burakpehlivan
burakpehlivan (üye)
Ankara / Amatör

Renk Farkı Yok Diyoruz Ama.....

Merhabalar..

Bu zamana kadar çoğu yerde,canon un daha canlı renkler sunduğu,nikon un ise sönük kaldığı tartışıldı.Bazı kişiler tarafındansa bunu tarrtışan kişiler ''amatör'',''işten anlamayan'' olarak yaftalandı..evet belkide bu konuyu tartışmak basit,gereksiz hatta amatörce..peki aşağıda verdiğim linklerde ki videolar daki renk farkını oluşturan şey nedir?çekim modu mu?kullanılan lens mi?Özellikle ikinci video ya dikkat etmenizi istiyorum..Ben bir ''amatör'' olarak bu farkı oluşturan sebebi merak ediyorum..
Değerli üstadlarım bunu cevaplarsa sevinirim..
Işığını bol olsun...

http://www.youtube.com/watch?v=T6aF27ldYqA
http://www.youtube.com/watch?v=epXcrqiuF0o

Tarih: 26 Mayıs 2011, 16:45 - İp: 88.***.**4.216
najdorf
najdorf (üye)
Ankara / Meraklı

İnternette gördüğünüz her şeye kafayı takmayın. Zaten hiçbir bir görüntü kalitesi karşılaştırmasında 7D nin D7000 den daha iyi görüntü kalitesi vermesi mümkün değil. Yeter ki usta ellerde ve eşit koşullarda çekim yapılsın. Ayrıca bu canlı renkler geyiğinden de vazgeçmek gerek. Kaldı ki çekilen objeyi kendi gözünüzle görmeden ve kimin çektiği belirsizken hangisinin daha doğru renk verdiğine karar vermek biraz saçma olur.

#najdorf' tarafından 26.05.2011 18:04:48 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Mayıs 2011, 17:59 - İp: 95.***.**0.86
burakpehlivan
burakpehlivan (üye)
Ankara / Amatör

''d7000 ile 7d aynı sınfta değil ki tabi ki kalite farkı olur'' diyenlerde şu videoyu izlesinler lütfen..
http://www.youtube.com/watch?v=sVpGpHSpcIg&feature=related

Tarih: 26 Mayıs 2011, 18:02 - İp: 88.***.**4.216
najdorf
najdorf (üye)
Ankara / Meraklı

Anlamadınız sanırsam. D7000 alt sınıf ama görüntü kalitesinde lider. Hem internette yapılan bu tip karşılaştırmalar sidik yarıştırmaktan başka bir şeye yaramıyor.

#najdorf' tarafından 26.05.2011 19:10:23 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Mayıs 2011, 18:06 - İp: 95.***.**0.86
burakpehlivan
burakpehlivan (üye)
Ankara / Amatör

yoo anladım,ben o cümleyi kuracaklar için peşin cevap vermiştim cevabınız için teşekkür ederim...

Tarih: 26 Mayıs 2011, 19:15 - İp: 88.***.**4.216
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

D7000 İ BAŞKA KONUDA FORUMDA YERDEN YERE VURDUM ama d7000 renkler konusunda diğer nikonlardan çok daha farklı ....canonun canlı renkleri vs olayı nikon d7000 de bitmiştir renk derinliği ve canlılığında canondan daha üstün olduğunu düşünüyorum 7d dahil.. hem videoda hem fotoda...

Tarih: 26 Mayıs 2011, 20:22 - İp: 88.***.**2.138
birsahil
birsahil (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

evet haklısını nikon da renkler biraz sert canonda ise yumuşak nikonun sanki acısı biraz fazla kaçmış gibi ben d 300 le çekiyorum oda öyle bu nikonun yumuşak renk ayarları yokmu yahu

Tarih: 26 Mayıs 2011, 20:38 - İp: 85.***.**1.10
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Bizim koyde zevkler ve renkler tartisilmaz diye bir laf var.Neye gore Nikonunki soyle Canonunki boyle diyorsunuz bilemiyorum.Olay Nikonda calisan Matsumoto amca ile Canonda calisan Shigeru adli arkadaslarin Jpeg dosyalarinin renk ayarini program ile atamasi.Begenmeyene raw diye bir olay var bilmem farkindamisiniz.Iste bu yuzden renk konusunda tartisanlara ben hala acemi demeye devam ediyorum kimse kusura bakmasin.Hatta baksin....

Tarih: 27 Mayıs 2011, 02:36 - İp: 221.***.**3.132
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

ozansan

Tarih: 27 Mayıs 2011, 11:02 - İp: 88.***.**8.140
burakpehlivan
burakpehlivan (üye)
Ankara / Amatör

Bizim köyde de zevkler ve renkler tartısılmaz tabi ama aynı zamanda bizim köyde kimse anasının karnından fotoğraf makinasıyla çıkmamıştır.nikon daki matsumato ile canon daki shigeru yuda tanımazlar bizim köyde..portfolyo mde kocaman amatör yazıyo zaten zoruma gitmez işten anlamaz demeniz.zaten yeni yeni öğreniyorum.bugünde bu renk farkını yaratn sebepleri öğrenmiş oldum ''engin bilgileriniz'' sayesinde..
kusura da bir baktım ki,of anlatamam nasıl da zoruma gitti...

Tarih: 27 Mayıs 2011, 12:10 - İp: 85.***.**3.6
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Yok bi yerde renkleri tartisanlara amator diyorlar lafi vardida bende ona katildim,ilave yaptim.Olay fotografcilikta amatorluk falan degil hem.Fikirlerde ve bilgide noksanlik ve olayi tam kavrayamamanin amatorlugu.Su an itibari ile bende amator sayilirim hem kesinlikle amator kullanicilara karsi bir tavrim olamaz.Sadece su renk tartismasini artik burakin.Oylesine eskilerde kalan ve gereksiz bir konuki...Digital dunyada artik elde edemeyecegin renk kombinasyonu kalmamis iken makinada hazir Jpeg renginin kalitesini tartismak cok gereksiz ve acemice.
Her markada tabiki belirli bir renk karekteri oluyor ama bas cek alipta bu renklere mahkum degilsinizki .Yani bu tartisma bascek makina kategorisine atilmali bence...

Tarih: 27 Mayıs 2011, 12:56 - İp: 221.***.**3.132