diyoem
diyoem (üye)
İstanbul / Meraklı

Samsung Gx-10 Sarsıntı Engelleme

Merhaba arkadaşlar yaklaşık 1 hafta evvel Samsung Gx10 aldım, yoğunlukdan dolayı makineyi pek fazla kullanma şansım olmadı, fakat makineyi dik tutuş konumunda tutarken, yatay tutuş konumuna çevirdiğimde,veya 180 derece çevirdiğimde makinenin içerisinde bir parça hareket ediyor ve hareket sesini duyabiliyorsunuz, bu durumdan çok rahatsız oldum doğru servise gidip durumu izah ettim, servisdeki arkadaş cihazın içerisndeki sarsıntı engelleme özelliğinden dolayı böyle bir şey olduğunu ve durumun normal olduğunu söyledi, ben daha önce samsung gx10 veya pentax k10d kullanmadım, acaba bu durum normalmidir, konuyla ilgili değerli yorumlarınızı bekliyorum,

Teşekkürler...

Tarih: 8 Haziran 2007, 00:01 - İp: 212.***.**9.182
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Normaldir. Orientation Sensor özelliğinden kaynaklanıyor. Makinenin fotoğrafı dik mi yoksa yatay mı çektiğinizi anlaması ve bu ayrıntıyı exif bilgilerine yazması için, çoğu makinede bu sistem vardır. Bu sayede, bilgisayarda çektiğiniz fotoğrafları izlerken, yatay çekilenler yatay dik çekilenler dikey görüntülenir.

Tarih: 8 Haziran 2007, 00:22 - İp: 85.***.**4.117
cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

Bu VR den kaynaklanan bir ses mi ?

Tarih: 8 Haziran 2007, 02:20 - İp: 195.***.**2.67
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Hayır, titreşim önleme ile ilgisi yoktur. Mekanik bir sistem olduğundan makine kapalı olsa da duyulur. Bir önceki mesajımda da dediğim gibi, yön algılayıcı sisteminin (orientation sensor) çalışma sesidir.

Tarih: 8 Haziran 2007, 04:08 - İp: 85.***.**4.117
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

diyoem ilk zamanlarda çok inceleyeceksin eheheheheh,her zaman böle oyuncaklar ele geçmiyor. ,hayırlı olsun.

sensöründe ilk tozu, lensteki ilk tozu gördüğünde :D böle hafif mini şok lar olacaktır.

Tarih: 8 Haziran 2007, 09:14 - İp: 88.***.**8.10
diyoem
diyoem (üye)
İstanbul / Meraklı

teşekkürler onixon, bencede bu ufak şoklar edevam edecek gibi umarım çabuk atlatırım.
ocaklılar umarım normal bir durumdur, çünkü ciddi anlamada bir harket söz konusu, makinenin içerisinde vurma sesi belirgin br şekilde hissediliyor, rahatsız edici bir durum yanii, bu arada verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim,

Tarih: 9 Haziran 2007, 00:50 - İp: 212.***.**9.182
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Rica ederim. Ses, benim bahsettiğim ve tahmin ettiğim sistem ile ilgiliyse, sizin söylediğiniz kadar da rahatsız edici bir seviyede olmaması gerekir. Tabi sizin için rahatsız edici olan bir ses seviyesi bir başkası için normal olabilir. Duymadan bir şey söylemek zor. Aldığınız yerde, başka bir makineyi elinize alıp kontrol ettiniz mi?

Tarih: 9 Haziran 2007, 01:25 - İp: 88.***.**9.104
cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

Sayin ocaklilar benim yukarida soylemek istedigim de buydu ama fazla ustune gitmedim.

Orientation sensor bu sekilde ses yapmaz hatta kafaniza takmadiginiz surece duymazsiniz bile.

Bu degisik bir sey galiba

Tarih: 9 Haziran 2007, 02:08 - İp: 88.***.**7.251
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Haklısın cancaner, diyoem "vurma sesi" gibi bir ifade kullanınca ben de şüphelendim. Senin de dediğin gibi, orientation sensor'ün sesini duymak için aşırı bir dikkat gerekir.

Tarih: 9 Haziran 2007, 02:41 - İp: 88.***.**9.104
diyoem
diyoem (üye)
İstanbul / Meraklı

Aslında amacım servise gittiğimde farklı bir gx10 inceleyip aynı şekilde ses çıkarıp çıkarmadığına kontrol etmekdi, fakat ellerinde olmadığı için bakma şansım olmadı, ama ilk fırsatta farklı bir gx10 u veya k10d yi inceleyeceğim.

Tarih: 10 Haziran 2007, 23:30 - İp: 212.***.**9.182
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Normaldir. K100d'de de var aynı ses. İçinde bir parçanın hareket ettiği çok rahat hissediliyor.

Tarih: 11 Haziran 2007, 11:37 - İp: 213.***.**5.242
  • 1