giriş seviyesi makinalarda bile belirtilen perde ömürleri 150,000 .

Yine de 2.el/refurbished /kazıklanma vs şüpheleri azaltmak açısından bilmenin bir yararı var.

Tarih: 1 Aralık 2010, 22:01 - İp: 96.***.**4.180
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Komutun adi "rdjpgcom"

Açık kaynak kodlu, grafik arayüzü olmayan ( yani "komut satırı"dan veya konsoldan çalıştırılabilen) bir yazılım olduğundan teorik olarak herhangi bir işletim sistemi için derlenip çalıştırılabilir. Bütün Linux sürümlerinde "default" geliyor, muhtemelen bütün modern Unix sistemlerde de geliyordur.

Unix/Linux dökümantasyonunda kullanım şekli aşağıdaki gibi tarif edilmiştir :

-------------------------------------------------------------------------------

RDJPGCOM(1) RDJPGCOM(1)

NAME
rdjpgcom - display text comments from a JPEG file

SYNOPSIS
rdjpgcom [ -verbose ] [ filename ]

DESCRIPTION
rdjpgcom reads the named JPEG/JFIF file, or the standard input if no file is named, and prints any
text comments found in the file on the standard output.

The JPEG standard allows "comment" (COM) blocks to occur within a JPEG file. Although the standard
doesn’t actually define what COM blocks are for, they are widely used to hold user-supplied text
strings. This lets you add annotations, titles, index terms, etc to your JPEG files, and later
retrieve them as text. COM blocks do not interfere with the image stored in the JPEG file. The max-
imum size of a COM block is 64K, but you can have as many of them as you like in one JPEG file.

OPTIONS
-verbose
Causes rdjpgcom to also display the JPEG image dimensions.

Switch names may be abbreviated, and are not case sensitive.

HINTS
rdjpgcom does not depend on the IJG JPEG library. Its source code is intended as an illustration of
the minimum amount of code required to parse a JPEG file header correctly.

In -verbose mode, rdjpgcom will also attempt to print the contents of any "APP12" markers as text.
Some digital cameras produce APP12 markers containing useful textual information. If you like, you
can modify the source code to print other APPn marker types as well.

SEE ALSO
cjpeg(1), djpeg(1), jpegtran(1), wrjpgcom(1)

AUTHOR
Independent JPEG Group

11 October 1997 RDJPGCOM(1)
(END)

Tarih: 1 Aralık 2010, 22:35 - İp: 78.***.**6.246
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Evde veya işyerinde Windows kullanıyor olsaydım sizin için derleyip "rdjpgcom.exe" şeklinde yollardım, ama kullanmıyorum işte, kullanmaya da niyetim yok, Allah kullanmak zorunda bırakmasın :

Matrix runs on WindowsXP http://www.youtube.com/watch?v=yX8yrOAjfKM>

silzey
silzey (üye)
Şırnak / Amatör

paperman
Canon 500D/550D 'de öğrenemezsiniz diye biliyordum . Canon'larda çalışan Astrojargon adlı program bile son modellerdeki çekim sayısını göremiyor.

paperman arkadaşımızın verdiği Astrojargon adlı programı bugün denedim onunda belirttiği gibi canon 500Dve550D modelleri desteklemiyor bazı modelleri destekliyor tabiki çokta önemli bir şey değil zaten canon 550Dmodelinde çekim sayısını ortalama 150000 olarak vermiş canon firması yaklaşık olarak bu ömrüde bana normal olarak 7 veya 8 yıl gidiceğine varsayım olarak düşünürsek o zamana kadarda makinayı değiştireceğiz zaman bakalım hangi modelleri gösterecek verdiğiniz yanıt ve bilgileriniz için zaman ayırdığınız için tşşk ediyorum.sağlıcakla kalın..

Tarih: 1 Aralık 2010, 23:29 - İp: 78.***.**5.184
0xygen
0xygen (üye)
İstanbul / Amatör

Selamlar,
ne kadar dogru gosteriyor bilmiyorum ama bende işe yaradı( rebel xs ) :
once sayiyi aldım sonra bir kaç foto cektim daha sonra tekrar baktım doğru gösterdi.
http://astrojargon.net/EOSInfo.aspx

Tarih: 13 Aralık 2010, 20:37 - İp: 88.***.**6.199
silzey
silzey (üye)
Şırnak / Amatör

0xygen bu koymuş olduğun link adresi sadece canon 450 modelini destekliyor. 500 ve 550d modelini desteklemiyor.varsa destekleyen program öyle yazarsan sevinirim zira.,

Tarih: 13 Aralık 2010, 21:10 - İp: 95.***.**8.173
mturk
mturk (üye)
İstanbul / Amatör

0xygen e çok teşekkür ederim. Epeyce uğraştım , olmadı en sonunda Mark2 nin Shutter sayısını 0xygen in link verdiği programla öğrenebildim.

Tarih: 29 Ağustos 2012, 13:57 - İp: 94.***.**8.128