nikkor
nikkor (üye)
İstanbul / Amatör

Sahne Fotoğrafları

Merhabalar. Elimdeki kısıtlı ekipman ile (Nikon D40, 18-55mm AF-S, 55mm - 200 mm AF-S ve 50mm f/1:1,8 AF ) barlarda ya da konser salonlarında sahne alan grupların güzel fotoğraflarını çekebilmem için ne gibi teknikler kullanmalıyım? Uzun pozlama yapamıyorum, sahne çok hareketli, flaş kullandığım zaman güzel ışık alamıyorum, beyaz ayarı da bu noktada çok farkettirmiyor. Ekstra bir ekipman almak gerekirse bu nasıl bir şey olmalı? Düşüncelerinizi yazarsanız sevinirim.

Saygılar

Tarih: 4 Mart 2010, 12:11 - İp: 85.***.**6.166
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

1. Yüksek ISO - bedeline yani gürültüye razıysanız, aslını ararsanız gürültüyü önemsemeyip ISOyu yükseltseniz bile yeterli olmayacaktır.

2. Wireless flaş mesela SB600 - tabii D40 bunu sürmediği için bir de ayrıca kontoller ünitesi. Piyasada RFle çalışan ucuz çözümler de var ama muhtemelen flaşı manuel kullanmanız gerekir. Biraz daha kaliteli iş için Metz'in sitesini bir ziyaret edin. Aslında D90 ve üstünü kullansanız veya bilimum Sony kullansanız wireless işi kolaydı.

Tarih: 4 Mart 2010, 12:31 - İp: 88.***.**3.107
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

ELİNİZDEKİ KISITLI EKİPMAN İÇİN SÖYLÜYORUM.
Bu ekipmanla sahne fotoğraflarını çekebilmek oldukça zor.
1. RAW formatını kullanmayı deneyebilirsiniz
2. İSO'yu yükseltmeyi deneyebilirsiniz
3. Sahneye mümkün olduğunca yaklaşıp (neredeyse 1 -2 m kadar) 50 mm 1,8'inizi kullanmayı deneyebilirsiniz
4. Ekstra ekipman olarak antikanın flaş önerisinin yanında (ki konser salonu veya sahnede ne kadar flaş kullanabileceksiniz ve buna ne kadar izin verecekler!!) sahneye yaklaşabilme durumunuza göre tele, geniş açı veya normal odak mesafelerinde hızlı bir objektif alabilirsiniz.
Bir adım ileri gidip yüksek ISO değerlerinde daha temiz görüntüler verebilen daha yeni model bir makina alabilirsiniz.

Tarih: 4 Mart 2010, 15:21 - İp: 85.***.**0.44
ekstra26
ekstra26 (üye)
Ankara / Amatör

İyi Günler,

Kafası 90 derece yukarı bakabilen bir flaş alınız. Gücünü yüksek olarak ayarlayıp cekme yakınlığınıza, tavanın rengine ve tavanın mesafesine göre Açıklık değerinizi 5 ila 9 arası değiştiriniz. hem çok güzel renkler elde edebilirsiniz, hem kimsenin gözünü rhatsız etmezsiniz hemde insan yüzleri pırıl pırıl çıkar burunda ve gözlerin üstünde oluşan parlamada olmaz.

Dans eden insanların fotoğraflarını çekiyorum, 2 metre yaklaşırsan tavanın boyuna göre yansıma tam onları aydınlatacak şekilde 60-90 derece arası ayarlıyorum açıklı olarak 2 metredeysem 7.1 veya6.3 ayarlayıp çekiyorum. sadece hızlı bir objektif gerektiriyor benimkisi ( hareket halinde insanları yakalamak oldukça zor)

Yani tilt özllliği olan bir flaş
Av modu olan bir DSLR
biraz idman
400-800 arası ISO değeri istediğiniz fotolarda yeterli gelecekdir.

Tavan çok yüksek ise açıklık düşürüp, flaş kafasnı ayarlamak

Tavanın rengi çok koyu ise yine açıklık düşürüp iso artırmak

istediğiniz yer karanlık çıkıyorsa flaşın kafa açısını değiştirmek

çok aydınlık (patlama) oluyorsa , flaşa ellemeden Açıklık değerini 8-11 gibi değerlere getirmek...

Benim tavsiyelerim bu kadar..

Mutlu fotoğraflar...

