gacet
gacet (üye)
Bursa / Amatör

Sensör Kirliliği mi Yoksa Ölü Pikse

Arkadaşlar panasonic fz-7 ile çektiğim fotograflarda ve LCD ekranda sarı ve kırmızı 3 nokta oluştu sizce bunlar sensörün kirliğinden mi kaynaklanıyor.Ölü piksel mi ? lütfen teknik bilgisi olan arkadaşlar cevap versin. Optik zoomda belli olurken digital zoomda belli olmuyor. çekilen bir fotografı sizlere gönderiyorum . En kisa sürede teknik servise göndereceğim öncelikle sizlerin fikirlerini alayım dedim yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

http://www.hemenpaylas.com/download/1404557/P1020843.JPG.html

Tarih: 20 Ağustos 2006, 22:09 - İp: 85.***.**7.41
Emre.
Emre. (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Sensor kirliligine pek benzemiyor. Objektifi degismeyen bir makinenin sensorunu nasil kirletebilirsinki ?
Objektifinde bir leke olmadigina eminmisin ?

Tarih: 20 Ağustos 2006, 22:20 - İp: 87.***.**8.71
mbsahan
mbsahan (üye)
Gaziantep / Amatör

Selamlar...
Bunu kesin anlamak icin
1.Objeltif kapagı kapalı iken bir poz.
2.Tam beyaz, tam sarı, tam mavi ve tam kırmızı düz ve her noktasında eşit ışıklanan objelerin fotografını çek.aynı noktaları kontrol et bakalım ne olacak...veya bu fotografları güörme sansımız olursa daha fazla fikir yürütebiliriz...
"En azında objektif kapagı kapalı iken bir poz ve her yeri düz beyaz her noktası eşit ışıklanan bir objeyi/bu bir florasan ışık altındaki kullanılmamaış yeni bir A4 olabilir) pozlarsan daha net bilgi verecektir."
Sensör kirlenmesi üretim esnasında olabildiğini okumustum...İhtimal dahilinde ama sensör kirlenmiş bir makinada fotografta nasıl bir hata olusur sahsen deneyimim yok. Fakat objektif kapagı kapalı iken pozlama yaparsan ve aynı noktalarda hata görürsen sensor kirliğini ihtimal dışı edebilirsin

#mbsahan' tarafyndan 21.08.2006 00:24:16 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 21 Ağustos 2006, 00:21 - İp: 85.***.**2.36
gacet
gacet (üye)
Bursa / Amatör

Objektife baktığımda bir kirlilik görünmüyor, toz parçalıkları girmiş olamazmı.Digital zoomda görünmemesi banada objektifte bir kirliik olasılığını güçlendirdi ama gözle herhangi bie şey görünmüyor.

Tarih: 21 Ağustos 2006, 00:24 - İp: 85.***.**0.217
gacet
gacet (üye)
Bursa / Amatör

bu makina ile objektif kapağa kapalı fotograf çekilemiyor sanırım. ama siyah zeminde çekilmiş fotograflar gönderebilirim

Tarih: 21 Ağustos 2006, 00:31 - İp: 85.***.**0.217
mbsahan
mbsahan (üye)
Gaziantep / Amatör

Objektif kapağı kapalı demem makina acık ve objektif hiçbir sekilde ışık almayacak sekilde kapatılmış (karanlık bir ortamda objektifin önünü bir şekilde kapat bu elinlede olabilir) ve denklaşöre bas... Demek istediğim buydu... Ve bu fotografı yolla...Ha birde A4 kagıdını kadragı tamamen kaplayacak sekilde pozla bunuda yolla...

Tarih: 21 Ağustos 2006, 01:25 - İp: 85.***.**2.36
gacet
gacet (üye)
Bursa / Amatör

beyaz a4 ü ve objektif kapalı olacak şekilde çektim, fotoları upload edemiyorum, ama kapalı olande belli olmuyor, a4 de ise belli oluyor sizce nedir ?

Tarih: 21 Ağustos 2006, 16:15 - İp: 85.***.**0.67
mbsahan
mbsahan (üye)
Gaziantep / Amatör

dosyayı ziple ve http://www.hemenpaylas.com/ a upload et...http://www.hemenpaylas.com/
Bu site olamzsa doyaları tek tek ziple ve www.upload.com dan dene. Alternatif bir cok site var.

#mbsahan' tarafyndan 21.08.2006 23:09:54 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 21 Ağustos 2006, 23:08 - İp: 88.***.**8.7
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Sevgili gacet,
Bu sitede sana ne önerirlerse önersinler yada makinene hangi teşhisi koyarlarsa koysunlar sonuç değişmeyecektirSon karar teknik servisindir.Makinenle ilgili araştırma yapman tabii ki takdire değer ancak zamanda kaybettiğinin farkında mısın?
Makineni panasonic servisi Bursada Ufo elektroniğe yada ankaraya bize gönder gerekli incelemeler yapıldıktan çözüm üretilsin sen de bu bilgileri buradan herkesle paylaş...

Tarih: 22 Ağustos 2006, 00:23 - İp: 85.***.**6.88
gacet
gacet (üye)
Bursa / Amatör

zaten yarın götüreceğim burkay bey, bir çözüm bulacaklarına eminim. yorumlarınız için teşekkür ederim

Tarih: 22 Ağustos 2006, 00:48 - İp: 85.***.**7.66
  • 1