necro
necro (üye)
İstanbul / Amatör

Rgb , Cygm Arasındaki Farklar

merhaba arkadaşlar

bende daha önce nikon cp7900 vardı şimdi nikon cp5700 aldım onlar arasındaki farklara bakarken birinin RGB diğerinin ise CYGM olduğunu gördüm. farklara veya bana sağladığı avantaj, dezavantajları nelerdir??

bir sorumda 7900 7.1 mp idi ama sensörü küçüktü.ben bunun farkını çok anlayamıyorum şuan da daha yeni başladım ama 5700 tercih etme nedenim sensörünün daha büyük olması ama 5 mp.dpreview.com da karşılaştırmada 7900 için sanki daha iyi gibi bir ksarşılaştırma sonucu çıkmış. acaba 7900 verip 5700(ayrıca yanında nikon geniş açı ve yine nikon tele objektifde aldım) almakda hatamı yaptım?? aşağıdaki linkde karşılaştırma sonuçları var bana bir arkadaş bunu yorumlarsa çok sevinicem ve içim rahatlayacak

http://www.dpreview.com/reviews/compare_post.asp?method=sidebyside&cameras=nikon_cp5700%2Cnikon_cp7900%2Cnikon_cp8700&show=all

Tarih: 15 Kasım 2005, 17:24 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

selamlar necro..
oncelikle hemen belirteyim, merak etme, bir dezavantaji olmaz..
zaten zararli olsaydi, nikon kullanmazdi makinesinde sanirim..
..
aralarindaki farki gorebilmen icin photoshop'u acmani oneririm.. (tabii varsa..)
herhangi bir fotografi ac.. image-adjustments ve variations'u sec..
uc ana renk vardir.. RedGreenBlue.. RGB..
..ayrica uc tane de ara renk vardir.. CyanYellowMagenta.. CYM..
..
digital makinelerdeki RGB, aslinda RGBG'dir.. %50 oraninda green, %25 oraninda red ve %25 oraninda da blue bulunur..
uc ana renkle sen ara renkleri elde edebilirsin..
ayni sekilde uc ara renkle de elde edebilirsin..
..iste CYGM de ayni RGBG gibidir.. fark yok.. (vardir mutlaka tabii.. ama iste nikon'un ozel sirridir.. tam olarka bilemiyorum..)
..CYMG (CyanYellowMagentaGreen)
.........................
sanirim 7900 ile 5700'u degistirdin..
isin gercegi nikon 5700, benim bildigim kadariyla cok iyi bir compact... 7900 modeli ise, gomlek cebi bir model..
o yuzden nikon 5700'e gecis yapman iyi bir karar..
tabii 5700'un tek kotu yani biraz eski model olmasi.. 3 senelik zannedersem..
7900 ise yeni bir model..
..ama bence bosver.. bir karar almissin, anladigim kadariyla fotografciliga daha dikkatle egileceksin; o yuzden kararin kotu degil.. 5700 ile daha cok yaratici olabilirsin..
..tabii gonul isterdi ki her iki makineye de sahip olabilseydin.. neyse..
5700 ile yapacagin calismalari galeride de gormek istiyoruz.. gorusmek uzere.

Tarih: 15 Kasım 2005, 22:55 - İp: yok
necro
necro (üye)
İstanbul / Amatör

yorum için çok teşekkürler içim daha rahat ve doğru bir karar aldığıma sevindim. ayrıca 7900 konusunda benimde gönlümden kalması geçiyordu hrnüz satmamıştımda ve satmamayada karar verdim ikisinide duracak.maddi olarak biraz sıkışıcam ama olsun.(zaten elimde çeşitli dönemlere ait bi sürü makine var varsın 2005 yılı hatırına 7900de kalsın )

Tarih: 16 Kasım 2005, 08:45 - İp: yok
  • 1