notyet
notyet (üye)
Trabzon / Amatör

Sensör Temizliği Yapma.

Arkadaşlar kendi makinemde sensörümün tozlanması sebebiyle sensör temizliği yaptım.Forumda gördüğüm kadarıyla bu sorun başına gelen baya arkadaş var belki nasıl yapıldığını anlatırsam yardım etmiş olurum.

Öncelikle sensörünüzde toz olup olmadığını anlamak için.Fotoğraf makinenizde diyafram değerini f/30 seviyelerine getirip,ona uygun bir enstantane değeri seçtikten sonra makineyi beyaz bir yüzeye tutarak çekim yapın.Eğer resminizde beyazın dışında noktalar oluyorsa lkensiniz yada sensörünüz tozlanmış demektir.

Lensinizi gözlük camlarını silmeye yarayan bezle sildikten sonra aynı işlemi tekrarladığınızda hala aynı sorunla karşılaşıyorsanız sensörünüz tozlanmış demektir.

Sensör temizlemek için lensinizi makinenizde çıkardıktan sonra.Makinenizi açarak menüden "sensör clining" seçeneğini seçin makine sensörün önünü açacaktır.Piyasadan kolayca bulabileceğiniz sensör temizleme setlerinden alarak sensörünüzü temizleyin.Daha sonra makinenizi kapatarak lensinizi makinenize geri takın.Başta yaptığınız işlemi tekrarlayın tozlanmanın gittiğini göreceksiniz.

Tarih: 2 Nisan 2007, 19:16 - İp: 88.***.**0.112
fomadijital
fomadijital (üye)
İzmir / Firma

şu an izmirde
www.fototamir.com
sitesi kampanya yapmış.
ücretsiz sensör temizliyor
1 aylık kampanyaymış.
herkese tavsiye ederim

Tarih: 14 Mart 2011, 14:07 - İp: 88.***.**6.126
fotografmakine
fotografmakine (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

güzel bir yazı olmuş hocam fotoğraf makineleri için nsör temizliği çok önemli...

Tarih: 16 Mart 2011, 11:24 - İp: 78.***.**6.77
guronline
guronline (üye)
Yurtdışı / Amatör

kesinlikle ucuz malzemeleri sensorunuze degdirmeyin....
size ilkel gelebilir ama herzaman derim, elektrik supurgesi en iyi cozum..ama el becerisi ister, bu isten anlamiyorsaniz hic ugrasmayin...
6 senedir nikon d70s imin sensorunu bu sekilde temizliyorum halen cam gibi kareler alirim...
...
onemli hatirlatma ; yazdiklarim hakkinda uygulamadan dogan hatalarda sorumluluk kesinlikle size ait...

Tarih: 15 Nisan 2011, 14:39 - İp: 88.***.**6.200
sezzz.
sezzz. (üye)
Antalya / Reklam Fotoğrafçısı

Ya kurtardınız beni azizim. Allah razı olsun, sıfır makinede bunu görünce vallahi oturup ağlayacaktım. Neyse ki hallettik sayenizde, çok çok teşekkürler...

Tarih: 22 Nisan 2011, 12:39 - İp: 88.***.**7.231
tuana.
tuana. (üye)
Bursa / Amatör

canon eos20d kullanıcısıyım vizörden bakınca 2 tane toz parçası gözüküyordu ancak fotografa yansımıyordu lens i çıkartım aynayı sildim ve makina berbat oldu şimdi çektigim fotograflar çok bulanık çıkıyor bunu nasıl düzeltebilirim. trabzonda okuyorum ... trabzondaysanız bana yardım edebilirimisinz kafayı yicem

