samilmutlu
samilmutlu (üye)
İstanbul / Amatör

S3 Gece Çekimi

Sevgili forum üyeleri ben yeni Canon S3 kullanıcısıyım. Gece çekimi konusunda bilgisi olan beni aydınlatabilir mi? Bir gezi sırasında s3'ten çok basit bir makinenin gece gayet net resim çektiğini gördükten sonra ben çekemediğim için çok üzüldüm. Lütfen bilgisi olan yazsın. Şimdiden teşekkürler
samilmutlu

Tarih: 2 Eylül 2006, 21:37 - İp: 85.***.**1.177
legionella
legionella (üye)
Malatya / Amatör

En kolayından tam olarak öğrenene kadar, makinayı Av moduna getir, diaframı 5,6 gibi bir değere al, makinayı sabitle ve çek. Ayarları öğrenince daha iyisini yapacaksın zaten.

Tripod kullanman gerekir...

Not: Eğer hareketsiz nesneleri çekeceksen ISO 80 olsun.

#Legionella' tarafyndan 02.09.2006 21:44:52 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Eylül 2006, 21:42 - İp: 85.***.**9.129
murgur
murgur (üye)
İstanbul / Amatör

Evde çekim için flaşı fazlasıyla yeterli. AF yardımcı lambası "on" konumunda olmalı, menüden ayarlarsınız. S2 ile zifiri karanlıkta flaşlı çekim yaptım, fotoğraf gündüz gibi çıktı, hayret ettim, sonuç mükemmeldi.
Flaşın mesafesinin yeterli olmadığı veya flaşın yasak olduğu durumlarda ben S2 ile şu yöntemi uyguluyorum:
Av modunda diyaframı 2,7 seçip pozlamayı deniyorum, perde hızı 30'un altına düşüyorsa isoyu önce 100, yetmezse 200 yapıyorum. tripod kullanırsanız isoyu yükseltmeden de çekebilirsiniz. çünkü isoyu arttırmak kumlanma (noise) yaratır.

Tarih: 2 Eylül 2006, 23:41 - İp: 85.***.**8.162
  • 1