orhanax
orhanax (üye)
Manisa / Meraklı

Seri Çekim Kapasiteleri?

Öncelikle herkese mutlu günler dilerim.
Bir süredir kafama takılan bir soru var. Acaba bir fotoğraf makinesinin seri çekim sayısı frimware yoluyla arttırılabilir mi?

Örneğin s9500'ün 4 olan seri çekim sayısı, ileride üretici firmanın çıkaracağı bir yazılım güncellemesiyle tatmin edici seviyeye (tabii ki de sınırsıza )getirilebilir mi? Sonuçta makine,deklanşöre basılı tuttuğum sürece çekim yapıyor ama tercihe bağlı olarak ya ilk dört fotoğraf saklanıyor ya da son dört.

Bu konuda bilgisi olanlar, bilgilerini paylaşırsa sevinirim.

Tarih: 3 Şubat 2006, 01:48 - İp: yok
fantom
fantom (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba,
Bu şimdilik pek mümkün görünmüyor;

Seri çekimde pratikte iki sınırlma var:
1)Makinanın çektiği kareleri hafızaya yazabilme hızı.
2)Makinanın saniyede kaç kare çekebileceği.

Şimdilik 1. engele çarpyoruz. Yani makinalar saniyede 5-10 kareyi hafızaya yazamıyor. Bunun için seri çekimlerde buffer memory kullanılıyor. Buffer dediğimiz şey makinanın çektiği fotoğrafların hafıza kartından önce kaydedildiği gayet hızlı bir dahili bellek. Seri çekim kapasitesi doğrudan buffer boyutuyla ilgili.

Bir gün makinalardaki bu dahili bellekleri değiştirilebilir hale gelirse dediğiniz olabilir, ama maliyet açısından bunun olabilirliği (şimdilik) yok.

Diğer taraftan bellek kartları gitgide daha hızlı hale geliyor, tabii fotoğrafların pixel sayıları da katlanıyor. Yani ilerde 1. engeli aşarsak, saniyede 50-100mb yazabilen flash kartlar çıkarsa mesela, bunu destekleyen yeni makinalar saniyede 10mb büyüklüğünde 10 kareyi kartınız dolana kadar yazbilir. O zaman da 2. engele geliriz. Yani makinanın seri çekim hızı elverdiği ölçüde seri çekim yapabiliriz.

İyi günler.

Tarih: 3 Şubat 2006, 03:57 - İp: 81.***.**1.196
orhanax
orhanax (üye)
Manisa / Meraklı

Ver diğin bilgiler için teşekkür ederim fantom.

Açıklamaların gayet anlaşılır. Ancak karanlıkta kalan bir iki nokta var. Seri çekim sayısı 9mp de de dört adet, VGA modunda da dört adet. 9mp'de bir fotoğraf yaklaşık 3mb yer tutarken VGA modunda 250kb kadar yer tutuyor. Bence bu teknik yetersizliklerden ziyade firmaların üretim politikalarıyla alakalı. Bir üst modellere de bişiler kalsın diye kozlarını azar azar koyuyorlar masaya!
Tabii ki bu sadece benim düşüncem.

İyi günler

Tarih: 5 Şubat 2006, 16:33 - İp: 195.***.**9.197
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Her iki çözünürlüktede sayı 4 ise, kesinlikle haklı olduğunuzu düşünüyorum

Tarih: 5 Şubat 2006, 20:11 - İp: 85.***.**3.184
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Seri çekim kapasitenside en büyük rol mainanın işlemcisinde. Mesela canon s2 digic 2 işlemci sayesinde kart bitinceye kadar saniyede 2.4 kare çekebiliyor. Tabi kartın hızıda önemli. En azından ultra 2 kart kullanmanız gerekiyor.
Ayrıca s2 seri çekim bittikten sonra tekrar çekmek için hiç beklemiyor. 9500 ise 4 kare çekebiliyor.ve çekim bittikten sonra yazmak için biraz bekliyor.

Tarih: 5 Şubat 2006, 23:42 - İp: 85.***.**9.145
orhanax
orhanax (üye)
Manisa / Meraklı

İşte sayın pazarbey, benim de aklıma takılan bu. Yazılım yoluyla bu durumu değiştirmek mümkün mü acaba? En azından daha düşük çözünürlüker için çekim sayısının artabilmesi çok mantıklı geliyor bana.

Tarih: 6 Şubat 2006, 00:00 - İp: 195.***.**9.232
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Dslr lerde öyle özellik varmış. Yani düştükçe artıyormuş
Ama yazılımla bilmiyorum.Olsa iyi olur.

Tarih: 6 Şubat 2006, 00:07 - İp: 85.***.**9.145
orhanax
orhanax (üye)
Manisa / Meraklı

İnşallah yakın gelecekte böyle bir şey olur.
Bu arada sayın pazarbey sitenin s9500 uzmanı olarak size birşey danışabilir miyim?

Bu konu baya tartışılmıştı sayfalarda ama 9mp de çektiğim kareleri orjinal buyutta izlediimde, 100 asa yla güneş altında çekilmiş olsa bile sanki biraz kumlu görünüm var. aynı kareyi hemen çözünürlüüğü değiştirip 5mp de çektim mi böyle bir şey olmuyor. Bu durumu kısaca değerlendirebilirmisiniz? (biliyorum bu soruyu sormanın yeri bu sayfa değil ama kusuruma bakmayın

)

Tarih: 6 Şubat 2006, 00:42 - İp: 195.***.**9.232
  • 1