Tarih: 5 Aralık 2011, 18:36 - İp: 88.***.**4.102
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

ayna kesinlikle solüsyonla veya silerek temizlenmez o sensör temizliği ayrı ayna ayrı . O ayna yarı geçirgen bir aynadır arkasında kuçük bir ikinci ayna vardır buyuk ayna göze optik vizöre görüntüyü gönderir o ayna yarı geçirken olduğu için arkada farklı bir açıyla duran ikici aynaya gelen görüntü aşağıdaki elektronik mesafe ölçere yansıtılır ve odak sağlanır. Sen yarı geçirgen aynanın seffaflığını bozduğun için odak yanlış hesaplanıyor . servise götür başka çaren yok. sensör temizliği yapılabilir ayna asla amatörler tarafından yapılmamalıdır.....zaten ayna kalkınca arkada sensörün önündeki low pss filter yani ufak cam bölüm gözükür temizlediğimiz odur sensör bunun arkasındadır ve sensör gerçekte hiçbir zaman temizlenmez, çünki sonderece hassas ve nazik bir üründür. sadece deyim olarak sensör temizliği deriz , yoksa temizlediğimiz sensörün önündeki camdır .

Tarih: 6 Aralık 2011, 19:25 - İp: 78.***.**7.94
mahmutm.
mahmutm. (üye)
Muğla / Doğa Fotoğrafçısı

Bende bir şeyler eklemek istedim ve soru sormak istedim. İl sorudan başlıyorum

Dediğiniz gibi f36 da düz duvarı çektiğimde noktalar oluşuyor ancak lens olmadan çektiklerimde yok oluyorlar. Bu durumda tozlar lens üzerinde midir? Lensin ön veya arka tarafında toz kalmadığı halde içerisinde toz parçaları gözüküyor onlar olabilir mi? (Sensör üzerinde toz göremedim) ayrıca belirteyim çok zorunda kalmadıkça böyle bir temizlik yapmayı pek düşünmüyorum.

Eklemek istediklerim lesnsin veya makinenin üzerine/içine kesinlikle üflemeyiniz, istemediğiniz durumlarla karşılaşabilirsiniz. Ucuz sıvı ürünlerden mutlaka uzak durunuz hatta hiç kullanmayınız(Denenmiş olanlar konusunda, kesin bilgi almanız durumları hariç). Hava pompasını ve antistatik ürünleri bir arada kullanmanın toz temizlemenin en basit yolu olduğunu düşünüyorum. Diğer lekelerin(su/sıvı sıçraması) oluşmasını engelleyerek böyle bir zahmetten kurtulabilirsiniz

Tarih: 22 Aralık 2011, 22:22 - İp: 88.***.**4.44
oerkara
oerkara (üye)
İzmir / Özel Gün Fotoğrafçısı

www.fototamir.com
izmirdeyseniz ücretsiz sensör temizliği yapıyor
kendiniz uğraşıp riske atmayın
ortalama bir sensörün değişim maliyeti 200-300 tl civarında

Tarih: 18 Ocak 2012, 13:13 - İp: 176.***.**9.144
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

sensör temizliği yapan her yer profesyonel çalışmıyor... bişrde aşağıda bir arkadaş lens olmadan çekince noktalar yok oluyor yazmış burada tammen bir yanlış bilgilenme var lens olmadan diyafram açıklığı ayarlanamayacağı için lekeleri görmeniz mümkün değildir yani bu durum lekelerin objektifte olduğunu göstermez. objektifi değiştirirsiniz başka objektif takar yerniden f20 uzrei çekim yaparsınız yeni objektifte lekelerin yeri değişirse lekeler objektiftedir , lekeler aynı yerdeyse sensördedir. Birde ben sensöre baktım temiz görülüyor söylemi doğru değildir sensörün üzerindeki çoğu lekeler milimetrenin onda biri kadardır ancak bir ihtimal buyuteçle görebilirsiniz gözle temiz demek anlamsız...

Tarih: 20 Ocak 2012, 10:38 - İp: 85.***.**6.12
ferhat_atasoy
ferhat_atasoy (üye)
Ankara / Amatör

abi benime lens imin içinde var nasıl temizliyecem çekimlerde beyaz beyaz belli oluyor lensin önünden bakınca nikor 18 70

Tarih: 28 Ocak 2012, 23:09 - İp: 31.***.**4.81