Tarih: 4 Mart 2010, 16:03 - İp: 193.***.**7.112
nikkor
nikkor (üye)
İstanbul / Amatör

Teşekkürler, her zamanki gibi faydalı öneriler oldu. Flaş kullanımı konserlerde biraz zor tabi, izin vermeyebilirler, yetkililere de flaşın tavana patlayacağını anlatmak zor olur. Bu durumda sanırım tele lens almak bir çözüm olabilir. Nasıl bir lens almalıyım? Elimdeki 50 mm - 200 mm lensin bir tele lens olmadığını biliyorum. Fakat sahneye uzak durup 200 mm odak uzaklığıyla çekim yaptığımda ışık yeterli olsa güzel sonuçlar verebilecektir. Ama ne var ki 200 mm odak uzaklığında en düşük f değeri f5 olduğu için yeterli ışık alabilmek için uzun pozlama yapma gereği çekimi imkansız kılıyor. 50mm lens de AF olduğu için autofocus sorunum oluyor. İyisi mi body'yi değiştirip bu lensi kullanmak galiba...

Tüm yorumlar için teşekkürler.

Tarih: 4 Mart 2010, 16:19 - İp: 85.***.**6.166
nikkor
nikkor (üye)
İstanbul / Amatör

Peki titreşim engelleyicisi olan bir telefoto lensle (Sigma'nın 70 - 300 mm Optic Stabilizer'lı bir lensi var böyle) düşük ışıklı sahne ortamlarında uzun pozlama yapmadan çekim yapabilme şansım olur mu?

Tarih: 12 Mart 2010, 14:39 - İp: 213.***.**9.91
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

Sabit bir nesnenin fotoğrafını çekecekken uzun pozlamada (çok uzun olmayan ve elde yapılan çekimlerde) titreşim engelleme işinize kısmen yarayabilir. Tripodla çekim yapacaksanız zaten titreşim engelleme özelliğini kapatmanız gerek. Titreşim engelleme size en fazla birkaç stop kazandırır bu ne kadar işinize yarar bilemem. Sizin yapacağınız çekimde sahnedeki kişi ve nesneler hareketli olacağı için pozlama süresini mümkün olduğunca kısaltmanız gerekirki hareketi dondurup daha net fotoğraflar çekebilesiniz.
70-300 hakkında detaylı bilgiye sahip değilim. Onun yerine şöyle bir örnek vereyim. Nikon 70-200 düşünün 200 mm'de F2,8 olması size hız kazandıracak birde üzerinde vr olması biraz daha hız kazandıracak birde iso'yu biraz yükselttiğiniz zaman toplamda bayağı bir pozlama avantajı sağlamış olacaksınız ve güzel kareler çekme olanağı bulacaksınız.

Tarih: 12 Mart 2010, 15:51 - İp: 85.***.**0.44
ozturert
ozturert (üye)
İstanbul / Meraklı

konser/bar cekiminde f2.8 veya daha genis diyafram + iso800 ve ustu sart. titresim engelleyici hicbir ise yaramaz (belki TRT korolarini cekerken iyi olur, herkes heykel gibi durdugundan).
d40 ile pek crop yapamayacaginiz icin ornegin sigma 70-200 f2.8 HSM alabilirsiniz (butcenizi bilemiyorum). bunun nikon modeli cok cok pahali.
100mm yeterli geliyorsa nikon 105mm f2,8 VR makro da iyi bir lens.

Tarih: 22 Mart 2010, 11:37 - İp: 217.***.**5.146
nikkor
nikkor (üye)
İstanbul / Amatör

Bütçem kısıtlı bu yüzden f2,8'i baz alarak Amerika'dan Sigma 18-50mm f/2,8 HSM OS lens sipariş ettim. Odak uzaklığı ile ilgili olarak standart bir lens ama f/2,8 olması bir avantaj diye düşündüm. Tabi OS özelliği (Optical Stabilizer) de bir avantaj diye düşünmüştüm ama söylediğinize göre pek de sayılmazmış. 70-300 'lerin f2,8 leri çok pahalı. Odak uzaklığının sınırlı olması neden bir dezavantaj oluşturur bu lensin?

Tarih: 22 Mart 2010, 13:34 - İp: 85.***.**6.166
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

Uzağa zuum yaparak çekemezsiniz.

Tarih: 22 Mart 2010, 16:59 - İp: 85.***.**8.173
  • 1