red_bulls
red_bulls (üye)
Kocaeli / Amatör

Resimlerimde Leke Var

selam arkadaslar. günese doğru cekim yaparken zoomlamanın belli bir yerinde sinir bozucu bir leke cıkıyor sizce bu nerede olabilir.? filitreyi temizledim gitmedi objektifin dısını sildim gitmedi içini acmaya korkuyorum

Tarih: 31 Ağustos 2006, 18:01 - İp: 85.***.**2.24
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Ne tür bir leke? tam boy örnek bir fotograf yükleyip link verirseniz bir fikir edinmemiz mümkün olabilir.
Lütfen makineniz ve objektifiniz hakkında da bilgi verin.

Tarih: 31 Ağustos 2006, 23:43 - İp: 85.***.**9.13
red_bulls
red_bulls (üye)
Kocaeli / Amatör

MFFOTO ilgin için cok tesekür ederim . makina canon 350 d 18 -55 objektif cokin u.v.o filitre örenök fotografıda hemen gönderiyorum galireden bakabilirsin sanırım

Tarih: 1 Eylül 2006, 18:08 - İp: 85.***.**3.131
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Bahsedilen şey güneşin sağ alt tarafındaki parlama sanırım.
O leke değil. karşıdan ufak bir açıyla gelen parlak ışığın mercek katmanlarındaki iç yansıması. Buna "flare" deniyor. Tüm merceklerde az çok olur. Merceğin dış tarafına takılan parasoley (güneş siperi) kullanmak biraz fayda eder.

Tarih: 2 Eylül 2006, 20:38 - İp: 85.***.**7.107
red_bulls
red_bulls (üye)
Kocaeli / Amatör

mffoto cok tesekür ederim bende bu hafta örnek bir fotografla garantiye göndermeyi düşünüyordum ama senin dediğin gibiyse cok sık cıkıyor. cokin u.v.o. filitre var işe yaramıyor demekmi bu

Tarih: 3 Eylül 2006, 13:06 - İp: 81.***.**4.176
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Bu gibi durumlarda (direk ışık kaynağına karşı) filtre bir işe yaramaz. Tam tersi, ilave bir kırılma yüzeyi daha yarattığı için etkisi negatif olur.
Bu yansımaları vizörden görebilir ve kontrol edebilirsin. Makineni hafifçe oynatarak yer değiştirdiklerini göreceksin. Bazen elinle veya bir derg/karton gibi birşeyle objektifin üzerinde gölge yapman (vizörden görülmeyecek şekilde) yansımaları yok edebilir. Makinende bir kusur yok.

Tarih: 3 Eylül 2006, 15:03 - İp: 85.***.**7.107
  • 1