nigne
nigne (üye)
İstanbul / Amatör

Sensor Boyutu Ve Piksel Hakkında

merhaba arkadaşlar,
aynı sensor boyutuna sahip fakat farklı pixel sayılı iki makinenin baskı sonrası kalitesinde bir fark olurmu?

Tarih: 7 Aralık 2005, 17:20 - İp: yok
cannibal
cannibal (üye)
İzmir / Firma

mrb nigne
eger pixel sayisinin elverdigi boyutlarin uzerine cikmiyorsan,piksel kaliteyi belirlemez.Bunun yaninda kaliteyi direk etkileyen unsurlardan biride kullanacagin objektifdir.

Tarih: 7 Aralık 2005, 19:13 - İp: 195.***.**7.155
gucsav
gucsav (üye)
Ankara / Profesyonel Fotoğrafçı

bu konuda daha öncede bir topic açılmıştı.5mpmi 8mp mi konusuna bakabilirsiniz.

Tarih: 7 Aralık 2005, 19:35 - İp: 212.***.**6.82
nigne
nigne (üye)
İstanbul / Amatör

cannibal ve gucsav teşekkürler,

anladım ama kafamda hala bir karışıklık var, iki farklı sensor durumu içinde aynı objektifle çekim yapalım teknik olarakta makineler bir birine eşit olsun ve baskıdada sınır değerleri zorlayalım mesala 3 mega pixel için a4 veya biraz daha büyük bir boyutta baskılar yapalım hangi sensor önce bozmaya başlar görüntüyü. sadece merakımdan soruyorum birazcık fotograf ile ilgilendiğimden herkes bir şey biliyorum zannediyor bende bana sorulan bu sorulara cevap arıyorum. teşekkürler.

Tarih: 8 Aralık 2005, 15:04 - İp: 81.***.**2.104
cannibal
cannibal (üye)
İzmir / Firma

syn nigne
firmalarin makina uretirken belirttigi piksel sayilarinin nedeni senin sordugun nedenidir.Adam sana piksel ebadini ve yapabilecegin maksimum baskiyida belirlemis,sen ise hala zorlamaktan bahsediyorsun,piksel sayisi icersinde baski aliyorsan piksel ka li te yi et ki le mezzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz.
(kimse bir sey bildigini sanmiyor,herkes bilgisi oraninda cevap vermeye calisiyor ama yalnis ama dogru)

Tarih: 8 Aralık 2005, 15:30 - İp: 195.***.**6.148
juggler
juggler (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

Duz mantikla dusunelim, ayni sensor boyutuna sahip ama farkli piksel sayili iki makina var. Sensor teknolojilerinin tamamen ayni oldugunu farzedelim. Yine farzedelim ki, birinin sensorunun uzerinde 8x8 = 64 (sadece 64 ) tane piksel olsun, otekinde de 3.000x2.000= 6 milyon tane piksel olsun.

Iki makinayla da yapraklari dokulmus sadece dallari olan bir agac fotografi cektigimizi dusunelim. Makinalardan birisi, agaci 64 tane pikselle ifade etmeye calisacak, oteki de 6 milyon tane pikselle ifade etmeye calisacak. Iki fotografi da bastirisaniz, daha cok pikseli olan makinada dallarin birer birer sayildigini, oteki fotografta ise hayal meyal bir agac oldugunu goreceksiniz.

Buradan cikacak sonuc:
"fazla piksel sayisi=daha cok detay"

Madalyonun obur yuzune baktigimizda sunu gorecegiz. 64 pikseli olan makinanin her bir pikselinin alani, diger makindaki bir pikselden kat kat fazladir. Bunun sonucu olarak da daha cok isik toplama yetenegine sahiptir. Teknolojileri tamamen ayni oldugu surece, daha cok isik toplayan pikseller daha az gurultu ve dusuk isikta daha iyi performans saglarlar.

Buradan cikacak sonuc da:
"daha yuksek piksel alani=daha temiz fotograf"

Ancak dedigim gibi bu yazdiklarim "ayni sensor boyutunda" ve "ayni teknolojideki sensorler" soz konusu oldugunda gecerlidir.

Canon 300d ile Canon 20d nin sensor boyutlari aynidir, 300d 6 mp, 20d 8mp dir, ama 20d nin goruntusu daha temizdir. Yuksek asa performasi daha iyidir. Bunun nedeni sensor teknolojisinin giderek gelismesi ve sensorun arkasindaki (Canonda DIGIC, panasonicte VENUS, baska markalarda bambaska isimlerle anilan) goruntu islemcisindeki hiz ve kapasite artimidir. daha cok piksel sayisi gurultuye neden olsa bile goruntu islemcileri fotograf karta yazilmadan once gurultu azaltan algoritmalarla fotograf kalitesini artirir.

Umarim yardimci olmustur.

#juggler' tarafyndan 09.12.2005 23:38:45 tarihinde düzenlendi.

#juggler' tarafyndan 09.12.2005 23:39:10 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 9 Aralık 2005, 23:39 - İp: 81.***.**0.145
nigne
nigne (üye)
İstanbul / Amatör

juggler merhaba,

gerçekten harika anlatmışın çok iyi anladım teşekkürler. haftaya digital kursuna gitmeyi düşünüyordum, artık iptal ettim. sağol.

Tarih: 10 Aralık 2005, 12:04 - İp: 81.***.**2.104
  • 1